پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

فرصت داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای تغییر حوزه انتخابیه خود چهارشنبه شب (۲۵ بهمن) به پایان می‌رسد.

منتشر شده در 25 بهمن 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ داوطلبان انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی که احیانا قصد تغییر حوزه انتخابیه دارند می‌توانستند از ۱۹ تا امروز ۲۵ بهمن درخواست خود را ارائه کنند.

طبق قانون تغییر حوزه انتخابیه داوطلبان نمایندگی مجلس شورای اسلامی مصوب ۱۳۸۲، داوطلبان انتخابات مجلس شورای اسلامی در دور اول انتخابات و فقط برای یک بار می‌توانند حوزه انتخابیه خود را تغییر دهند.

طبق قانون داوطلبان نمایندگی مجلس تا ۱۵ روز مانده به روز برگزاری انتخابات می‌توانند از فرصت قانونی که برایشان در تغییر حوزه انتخابیه در نظر گرفته شده استفاده کنند.

براساس این قانون، فرد داوطلب می‌تواند از طریق وزارت کشور یا حوزه انتخابیه‌ای که در آنجا ثبت نام کرده حوزه انتخابیه خود را تغییر دهد. بر این اساس وزارت کشور یا فرماندار و رئیس هیأت اجرایی حوزه انتخابیه موظف است درخواست داوطلب را به همراه مستندی از مدارک ثبت نام کننده حداکثر طی یک روز به حوزه انتخابیه جدید و مورد درخواست ارسال کند.

هیأت اجرایی مرکزی حوزه جدید موظف است حداکثر دو روز بعد از دریافت درخواست، نسبت به رسیدگی صلاحیت داوطلب بر اساس تبصره ۲ و ۳ ماده واحده این قانون اقدام و مراتب را طی صورت جلسه‌ای به هیأت نظارت استان اعلام کند.

طبق ماده ۴ این قانون، هیأت نظارت استان موظف است حداکثر ظرف دو روز بعد از دریافت صورت جلسه رسیدگی به صلاحیت داوطلب از هیأت اجرایی، با کسب نظر از هیأت مرکزی نظارت، نظر خود را در خصوص تأیید یا رد صلاحیت داوطلب طی صورت جلسه‌ای به هیأت اجرایی اعلام کند. هیأت مرکزی نظارت هم نظر خود را همزمان به شورای نگهبان اعلام می‌کند.

نکته قابل توجه اینکه این جابه‌جایی و تغییر حوزه انتخابیه باید به تأیید شورای نگهبان برسد.

این فرآیند زمان طولانی نخواهد داشت و نهایتاً باید تا ۱۵ روز قبل از روز أخذ رأی، این تغییر صورت گرفته باشد؛ فرآیند تغییر حوزه مجموعاً ۵ روز زمان می‌برد.

منبع : جوان
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/159822

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی