پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
منتشر شده در 4 اردیبهشت 1400
در سرویس

به گزارش جهت، برت مک گورک،هماهنگ کننده شورای امنیت ملی آمریکا در مسائل مربوط به غرب آسیا و شمال آفریقا، با حضور در جمع رهبران یهودی جامعه آمریکا مدعی شد تا وقتی ایران به تعهدات برجامی بازنگشته، تحریم‌ها به قوت خود باقی است.

به ادعای وی، مادامی که قدرت‌های جهانی و ایران به توافقی برای بازگشت به برجام دست نیافته اند؛ واشنگتن هیچیک از تحریم‌های ضدایرانی را لغو نخواهد کرد.

وی در ادامه این ادعا افزود: مادامی که (در مذاکره) به جایی نرسیم و به تعهدی محکم دست نیابیم؛ کاملاً واضح است تا زمانی که برنامه هسته‌ای ایران محدود نشود، جنبه‌های مسئله‌ساز (برنامه هسته‌ای ایران) معکوس نشود و مجدداً به مسیر اصلی بازنگردد، ما هیچ‌گونه فشاری را برنخواهیم داشت.

مک گورک که در کارنامه حرفه‌ای خود سابقه نمایندگی ویژه آمریکا در ائتلاف ادعایی ضد داعش و مشاور سابق شورای امنیت ملی آمریکا را دارد؛ در خصوص فرایند مذاکرات کمیسیون مشترک برجام نیز گفت: راه بسیار طولانی در پیش داریم و این فرایندی پیچیده است اما قرار نیست ایالات متحده صرفاً برای ادامه روند کار، از قبل هزینه‌ای پرداخت کند. ما باید از سوی ایران، شاهد یک تعهد بنیادین برای محدود کردن برنامه هسته‌ای اش باشیم تا به این ترتیب بتوانیم به طور کامل (بر برنامه هسته‌ای ایران) بازرسی و نظارت داشته باشیم.

وی در نهایت مدعی شد: در پایان کار، ما باید توانایی حل مسئله را از مسیر دیپلماتیک داشته باشیم. به گمانم این توافق محکم خواهد بود و به ما این اطمینان را می‌دهد که طی سالیان سال چه چشم اندازی پیش رویمان است.

ادعاهای این مقام آمریکایی در حالی مطرح می‌شود که ایران بارها تاکید کرده مادامی که آمریکا همه تحریم‌ها را رفع نکند؛ تهران هم تعهدات برجامی اش را به طور کامل اجرا نخواهد کرد.

این آمریکا است که با اقدام یک جانبه خود مبنی بر خروج از برجام، وضعیت را به شرایط فعلی کشاند و دولت بایدن وظیفه دارد تا با لغو تحریم‌ها و بازگشت به برجام، این اشتباه را جبران کند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/115304

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی