پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

تحلیلگر ژاپنی:

غزه به گورستان نظم جهانی غربی تبدیل خواهد شد

یک استاد دانشگاه ژاپن در یادداشتی نوشته تحولات غزه به گورستان نظم جهانی غرب‌محور تبدیل خواهد شد.
منتشر شده در 27 دی 1402
در سرویس

«سائول تاکاهاشی»، استاد مطالعات حقوق بشر و صلح در دانشگاه «اوزاکا جوگاکویین» در ژاپن در یادداشتی در بخش انگلیسی وبگاه شبکه خبری الجزیره نوشته غزه به گورستان نظم جهانی غرب‌محور تبدیل خواهد شد.

تاکاهاشی در این یادداشت نوشته تفاوتی نمی‌کند نتیجه شکایت آفریقای جنوبی از اسرائیل درباره نسل‌کشی در غزه چه خواهد شد اما این شکایت در تاریخ ماندگار خواهد شد.

او نوشته است: «از این شکایت یا به عنوان اولین گام برای پاسخگو کردن یک دولت یاغی که مسئول نقض مکرر و دیرینه قوانین بین‌المللی است یاد خواهد شد و یا به عنوان آخرین نفس‌های نظم بین‌المللی کژکارانه غربی.»

این تحلیلگر ژاپنی خاطرنشان می‌کند ریاکاری دولت‌های غربی (و در کل نخبگان سیاسی غرب) سرانجام آنچه از آن به عنوان «نظم جهانی قانون محور» یاد می‌شود را به نقطه بی‌بازگشت رسانده است.

در ادامه این تحلیل آمده است: «حمایت تمام‌عیار غرب از نسل‌کشی اسرائیل در غزه به معنای واقعی کلمه معیارهای دوگانه غرب در خصوص حقوق بشر و قوانین بین‌المللی را آشکار کرده است. هیچ نقطه بازگشتی وجود ندارد و غرب تنها بایستی تکبر خودش را مسئول این وضعیت بداند.»

تاکاهاشی تصریح کرده که ارتکاب جنایت‌های جنگی و جنایت علیه بشریت توسط اسرائیل برای هر کسی که به گوشی‌های هوشمند دسترسی دارد مثل روز روشن است. شبکه‌های اجتماعی پر از ویدئوهای مربوط به بمباران مداراس و بیمارستان‌ها و خاکسپاری جسد کودکان توسط پدران و مادران است.

با جود این، طبق تحلیل این استاد دانشگاه، واکنش دولت‌های غربی از یک سو حمایت‌های بی‌حد و حصر سیاسی و نظامی از اسرائیل و از سوی دیگر ممنوع کردن هر گونه انتقاد از اسرائیل و توصیف ان به عنوان «یهودستیزی» بوده است.

در ادامه این تحلیل در الجزیره آمده است: «علی‌رغم این ظلم‌ها ده‌ها هزار نفر از مردم هر روز به خیابان‌ها می‌آیند و انزجار خودشان را از جنایت‌های اسرائیل و همدستی‌های غرب در آن فریاد می‌زنند.»

او خاطرنشان کرده برخی از دولت‌های غربی برای آنکه اندکی از آبرویشان را برگردانند اخیراً انتقادهایی را از حملات اسرائیل مطرح کرده‌اند اما این انتقادها «بسیار اندکند و بسیار دیرهنگام مطرح شده‌اند. اعتبار غرب به نحوی بازگشت‌ناپذیر زیر سوال رفته است.»

تاکاهاشی در ادامه به مقایسه واکنش‌های دوگانه کشورهای غربی به مسئله جنگ اوکراین و جنگ غزه پرداخته و نوشته است: «البته ریاکاری غرب چیز تازه‌ای نیست. طبق نظر دولت‌های غربی باید از تجاوز روسیه خشمگین باشند و در همان زمان در خصوص جنایت اسرائیل و زیر پا گذاشتن هنجارهای بین‌المللی کاملاً شادمان باشد.»

او در ادامه می‌نویسد: «اوکراینی‌هایی که کوکتل‌مولوتوف به سمت نیروهای روسیه پرتاب می‌کنند قهرمان و مبارزان راه آزادی هستند در حالی که فلسطینی‌ها (و دیگرانی که) جرأت می‌کنند در برابر آپارتاید اسرائیل قد علم کنند تروریست هستند. پناهنده‌های سفیدپوست اوکراینی کاملا مورد استقبال قرار می‌گیرند در حالی که پناهنده‌های سیاه‌پوست اهل مناطق جنگ‌زده در خاورمیانه، آسیا و آفریقا (جنگ‌هایی که غرب پشت اکثر آنها است) می‌توانند در اعماق دریای مدیترانه غرق شوند. دیدگاه غرب در حقیقت این بوده است: قوانین برای شما است نه برای من.»

او همچنین خاطرنشان کرده عدالت بین‌المللی به یک طنز تلخ تبدیل شده است. چنانچه دیوان بین‌المللی دادگستری وظایفش را به درستی انجام می‌داد مقام‌های اسرائیل بایستی همین الان محاکمه می‌شوند و نباید نیازی به شکایت آفریقای جنوبی می‌بود.

تاکاهاشی خاطرنشان کرده هنجارهای حقوقی بین‌المللی از ابتدا قرار بوده تنها در خدمت «مردمان متمدن-بخوانید سفیدپوست» باشند.

منبع : فارس
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/155402

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی