پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

حجاب موضوعی است که از گذشته تا به امروز همچنان بر سر مناقشه است و همه جوامع بر سر آن به اتفاق نظر نرسیده‌اند. همه جوامع به نوعی حجاب را به عنوان یک قانون پذیرفته‌اند، اما مفهوم آن در هر فرهنگی متفاوت است.
منتشر شده در 19 مرداد 1402
در سرویس

حجاب به معنای پوشش است که ما در اغلب جوامع به اشکال مختلف شاهد اجرای آن هستیم. در این نوشتار به موضوع حجاب و قوانین حاکم بر آن در کشورهای سراسر جهان می پردازیم.

سیر قانون گذاری در حوزه حجاب

همانطور که گفتیم قوانین حجاب در سراسر جهان با یکدیگر متفاوت است. جالب است بدانید در برخی کشورها حتی قانون مشخصی برای نوع پوشش وجود ندارد. اما با شناخت نوع پوشش های منع شده در کشورهای مختلف می توان به پوشش متداول آن کشور پی برد. از طرفی می توان به نوع پوشش متداول و معروف برخی از کشورها نیز دقت داشت. به طور مثال مقنعه لبنانی همانطور که از نامش پیداست بیشتر در لبنان استفاده می شود. خرید مقنعه لبنانی علاوه بر لبنان در کشور ایران نیز از استقبال خوبی برخوردار است.   

به طور مثال قانون گذاران آمریکا لایحه منع پوشیدن شلوارهای افتان را تنظیم کرده اند که در صورت تصویب، پوشش آن در جامعه ممنوع خواهد شد. این قانون مورد انتقاد برخی افراد قرار گرفت و در نهایت اجرایی نشد. در این لایحه پوشیدن این نوع از شلوارها برای مردان شامل جریمه می شود.

در تیمونسویل نیز قانون مشابهی به تصویب رسید که اگر افراد در محیط های عمومی به عمد لباس زیر خود را به نمایش بگذارند باید جریمه پرداخت کنند. در برخی از ایالت های آمریکا نیز منع پوشش لباس های بدن نما وجود دارد و قوانین بازدارنده ای برای افراد وضع شده است. در ادامه به دیگر قوانین منع پوشش نامناسب در کشورهای دیگر می پردازیم.

برزیل و قوانین سختگیرانه آن

اگر تاکنون تصور می کردید که قوانین منع حجاب در برزیل وجود ندارد کاملا در اشتباه هستید. برزیل یکی از قانونمندترین کشورها در حوزه پوشش به شمار می رود. تا جایی که عدم رعایت قوانین پوشش در جامعه مجازاتی معادل 3 ماه تا 1 سال حبس را در پی دارد. جرائم نقدی نیز بخش دیگری از این موارد است.

آنچه درباره نوع پوشش در کشور استرالیا نمی‌دانید!

شاید فکر کنید که پوشش در همه کشورها به غیر از کشورهای غیر اسلامی آزاد است و قوانین خاصی برای این موضوع وضع نشده است. اما قوانین حجاب و نوع پوشش تنها مختص ایران نیست و در کشورهای غربی نیز برای کنترل ارتباطات اجتماعی شاهد وضع قوانین در این حوزه هستیم. جال است بدانید کشوری همچون ایتالیا برای سبک لباس پوشیدن مردان قانون خاصی تدوین کرده است. در ملبورن استرالیا هر مردی که به سبک زنانه لباس پوشیده باشد مورد جریمه قرار می گیرد. بنابراین قانون مردان حق ندارند که در محیط های عمومی و اجتماعی لباس های زنانه به تن کنند.

ماجرا حجاب اجباری در واتیکان

در واتیکان قوانین به این شکل بود که باید توریست های خارجی از قوانین حجاب در واتیکان پیروی کنند. قوانین هم برای مردان و هم برای زنان لازم الاجراست و باید افراد پوشش مناسب را در فضای جمعی رعایت کنند.

 چرا پوشیدن شلوار جین آبی در کره شمالی ممنوع است؟!

رسانه

کره شمالی و آمریکا روابط خوبی با یکدیگر ندارند و نفرت میان این دو کشور موضوع جدیدی نیست. کره ای ها رنگ آبی را منتسب به آمریکایی ها می دانند. از این رو پوشیدن شلوار جین آبی دراین کشور ممنوع شده است چراکه نماد حمایتگری از آمریکا است. این قانون شامل شلوار جین آبی می شود و سایر رنگها از این قانون مستثنی هستند.

لباس زرد‌های مالزیایی

اگر در مالزی لباس زرد بپوشید مرتکب جرم شده اید. شاید برای شما جای تعجب باشد که چرا این ممنوعیت در کشور مالزی وجود دارد. باید بگوییم که این قانون به دنبال ماجرای اعتراض مخالفان به قوانین انتخاباتی آن کشور تدوین شد. به همین جهت پوشیدن لباس زرد در این کشور ممنوع است چراکه نماد اعتراض به قوانین انتخاباتی مالزی است.

قوانین پوشش مناسب در قطر

در قطر نیز همچون کشورهای دیگر ممنوعیت هایی وجود دارد. در این کشور لباسهای بدن نما در جوامع عمومی ممنوع است. قانون گذاری در باب پوشش ظاهری در این کشور از آنجایی شروع شد که گردشگران خارجی با پوشش نامناسب وارد این کشور می شوند. آنها معتقد بودند هر فردی که وارد کشور قطر می شود جزء از آنها به حساب می آید بنابراین باید در مکان های عمومی پوشش مناسب را رعایت کند. به طور مثال پوشیدن ساپورت چه برای قطری ها و چه گردشگران خارجی ممنوع است.

قوانین حجاب در کشور ایران

قانون حجاب در ایران از سال 1362 توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید. این اولین قانونی بود که بعد از انقلاب اسلامی درباره حجاب به تصویب رسید و لازم الاجرا شد. در ماده 102 قانون تعزیرات گفته شده که زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به تعزیر تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهند شد. یکی از پوشش های رسمی و تایید شده برای بانوان ایرانی، مقنعه است که به نام مقنعه مشهد نیز معروف است.

این قانون شامل تمامی زنان در جمهوری اسلامی ایران است و ایرانی و خارجی و مسلمان و غیر مسلمان ندارد. این قانون به همه بخشها ابلاغ شد تا با خاطیان برخورد شود. در سال 65 نیز قانون منع پوشش نامناسب و آرایش زنان وضع شد. سالهای بعد نیز در قوانین مذکور تغییراتی ایجاد شد تا اینکه به قوانین امروز حاکم بر جامعه اسلامی رسیده ایم.

پوشیدن دمپایی لا انگشتی ممنوع!

آیا تابحال شنیده اید که پوشیدن صندل لا انگشتی جزء ممنوعیت های قانونی کشوری باشد؟ بله این ممنوعیت مربوط به کشور ایتالیا است. ایتالیایی ها به پا کردن این نوع صندل را ممنوع اعلام کرده اند. چراکه استفاده از این نوع دمپایی هنگام راه رفتن موجب آلودگی صوتی می شود.

قوانین حاکم بر امارات متحده عربی

رسانه

امارات نیز قوانینی را برای حفظ پوشش مناسب در محافل و مجامع عمومی از بازار گرفته تا دانشگاه و ادارات وضع کرده است. طبق این قوانین باید لباس یا پوشش ظاهری شما به گونه ای باشد که شانه و زانو پوشانده شود. اگر غیر از این بود مشمول این ممنوعیت خواهید بود.

لباس‌های گروه موسیقی مو در روسیه ممنوع است

شاید برای شما نیز جالب باشد که چرا باید پوشیدن لباس یک گروه موسیقی در کشور روسیه ممنوع باشد! ماجرا از آنجایی شروع شد که نوجوانان این کشور با الگوبرداری از این گروه موسیقیایی مشکلاتی را برای خانواده‌ها و دولتمردان به وجود آورده اند. نمود ظاهری الگوبرداری از این گروه موسیقیایی پوشیدن سبک لباسهای آنان بود و تاثیراتی که بر روان و شخصیت نوجوانان داشت بدتر از ویژگی‌های ظاهری و نوع لباس پوشیدن نمود پیدا می‌کرد. به این ترتیب که میزان افسردگی و خودکشی در این دسته از نوجوانان به یک معضل تبدیل شده‌بود.

جمع بندی

حال که با نوع پوشش و حجاب در کشورهای سراسرجهان آشنا شدید می‌توانید انواع قوانین حجاب را با یکدیگر مقایسه کرده و به یک جمع بندی مناسب برسید. حتما تا به حال متوجه شده اید که رعایت پوشش تنها مختص به کشور ایران و کشورهای اسلامی نیست و دراغلب جوامع قوانینی دراین باره وضع شده است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/1471

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی