پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نخستین عمل جراحی کاشت ایمپلنت داخل استخوان یا "پای مصنوعی" برای جانباز ۷۰ درصد خوزستانی در رشت با موفقیت انجام شد.

منتشر شده در 17 آذر 1400

نخستین عمل جراحی کاشت ایمپلنت داخل استخوان بالای زانو یا به عبارت دیگر “پای مصنوعی” صبح امروز برای یک جانباز 70 درصد خوزستانی در بیمارستان قائم رشت با موفقیت انجام شد.

جانباز 70 درصد خوزستانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: بنده 35 سال است که دچار قطع عضو بالای زانو هستم و پروتزهایی که تاکنون استفاده می‌کردم بسیار بی‌کیفیت بودند و درد ناشی از این پروتزهای سنتی باعث کمردردهای آزاردهنده و پا درد می‌شد.

سلیمان رئیسی خاطرنشان کرد: از مسئولان انتظار داریم کمک کنند تا سایر جانبازانی که دچار قطع عضو بالای زانو هستند تا بتوانند از کاشت ایمپلنت داخل استخوان یا پای مصنوعی استفاده کنند و پروتزهای سوکت‌‌دار سنتی حذف شوند؛ جانباز چیزی از بنیاد امور ایثارگران نمی‌خواهد جز یک پروتز که بتواند در اجتماع راه برود.

وی با بیان اینکه مشکلات جانبازان بایستی از نزدیک بررسی شود تصریح کرد: از طریق رسانه‌ها با کاشت پای مصنوعی آشنا شدم و پس از پیگیری دوساله، برای این عمل داوطلب شدم البته همین روند هم بسیار سخت بوده است‌.

متخصص و جراح ارتوپد بیمارستان قائم رشت در حاشیه عمل جراحی کاشت ایمپلنت داخل استخوان یا “پای مصنوعی” اظهار داشت: انجام این عمل جراحی حدود 20 سال قبل از کشور آلمان آغاز شد و امروز در کشورهای سوئد، آلمان، استرالیا و ایران انجام می‌شود و اخیراً آمریکا نیز به این جمع پیوسته است.

عزیز عباس‌پور با بیان اینکه تاکنون 38 مورد عمل جراحی کاشت ایمپلنت داخل استخوان یا پای مصنوعی در ایران انجام شده است ابرار داشت: این عمل امروز برای نخستین بار بر روی یک جانباز 70 درصد خوزستانی در رشت انجام شد.

وی با بیان اینکه ایمپلنت با موفقیت در داخل استخوان ران بیمار قرار داده شد تصریح کرد: قبل از عمل بایستی وضعیت استخوان بیمار از جمله تراکم استخوان و قطر استخوان بررسی شود و اگر استخوان بیمار تحمل این ایمپلنت را داشته باشد می‌تواند این عمل را انجام دهد.

متخصص و جراح ارتوپد بیمارستان قائم رشت خاطرنشان کرد: قبلاً کسانی که به علت تصادف یا در کارخانجات دچار قطع عضو اندام تحتانی می‌شدند، تحت این نوع عمل قرار می‌گرفتند اما امروز برای نخستین بار یک جانباز تحت این عمل جراحی قرار گرفت.

عباس‌پور با اشاره به مشکلات این جانباز خوزستانی قبل از عمل تصریح کرد: این جانباز به دلیل قطع عضو، مشکلات عدیده‌ای پیدا کرده بود و از مشکلات عضلانی هم رنج می‌برد و ایشان پس از بررسی وضعیت استخوان، برای جاگذاری ایمپلنت انتخاب شد.

رئیس مرکز ارتز و پروتز کشور نیز در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: عمل جراحی مذکور یکی از روش‌های جدید جراحی و دارای تکنیک‌های نوین است که مجوز از طریق بهداشت و درمان اخذ شده است.

عامریان با اشاره به هزینه‌های این عمل برای جانبازان خاطرنشان کرد: مسئولان بنیاد شهید و مراکز ارتز و پروتز کوثر هماهنگی‌های لازم را برای پرداخت هزینه‌های عمل از طریق بیمه تکمیلی انجام دادند بنابراین هیچ هزینه‌ای توسط شخص جانباز پرداخت نمی‌شود.

وی ابراز داشت: برای همه جانبازان این عمل قابل انجام نیست بلکه جانبازان که قطع عضو بالای زانو هستند و مدت زیادی از زمان جانبازی آن‌ها نگذشته و دچار پوکی استخوان و بیماری‌های زمینه‌ای نیستند می‌توانند تحت این عمل جراحی قرار بگیرند.

به گزارش تسنیم، سلیمان رئیسی جانباز 70 درصد خوزستانی 35 سال است که دچار قطع عضو بالای زانو بوده و تاکنون درد ناشی از استفاده پروتزهای سوکت‌دار سنتی را تحمل کرده است.

این جانباز خوزستانی پس از سال‌ها تحمل درد سرانجام برای انجام عمل جراحی کاشت ایمپلنت در داخل استخوان داوطلب شد و پس از بررسی وضعیت استخوان وی، تحت عمل جراحی قرار گرفت و عمل وی امروز با موفقیت در بیمارستان بین‌المللی قائم رشت انجام شد.

لازم به ذکر است که تمام هزینه‌های این عمل برای این جانباز 70 درصد رایگان بوده است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/80362

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی