پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جهت پرس کرامت انسانی در غرب را بررسی می‌کند

دکتر فیلیپ نیچکی مخترع دستگاهی به نام کپسول سارکو یا کپسول مرگ است که داوطلبان اتانازی داخل آن خوابیده و با فشار یک دکمه به زندگی خود پایان می‌دهند.

منتشر شده در 17 دی 1402

زهرا لایق حقیقی؛ از برکات فرهنگ غنی غربی رو به رو شدن با برخی قوانین خاص در جهت اکرام شخصیت انسان‌ها هستیم. در قرآن بارها و بارها به اجتناب از خودکشی اشاره شده و آن را جز گناهان کبیره قرار داده است. در ایران نیز به محض متوجه شدن آثار افسردگی و خودکشی در افراد بسیار از افراد کنار وی به خصوص خانواده در جهت بهبود حال او و ایجاد امید و انگیز در وی تلاش می‌کنند. با افول مفهوم خانداده در غرب مسلما آثاری چون افسردگی بر جامعه غلبه کرده و آمار خودکشی در این جامعه بیشتر خواهد شد. در سوئیس برای مقابله با این پدیده با اختراع دستگاه‌هایی فرد را برای نزدیکتر شدن به خودکشی و پایان دادن هرچه سریعتر به زندگی با اختراع دستگاه‌های عجیب تشویق هم می‌کنند. البته که ساخت این دستگاه‌ها منوط به قانونی است که در سال 1942 با عنوان قانون مسالمت آمیز کمک به پایان زندگی به تصویب رسید. پایان مسالمت آمیز برای کسانی که مشکلات روانی و جسمانی جدی یا بیماری‌های دردناک بی‌درمان دارند مفید است.

شهریور 1402، دکتر فیلیپ نیچکی (Philip Nitschke) مخترع دستگاهی به نام سارکو (Sacro) یا کپسول مرگ است که داوطلبان اتانازی داخل آن خوابیده و با فشار یک دکمه به زندگی خود پایان می‌دهند. این اختراع، لقب دکترِ مرگ و ایلان ماسک اتانازی را برای او به همراه داشته است.

مردن در کپسول مرگ (کپسول سارکو)

کپسول سارکو، محفظه‌ی تابوت‌مانندی پر از نیتروژن است که به سرعت اکسیژن را در حدود ۳۰ ثانیه از ۲۱ درصد به تنها ۱ درصد کاهش می‌دهد. پس از آن، قبل از اینکه کاربران در نهایت، هوشیاری خود را از دست بدهند، احساس سرگیجه و شعف را تجربه می کنند. مردن در کپسول مرگ به دلیل هیپوکسی (کم شدن اکسیژن در بافت های بدن) و هیپوکاپنی (کاهش دی اکسید کربن در خون) و به دنبال آن کمبود شدید اکسیژن و دی اکسید کربن اتفاق می افتد.

دکتر نیچکی که ساکن هلند است، درباره کپسول مرگ خود گفت: «ما آماده استفاده از آن هستیم… ما در حال صحبت با تعدادی از افرادی هستیم که می خواهند اولین کسانی باشند که از آن استفاده می کنند.»

وی ادامه داد: «فرد وارد دستگاه می شود، از او سه سوال پرسیده می شود که باید به صورت شفاهی پاسخ دهد: “کی هستی؟”، “کجایی؟” و “می دانی اگر دکمه را فشار دهی چه اتفاقی می افتد؟” و اگر آنها به صورت شفاهی به این سؤالات پاسخ دهند، نرم افزار سپس دستگاه را روشن می کند تا بتوان دکمه را فشار داد و اگر دکمه را فشار دهند خیلی سریع خواهند مرد.»

دکتر نیچکی، که سازمان Exit International او این کپسول را ارائه کرده است، به رسانه‌های محلی گفت که «هیچ وحشت و هیچ احساس خفگی وجود ندارد.»

او گفت: «این دستگاه را می توان برای استفاده به هر جایی منتقل کرد.»

داوطلبان اتانازی داخل آن خوابیده و با فشار یک دکمه به زندگی خود پایان می‌دهند.

سال گذشته حدود ۱,۳۰۰ نفر در سوئیس با اتانازی به زندگی خود پایان دادند. دولت سوئیس هنوز روشن نکرده است که آیا قصد دارد از این کپسول استفاده کند یا خیر.

Euthanasia (در زبان یونانی مرگ خوب) یا مرگ خودخواسته با هدف پایان دادن به زندگی برخی افراد، در کشورهایی مانند هلند، بلژیک، لوکزامبورگ، سوئیس، کانادا و … قانونی است و البته در اغلب کشورهای جهان غیرقانونی! و پزشکانی که مبادرت به همکاری کرده و به داوطلبان کمک می‌کنند، لقب دکتر مرگ را یدک می‌کشند!

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/154085

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی