پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سفیر چین:

سفیر چین گفت کشورش قاطعانه از ایران در مقابله با مداخله خارجی و حفظ حاکمیت، تمامیت ارضی و کرامت ملی حمایت می‌کند.

منتشر شده در 1 دی 1401
در سرویس

چانگ هوآ روز چهارشنبه در آیین بازگشایی سرکنسولگری چین در بندرعباس افزود: چین و ایران هر دو دوستان قدیمی و شرکای مهمی هستند.

وی با اشاره به شب یلدا گفت: امشب جشن شب یلدا در ایران و تحول زمستانی در چین است و طبق آداب و رسوم ایرانیان، اشعار حافظ در جشن یلدا خوانده می شود، یادم هست یک جمله درباره “دوستی” این است “درختِ دوستی بنشان که کامِ دل به بار آرد”، یعنی تنها با کاشت بذرهای دوستی می توانیم میوه های غنی درو کنیم.

هوآ ادامه داد: بذرهای متعدد دوستی در کمک متقابل همیشگی ۲ کشور رشد می‌کنند و با عزم راسخ در کنارهم به ثمر می رسند.

سفیر چین ابراز داشت: حدود ۶۰۰ سال پیش، آقای ژنگ هی دریانورد معروف چین باستان، بارها ناوگان عظیم خود را به هرمزگان هدایت کرد و حکایتی در طول اعصار از خود به جای گذاشت.

وی افزود: از زمان برقراری روابط دیپلماتیک بین چین و ایران در سال ۱۹۷۱، روابط دوجانبه با وجود تحولات بین المللی، توسعه پایدار و سالم خود را حفظ کرده و در سال۲۰۱۶، چین و ایران مشارکت راهبردی جامع را بنا نهادند و فصل جدیدی را در همکاری دوستانه خود آغاز کردند.

سفیر چین گفت: در ماه جولای و سپتامبر سال جاری، شی جین پینگ رئیس جمهور چین تماس تلفنی و دیدار حضوری با رییس جمهوری ایران داشت و سران ۲ کشور به توافقات مهمی در مورد تعمیق روابط دست یافتند، چندی پیش هم سفر هو چن هوا، معاون نخست وزیر چین به ایران نتایج موثری داشت.

چین به روابط با ایران از منظر راهبردی می‌نگرد

وی ادامه داد: چین به روابط با ایران از منظر راهبردی می‌نگرد و در عزم خود برای توسعه مشارکت راهبردی جامع با ایران تزلزل نخواهد کرد؛ مایل به همکاری با ایران جهت اجرای جدی اجماع مهم سران ۲ کشور، پیشبرد اجرای برنامه همکاری جامع چین و ایران و ارتقای پیشرفت مستمر در همکاری عملی هستیم.

هوآ یادآور شد: تأسیس سرکنسولگری چین در بندرعباس برای کاشت بذرهای جدید و پرنشاط دوستی در جنوب ایران است که ثمرهای بیشتری برای دوستی چین و ایران به بار خواهد آورد.

وی اضافه کرد: سرکنسولگری بندرعباس موجب تقویت پیوندهای مردمی چین و ایران خواهد شد و از قدیم مبادلات مکرری میان این مناطق وجود داشته است، درحال حاضر بسیاری از شهروندان چینی برای کار یا گردشگری به شهرهای جنوبی ایران سفر می کنند.

سفیر چین ابراز داشت: سرکنسولگری کشورم در بندرعباس همچنین متعهد به تقویت بیشتر تفاهم و دوستی بین مردم ۲ کشور بوده و امیدواریم هموطنان چینی و دوستان ایرانی از اینجا بازدید کرده و حمایت و مراقبت خود را از سرکنسولگری ادامه دهند.

سرکنسولگری چین در بندرعباس نتایج ارزشمندی در همکاری های دوجانبه خواهد داشت

هوآ گفت: این سرکنسولگری نتایج ارزشمندی در همکاری های دوجانبه خواهد داشت؛ بیستمین کنگره ملی حزب کمونیست چین نیز بر باز شدن بیشتر درهای کشور بر جهان و ترویج توسعه مشترک اصرار دارد.

وی با اشاره به اینکه جنوب ایران دارای مواهب توسعه برتر و پتانسیل فراوانی است، گفت: در سال‌های اخیر، شرکت‌های چینی بسیاری برای سرمایه گذاری و راه‌اندازی کسب‌ وکار به اینجا آمدند، که باعث توسعه اقتصادی محلی و افزایش اشتغال مردم محلی شده است.

به گفته سفیر چین، سرکنسولگری فرصت های بیشتری را برای شهرهای جنوب ایران از جمله بندر عباس فراهم خواهد کرد.

هوآ یادآور شد: سفارت و سرکنسولگری چین در ایران مایل به همکاری با همکاران خود در ایران بوده تا از فرصت افتتاح سرکنسولگری بندرعباس برای اجرای دقیق اجماع مهم سران دو کشور و اجرای طرح همکاری جامع بین دو کشور استفاده کنند.

وی افزود: همکاری‌های نزدیک‌تر در چهارچوب ابتکار برای ایجاد یک کمربند و یک جاده برای بنا شده و نتایج همکاری های بیشتری میان دو کشور خواهیم داشت و به طور مشترک فصل جدیدی از روابط بهتر بین چین و ایران را آغاز می‌کنیم.

محدودیتی برای گسترش مناسبات با چین وجود ندارد

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار هرمزگان هم در این آیین گفت: ایران و چین نمونه‌ای از کشورهای مستقل و صلح دوست هستند که تصمیم گرفته‌اند توسعه روابط دوجانبه و تأمین منافع متقابل را نقطه آغازی برای تحکیم صلح و ثبات منطقه‌ای و جهانی قرار دهند.

عادل شهرزاد ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که دارای ظرفیت‌های عظیم در عرصه تجاری، اقتصادی و سیاسی است و موقعیت جغرافیایی و اقتصادی راهبردی کم نظیری در غرب آسیا دارد، اولویت خود را در تقویت مشارکت با کشورهای دوست نظیر چین قرار داده و همانگونه که بارها در مواضع رسمی خود ابراز داشته محدودیتی برای گسترش مناسبات با چین در قالب الگوهای دوجانبه و ترتیبات چند جانبه قائل نیست.

وی افزود: در سال‌های اخیر به رغم وضعیت پیچیده بین‌المللی، فرصت‌های فراوانی برای تعمیق پیوندهای ایران و چین به وجود آمد و دو طرف توانستند نقشه راهی را برای مشارکت بلند مدت و راهبردی ترسیم کنند، اکنون می‌توان براساس این نقشه راه و با اتکا به اراده، تجارب و نگرش‌های مشترک ۷ طرح‌ عملیاتی کارآمد جهت حصول دستاوردهای ملموس و راهگشا تدوین کرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار هرمزگان یادآور شد: جمهوری اسلامی ایران به دفعات از ابتکارها و برنامه‌های جهانی چین استقبال و آمادگی خود را برای بسط مناسبات با این کشور در قالب ایده‌های یاد شده اعلام کرده است.

مناطق جنوبی ایران می تواند به تحقق اهداف کمک کند/تهران و پکن از منافع اساسی و حیاتی یکدیگر حمایت و پشتیبانی قاطعانه داشته اند

وی تاکید کرد: مناطق جنوبی ایران به دلیل برخورداری از موقعیت ویژه اقتصادی و دارا بودن منابع سرشار انرژی می‌توانند به تحقق این هدف و موقعیت بیشتر، ابتکارهای منطقه‌ای و بین‌المللی چین کمک کنند و بی تردید تحکیم پیوندهای اقتصادی و تجاری دو کشور به شکل گیری برداشت مشترک در سایر عرصه‌ها کمک می‌کند و ایران و چین به عنوان ۲ میراث دار تمدنی و فرهنگی قاره کهن آسیا زمینه‌ها و فرصت‌های بسیار متنونی برای مرواده و تعامل دارند.

شهرزاد اظهار داشت: گسترش نظام‌مند روابط در یک عرصه می‌تواند گسترش روابط در سایر عرصه‌ها را تسهیل کند و الگوهای درخشانی از پیوندهای ملت با ملت و دولت با دولت بوجود آورد، تهران و پکن از منافع اساسی و حیاتی یکدیگر حمایت و پشتیبانی قاطعانه از تمامیت ارضی و وحدت ملی یکدیگر داشته‌اند.

وی افزود: این دیدگاه مشترک زمینه‌ساز همکاری‌های عینی و عملیاتی در حیطه‌های گوناگون است و می‌تواند همکاری دوجانبه براساس دیدگاه مشترک را تقویت کنند و افتتاح سرکنسولگری چین در بندرعباس می‌تواند نقش ارزنده‌ای در توسعه مراودات دو کشور و افزایش تعاملات بین بخش‌های مختلف دو ملت ایفا کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار هرمزگان گفت: در کنار فعالیت دیپلماتیک سفارتخانه‌ها، گسترش فعالیت سرکنسولگری‌های ۲ کشور امکان تحکیم پیوندی دوطرف در سایر عرصه‌ها را بوجود می‌آورد و معتقدیم خواهر خواندگی شهرها و گسترش کمی و کیفی مناسبات مردمی در حیطه متنوعی چون همکاری‌های علمی، فرهنگی، هنری،‌ تجاری و نمایشگاهی علاوه بر اینکه شناخت و علاقه دو ملت به یکدیگر را افزایش می‌دهد، می‌تواند مناسبات کلی دو کشور از جمله در عرصه سیاسی را به مسیرهای تازه هدایت کند.

شهرزاد اضافه کرد: امید می‌رود آغاز بکار سرکنسولگری چین در بندرعباس به برداشته شدن گام‌های بلندی در جهت ایجاد تحولات درخشان در مشارکت دو کشور منجر شود و دو طرف الگوی موفقی از همکاری و دوستی بر اساس احترام و فهم مشترک بوجود آورند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/21754

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی