پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

متخصص مدیریت ورزشی با تاکید بر این که فدراسیون ورزش‌های همگانی از رسالت و اهداف خود دور شده است، گفت: مگر این فدراسیون متولی فوتبال است که تمرکز خود را روی این رشته گذاشته است؟

منتشر شده در 22 اردیبهشت 1403
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ محمد پورپناهی استاد دانشگاه و متخصص مدیریت ورزشی با اشاره به اینکه مشارکت نهادهای عمومی و مردمی در توسعه ورزش همگانی از بین رفته است گفت: از سال‌ها قبل چشم انداز فدراسیون همگانی این بود که حداقل ۵۰ درصد مرد در فعالیت‌های همگانی شرکت کنند و راهبردهایی برای آن مشخص شده بود اما اکنون در سال ۱۴۰۳ با فروپاشی ساختارهای ورزش همگانی و حوزه‌های آن در تمام ابعاد روبه رو هستیم و این فدراسیون به شدت از فلسفه وجودی خود فاصله گرفته است.

این کارشناس در ادامه دلایل خود تاکید کرد: این اتفاق در شرایط رخ داده است که هیچ خبری از توسعه دسترسی آسان مردم به ورزش همگانی، توسعه کمی و کیفی در آن نیست و ساختار ملی ورزش همگانی به شدت آسیب دیده است. ترویج فرهنگ ورزش، تحرک و سلامتی جای خود را به مصرف سیگار و قلیان داده و مشارکت نهادهای عمومی و مردمی در توسعه ورزش همگانی از بین رفته است و اینها همه در حد فاجعه است.

ساختار ورزش همگانی دچار فروپاشی شده/مگر مسئول توسعه فوتبال هستند؟

وی افزود: با واکاوی مفاهیم و منشور المپیک می‌توان دریافت که ورزش همگانی از فلسفه شکل‌گیری آن به شکل عجیبی دور شده است و حوزه‌های مختلف آن گرفتار بی‌اعتنایی و بی مهری شدند و مخاطبین آن از عموم به خواص رسیده و هیچ راهبرد و استراتژی که بتواند این قطار همگانی را به مقصد برساند وجود ندارد.

پورپناهی ادامه داد: فدراسیون همگانی باید سبک زندگی و ارتقا سطح سلامتی را با همکاری نهادهای مرتبطی همچون بهداشت و درمان نهادینه کند، پایش آمادگی جسمانی ایرانیان در استان‌ها را انجام دهد، برای اوقات فراغت در خانواده‌های دستگاه‌های اجرایی برنامه ریزی کند، از عادت‌ها و باورهای اجتماعی مثبت در راستای توسعه ورزش همگانی بهره برداری کند، آکادمی‌های ورزش همگانی را شکل دهد، پیوندی بین ورزش همگانی و محیط زیست ایجاد کند، انجمن‌های کارآفرینی در ورزش همگانی را در برنامه داسته باشد و از فناوری‌های روز دنیا استفاده کند و نظام استعدادیابی در ورزش همگانی را شکل دهد.

این استاد دانشگاه در ادامه گفت: اما اکنون به جایی رسیدم که فدراسیونی با آن عظمت و این حجم از وظایف مشغول برگزاری رویدا «گل کوچک» ویا لیگ «مینی فوتبال» است. باید سوال کرد که مگر فوتبال در این مملکت کم متولی دارد؟ مگر شما مسؤول توسعه فوتبال در کشور هستید؟ رسالت فدراسیون همگانی مشخص است و متأسفانه درگیر یک روند بیهوده و دور باطل است.

ساختار ورزش همگانی دچار فروپاشی شده/مگر مسئول توسعه فوتبال هستند؟
محمد پورپناهی

کارشناس ورزش افزود: به عنوان فردی که سال‌های عمر خود را در ورزش همگانی سپری کرده است از مقام وزارت و از همه مسؤولان ذی ربط تقاضا داریم به این ساختار شکنی‌هایی که در فدراسیون همگانی شکل گرفته است ورود کنند و بررسی کنند که فدراسیونی که قرار بود تحرک و سلامتی را به مردم هدیه دهد چگونه به این فلاکت و بدبختی رسیده است.

متخصص مدیریت ورزشی اضافه کرد: اگر روند به این شکل ادامه یابد دیگر ورزش همگانی وجود نخواهد داشت که بخواهیم برای توسعه آن گام برداریم ما نیاز به حکمرانی خوب در فدراسیون همگانی داریم بنابراین تا دیر نشده باید به فلسفه اصلی ورزش همگانی برگردیم و آن همان تعریفی است که ( SFA ) به بیان دو کوبر تن، همه ورزش‌ها برای هرکس ( ALL SPORTS FOR EVERYBODY) نوشته است و این تعریف تمام گروه‌های اجتماعی یک جامعه را در بر می‌گیرد.

منبع : مهر
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/170027

اخبار پیشنهادی

نظرات

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی