پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

در راستای سفر نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق به ایران برخی تحلیلگران سیاسی و مقامات عراقی عنوان کرده اند که این دیدار اختلاف قبلی را تا حد زیادی از بین برد و هرتلاشی که در راستای حل اختلافات با ایران باشد به سود دو کشور است.

منتشر شده در 19 اردیبهشت 1403
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ در راستای سفر نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق به ایران برخی تحلیلگران سیاسی و مقامات عراقی عنوان کرده اند که این دیدار اختلاف قبلی را تا حد زیادی از بین برد و هرتلاشی که در راستای حل اختلافات با ایران باشد به سود دو کشور است و اظهاراتی که از نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان و ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران درمورد اهمیت روابط دو کشور شنیدیم خوش‌بینانه و امیدوارکننده است. برای تحلیل این سفر و دستاوردهای سیاسی آن به سراغ جعفر قنادباشی، تحلیلگر و کارشناس غرب آسیا رفته ایم.

جعفر قناد باشی، تحلیلگر سیاسی روابط غرب آسیا گفت: سفر آقای نیچروان بارزانی رییس اقلیم کردستان به ایران سرفصل جدیدی در روابط دو کشور خواهد بود و این می تواند سرفصل جدیدی برای نوع نگاه اقلیم کردستان به منطقه و شرایط و موقعیت قدرتمند ایران هم باشد.
وی ادامه داد: به نظر می رسد با این سفر که نشانه روشنی بر اثبات برخی واقعیت های منطقه است که به سمت و سوی متفاوتی از گذشته در حال حرکت است.
این تحلیلگر ابراز کرد: این دیدار و گفتگو ها نشانده این است که مقامات اقلیم کردستان درصدد هستند تا برخی رفتارهایی که ممکن بود موجب تا امنی در منطقه شود را متوقف کنند.
قنادباشی با بیان اینکه این دیدار حاکی از ضروریاتی است که اقلیم کردستان احساس می کند برای داشتن روابط خوب با ایران نیاز دارد و گفت: این احساس در مقامات اقلیم کردستان تقویت شده که ایران طرف مطمئنی برای روابط اقتصادی و سیاسی خوب است.
وی توضیح داد: این امر به این دلیل است که ایران طی چند دهه گذشته اثبات کرده که همواره با همه طرف های منطقه ای و غیر منطقه ای و طرف های جهانی یک شیوه اصولی، درست و قانونی اعمال کرده است و از هرگونه اقداماتی که موجب ناامنی میشود به شدت ابراز بیزاری می کند.
وی عنوان کرد: باید گفت این سفر می تواند شروع خوبی برای روابط عمیق و خوب میان ایران و اقلیم کردستان باشد به شرط آنکه ریل گذاری که در سیاست هایی در مورد اقلیم کردستان صورت می‌گیرد متناسب با واقعیت باشد.
قناد باشی با اشاره به این مهم که واقعیت منطقه نشان می دهد که در حال حاضر قدرت های فرا منطقه ای در منطقه غرب آسیا در حال ضعیف شدن هستند، ادامه داد: متحدین آنها هم متناسب با ضعف قدرت های فرا منطقه ای در حال ضعیف شدن هستند بخصوص رژیم صهیونیستی نشان داده است که در ضعیف ترین شرایط خود قرار دارد.
این کارشناس ابراز کرد: این ضعف قدرت های فرا منطقه ای و متحدین منطقه ایشان نشان می دهد که معادلات سیاسی منطقه به معنای تغییر موازنه نظامی و سیاسی منطقه به نفع جبهه مقاومت و طبیعتاً همه طرف هایی که به چنین واقعیاتی توجه کنند و اقدامات خود را متناسب با آن تنظیم کنند، مسلما در پیشبرد مقاصدشان موفق خواهند شد؛ ایران امیدوار است که این سفر و دیدارهای آن شروع همکاری های بیشتر بین ایران و اقلیم کردستان باشد و شروع یک روابط حسنه و مبتنی بر حسن نیت باشد. در واقع دو کشور برای این روابط پایداری داشته باشند باید از شرایط گذشته که موجب یکسری دلسردی ها شده بود، پرهیز کنند.

این تحلیلگر با اشاره به دیدار با اهمیت بارزانی با مقام معظم رهبری گفت: دیدار این مقام کردستان عراق با رهبری نشان‌دهنده اهمیتی است که ایران برای امنیت منطقه و جدیت اجرای توافقات امنیتی با عراق قائل است و به طور کلی ایران باز هم آمادگی ابراز حسن نیت نسبت به آینده اجرای کردستان را دارد و علاقمند است که اقلیم کردستان دستاویز قدرت های بزرگ منطقه ای و فرامنطقه ای قرار نگیرد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/169796

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی