پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جهت پرس بررسی می‌کند

معاون رئیس سابق بانک مرکزی در رشته توییتی اعلام کرد که همتی اطلاعات اقتصادی ایران را به صندوق بین المللی پول داده است.

منتشر شده در 30 مرداد 1402

عطیه فکری – اخیرا با آزاد سازی پول‌های بلوکه شده از کره و عقب نشینی‌ آمریکایی‌ها برای پرداخت پول‌های ایران مسائلی از قصور عوامل دولت روحانی مطرح شد. یکی از این موارد افشاگری پیمان قربانی از لو دادن اطلاعات محرمانه ایران به صندوق بین المللی پول است، در واقع عبدالناصر همتی، رئیس اسبق بانک مرکزی در دولت روحانی با فشار به مجلس و دولت سعی داشت کاری کند تا قانون FATF هم در ایران تصویب شود، بعد ز اینکه این قانون در ایران تصویب نشد و صندوق بین المللی پول نتوانست به دارایی‌ها و سرمایه ایران مسلط شود اما ماجرا به همینجا ختم نشد و از درخواست وام همتی به صندوق نهایت سواستفاده را کردند تا از او اطلاعاتی که می‌خواهند را بگیرند که البته همتی هم تسلیم‌ خواست آن‌ها شد و بدون اینکه وامی دریافت کند تمام اطلاعات محرمانه اقتصادی ایران را به صندوق بین المللی پول که زیر نظر مستقیم دولت آمریکاست به آن‌ها تقدیم کرد.

اعتراف صریح از معاون رئیس اسبق بانک مرکزی

پیمان قربانی، رئیس پژوهشکده پولی و بانکی و معاون اسبق اقتصادی بانک مرکزی در فضای مجازی مدعی شد: “به متهم که رسیدگی نشود، مدعی العموم می شود. آقای ‎همتی، رئیس کل سابق ‎بانک مرکزی مصداق بارز همین مَثَل است. در این رشته توئیت یک نمونه اش را برای شما توضیح می دهم؛ همتی در سال ۱۳۹۹ در پی بحران کرونا درخواست یک وام ۵میلیارد دلاری در قالب ابزار تامین مالی سریع (RFI) از صندوق بین المللی پول کرد که حتی نتوانست یک سنت از آن را بگیرد، درحالی که چون سهامدار هستیم، پول خودمان بود و کشورهای مختلف نیز این تسهیلات را گرفتند.
صندوق برای پرداخت این وام، کلی اطلاعات محرمانه از همتی خواسته بود که او همه اطلاعات مهم کشور اعم از وضعیت ارزی، نرخ تورم و… را به آنها داد؛ مواردی که خودش درباره آنها به مردم خودمان هم گزارش نمی داد! هر کسی از او می پرسید می گفت اینها محرمانه است.
صندوق این اطلاعات را در مجله چشم انداز اقتصاد بین المللی چاپ کرد و تازه کاشف به عمل آمد که همتی چه کار خبطی کرده است. در داخل به او فشار آوردند و توضیح خواستند و او هم در نهایت همه چیز را کتمان کرد و گفت اطلاعات صندوق غلط است!
حالا که پولهای بلوکه شده در کره، آزاد شده، جناب همتی که برای وام نگرفته از صندوق همه خواسته‌هایشان را – آن هم در بحبوحه یک جنگ اقتصادی – اجابت کرد، در جایگاه مدعی العموم نشسته که شما نگذاشتید ما وام بگیریم و آزادسازی پولهایمان در کره هنر نیست!”

دروغ همتی درباره ادعای صندوق بین المللی پول

اظهاراتی که معاون اقتصادی سابق بانک مرکزی علیه همتی مطرح کرده با توجه به عملکرد رئیس‌کل بانک مرکزی دولت روحانی، چندان عجیب نیست.

لازم به ذکر است که در فروردین ۱۴۰۰ صندوق بین‌المللی پول در گزارش خود از وضعیت اقتصادی کشورهای خاورمیانه و آسیای مرکزی ادعا کرده بود که ذخایر ارزی قابل دسترس ایران به چهار میلیارد دلار در سال ۲۰۲۰ رسیده بود. در آن زمان همتی در واکنش به این گزارش صندوق، ادعا کرد که گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول از تخمین میزان ذخایر ارزی بانک مرکزی، یک خطای فاحش و گزارشی غلط و ناشی از اطلاعات ناقص آنها است.

عملکرد همتی در دوره ۳۴ ماهه ریاست بانک مرکزی در دولت گذشته از لحاظ تمامی شاخص‌های کلان اقتصادی، بانکی و پولی به تمام معنا فاجعه بود و او از لحاظ حفظ ارزش پول ملی، ضعیف‌ترین رئیس‌کل بانک مرکزی ایران بوده است.

با این حال، وی پس از شکست در انتخابات سال ۱۴۰۰ تلاش دارد در مقام یک منتقد دائمی سیاست‌های دولت سیزدهم نقش بازی کند و با ارائه اطلاعات نادرست، مخاطبان را به اشتباه بیاندازد.

همتی همچنین به علت اهمال در تغییر واحد ارز پول‌های ایران در بانک‌های کره جنوبی موجب کاهش یک میلیارد دلاری ارزش آنها شد که انتظار می‌رود دستگاه قضایی به این پرونده وی هم رسیدگی کند.

با این حال، افشاگری معاون سابق همتی در بانک مرکزی درباره افشای اطلاعات محرمانه ایران نزد صندوق بین‌المللی پول، پرونده جدیدی از تخلفات همتی را می‌گشاید. صندوق بین‌المللی پول از نهادهای بین‌المللی واقع در آمریکا است که مدیریت آن به طور غیرمستقیم در اختیار دولت آمریکا است و ابزار اجرای بخشی از سیاست‌های بین‌المللی آمریکا محسوب می‌شود. به همین دلیل کشورهای مستقل جهان تلاش دارند از نقش آمریکا در صندوق بین‌المللی پول بکاهند یا در مقابل آن، نهادهای مستقل جدیدی ایجاد کنند که کشورهای عضو بریکس پیشگام این کار بودند و صندوقی در مقابل صندوق بین‌المللی پول ایجاد کرده‌اند.

واکنش فعالان رسانه‌ای جاسوسی همتی برای صندوق بین المللی پول

فعالان رسانه‌ای از روز گذشته که با رشته توییت افشاگرانه معاون همتی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شدند واکنش‌های انتقادی شدیدی داشتند که چند نمونه از آن را در اینجا می‌خوانید.

1

1

 

2

3

 

4

5

 

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/860

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی