پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

برخلاف تصور عموم، کودکان همیشه والدین خود را مورد آزار قرار نمی‌دهند. در حقیقت، حتی ممکن است والدین را از لحاظ روانی سالم‌تر نگهدارند.

منتشر شده در 23 اردیبهشت 1402
در سرویس

 افزایش سن و تخمک گذاری در زنان با هم ارتباط دارند و با بالا رفتن سن تخمک‌گذاری کاهش می‌یابد به همین دلیل بارداری بالای ۳۵ سال با برخی از خطرات و عوارضی مانند فشار خون بالا، دیابت یا ناهنجاری‌های کروموزومی مانند سندرم داون کودک همراه است، پس همیشه بهتر است با پزشک مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای زندگی و سلامت خود انتخاب درستی دارید.

در حالی که بیماری روانی اغلب در زنان در هر سنی حین و بعد از بارداری تشخیص داده می‌شود، بیش از نیمی (۵۲٪) از زنان بالای ۴۰ سال از افسردگی و اضطراب در دوران بارداری رنج می‌برند.

مادران بالای ۴۰ سال در مقایسه با زنان ۳۰ تا ۳۵ ساله سه برابر بیشتر دچار افسردگی می‌شوند اما صرف نظر از همه اینها، داشتن فرزند فواید زیادی دارد که در ادامه این بخش به آن می‌پردازیم.

کاهش فشار خون

مطالعات نشان می‌دهد فرزندان می‌توانند به کاهش فشار خون شما کمک کنند. محققان در این بررسی فشار خون ۲۰۰ زن و مرد متاهل را به مدت ۲۴ ساعت کنترل کردند و دریافتند زوج‌های دارای فرزند فشار خون پایین‌تری دارند. اگرچه مراقبت از کودکان ممکن است دردسرهای روزمره را داشته باشد، اما داشتن فرزند سبب کاهش استرس و امید به زندگی بیشتر می‌شود و کاهش استرس با سلامت ما ارتباط دارد.

افزایش سلامت روحی

برخلاف تصور عموم، کودکان همیشه والدین خود را مورد آزار قرار نمی‌دهند. در حقیقت، حتی ممکن است والدین را از لحاظ روانی سالم‌تر نگهدارند. در طی مصاحبه اخیر با ۱۰۸۴ نفر از شهروندان سالخورده که به طور تصادفی انتخاب شده بودند، افراد مسن و بدون فرزند سلامت روان کمتری نسبت به افراد مسن دارای فرزند داشتند. همچنین افراد دارای فرزند بیشتر خوشحالند و از رضایت و عاطفه بیشتری برخوردارند.

فعال شدن کودک درون

فرزند داشتن سبب افزایش شادی در زندگی می‌شود و برای شما شادی‌های کوچک اما عمیق و تاثیرگذار به ارمغان می‌آورد و باعث می‌شود با روحیه بهتری در محل کارتان حاضر شوید و یا بهتر به امور زندگیتان بپردازید زیرا با بچه‌دار شدن احساس سبک بودن و یا کودک بودن به شما دست می‌دهد.

پیشرفت دانش

همه افراد دارای فرزند می‌دانند کودکان سوالات زیادی می‌پرسند و ممکن است والدین پاسخ همه اینها را نداشته باشند به همین دلیل به دنبال افزایش کسب دانش و مهارت می‌روند.

بهبود عزت نفس

در برخی مواقع کودکان به والدین خود می‌گویند: “بهترین پدر یا مادر در کل جهان” هستید. این نوع اظهارات مثبت می‌تواند تأثیر عمیقی در عزت نفس شما داشته باشد و به شما این امکان را می‌دهد که وظایفی را که قبلاً غیرممکن می‌دانستید، انجام دهید.

شادتر زیستن

به تصور والدین فرزندان در خوشبختی و شادی آنها نقش دارند و مطالعات نشان می‌دهد که رابطه مستقیمی بین فرزندان و خوشبختی والدین بالای ۴۰ سال وجود دارد. محققان در سال‌های ۱۹۸۱ تا ۲۰۰۵ بیست هزار والدین را در ۸۶ کشور مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که از ۴۰ سالگی به بعد، والدین دارای یک تا سه فرزند نسبت به زوج‌های بدون فرزند شادتر هستند، زیرا بیشتر کودکان با بزرگ شدن از آنها مراقبت می‌کنند. کودکان ممکن است یک سرمایه‌گذاری بلند مدت برای شادتر زیستن باشند.

افزایش روابط و حمایت های اجتماعی

گاهی با وجود کودک شرکت در محافل برای شما مشکل می‌شود اما در اغلب اوقات بچه‌دار شدن سبب می‌شود تا شما دوستان جدیدی پیدا کنید که شاید بتوانند دوستان خانوادگی خوبی برای شما شوند. همچنین وجود کودک سبب می‌شود هم خانواده همسرتان و هم خانواده خود شما بیشتر به شما توجه کرده و سعی کنند در امور مختلف شما را یاری دهند پس حمایت اجتماعی بیشتری دریافت خواهید کرد.

افزایش مزایای مالی

زوج های جوان به پس انداز برای آینده خود اهمیتی نمی‌دهند اما با بچه دار شدن، اوضاع تغییر می کند. یکی از بزرگترین مزایای مالی داشتن فرزندان این است که آنها شما را مجبور به ساختن آینده‌ای با ثبات اقتصادی می‌کنند، در این صورت فرزندان شما درمانده نخواهند شد و تقریباً در همه سالهای اول زندگی کاملاً به شما اعتماد می‌کنند وقتی این را درک کردید، ممکن است امور مالی را جدی بگیرید.

تشویقی برای پس انداز

بچه‌دار شدن و آرزوی آینده درخشان ، لطف بزرگی به شما و فرزندانتان می‌کند اگر پس اندازی ندارید، کودکان می‌توانند انگیزه شما را برای بازگشت به مسیر درست ایجاد کنند.

افزایش احساس همدلی و درک

شما زمانی که مجرد هستید، به ندرت می‌توانید دیگران و والدین خود را درک کنید اما با فرزند دار شدن بهتر می‌توانید دیگر مادرها و پدرها از جمله والدین خود را درک کنید. با بچه‌دار شدن شما احساس محبت و همدلی خواهید داشت و دیگر از گریه کردن کودک در تاکسی احساس خشم نخواهید نمود.

بهبود سلامت جسمی

چشم پوشی از بیماری‌های جزئی و افزایش وزن کار ساده‌ای است و نادیده گرفتن این عوامل می‌تواند به یک مشکل عمده سلامت تبدیل شود. والدین می‌خواهند با گذشت زمان در کنار فرزندانشان باشند و این می‌تواند به تغییرات عمده‌ای در سلامت منجر شود و بیماری‌ها را در طول زندگی کاهش دهد. متأسفانه هزینه‌های درمان هر ساله گران می‌شوند اگرچه ممکن است درمان بیماری‌های جزئی هزینه زیادی نداشته باشد اما به مرور زمان افزایش می‌یابد.

تداوم حیات خانواده

یکی از فواید فرزند داشتن حفظ تداوم حیات خانواده است زیرا عدم حضور فرزند در محیط خانواده به دلایل مختلف یکی از عوامل ناپایداری در زندگی مشترک است. بی‌فرزندی در خانواده‌ها سبب به وجود آمدن یک فضای خالی و باعث تضاد و بی‌علاقگی به زندگی مشترک می‌شود. فرزند در تحکیم روابط خانوادگی و همسری، تأثیر مثبت خواهند داشت زیرا والدین با داشتن فرزند کمتر او را با اختلاف یاطلاق، آزرده می‌سازند.

پر کردن وقت

بچه‌دار شدن و رسیدگی به کودک وقت شما را پر می‌کند. اگر در گذشته نمی‌دانستید وقت خود را چگونه پر کنید، با بچه‌دار شدن اوقات زندگی شما با شادی و احساس زیبای مادر و پدر بودن پر می‌شود.

تقویت قدرت مغز

بچه‌دار شدن در اواخر زندگی و با افزایش سن می‌تواند موجب ذهنی فعال‌تر شود زیرا ارتباطی بین داشتن بچه در سنین بالاتر و قدرت مغزی وجود دارد. والدینی که در ۳۵سالگی آخرین فرزند خود را دارند از شناخت و حافظه کلامی تیزتری برخوردارند و زنانی که پس از ۲۴ سالگی اولین فرزند خود را دارند در حل مسئله بهتر از هم سن و سالان خود هستند.

آمادگی بیشتر از نظر احساسی

تحقیقات نشان می‌دهد که بلوغ در فرزندپروری نقش دارد. رشد روانی اجتماعی دو گروه از کودکان در سنین ۷ ، ۱۱ و ۱۵ سال را بررسی کردند. گروهی از مادران بالاتر از ۳۱ سال و گروه دیگر از مادران کوچکتر از ۳۱ سال متولد شده‌اند. مادران مسن کمتر بچه‌های خود را سرزنش یا تنبیه بدنی می‌کنند و به این ترتیب از نظر اجتماعی و عاطفی سالم بودند.

کاهش خطر آسیب دیدگی

والدین بدون توجه به سن، به بهترین وجه می‌توانند از کودک محافظت کنند با این حال، مطالعات به این واقعیت اشاره دارند که خطر کودک در مواجهه با آسیب غیرعمدی که نیاز به مراقبت پزشکی دارد با افزایش سن مادر کاهش می‌یابد. اگرچه دلایل دقیق صدمات کمتر مشخص نیست، اما روشن است که یکی از فواید فرزند پروری در مادران بزرگتر کاهش احتمال تجربه آسیب‌دیدگی غیرعمدی است.

عمر طولانی

برخی افراد تصور می‌کنند که بچه‌دار شدن در اواخر زندگی و در سنین بالا موجب می‌شود که انرژی لازم برای پرورش کودک را نخواهند داشت یا بدتر از آن در رویدادهای مهم زندگی آنها مانند ازدواج یا نوه دار شدن حضور نخواهند داشت. در حقیقت، مطالعات نشان داد زنانی که پس از ۳۳ سالگی بچه‌دار می شوند، دو برابر بیشتر از زنانی که آخرین فرزند خود را قبل از ۳۰ سالگی به دنیا می‌آورند زندگی می‌کنند و این نکته قابل تأمل است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/7251

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی