پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله:

عربستان باید از زیر فشار غربی‌ها در موضوع یمن خارج شود

عضو دفتر سیاسی جنبش انصار الله یمن در سخنانی عنوان کرد به تلاش های عمان در برقراری صلح و پایان جنگ در یمن، خوشبین است.
منتشر شده در 9 اردیبهشت 1402
در سرویس

به نقل از شبکه المیادین، «علی القحوم» عضو دفتر سیاسی جنبش انصار الله یمن، در گفتگو با المیادین گفت که عربستان باید از زیر فشارها و محدودیت‌های کشورهای غربی که موجب ادامه تجاوزات و محاصره یمن شده، خارج شود.

القحوم ضمن اشاره به پیشرفت مذاکرات صلح با عربستان سعودی و موفقیت تلاش‌های عمان برای دستیابی به صلح عادلانه و حسن همجواری، گفت: ما در این مذاکرات جدی بودیم و فضای این گفتگوها مثبت و سازنده بود. ما پیشرفت در دستیابی به صلح پایدار را پاسخگوی مطالبات ملت یمن و حفظ حاکمیت، وحدت و استقلال کشورمان می‌دانیم.

عضو دفتر سیاسی جنبش انصارالله، اولویت اصلی یمنی‌ها را در مذاکرات پیش‌رو پرونده‌های بشردوستانه، توقف تجاوزات، رفع محاصره، خروج نیروهای خارجی، بازسازی یمن و پرداخت غرامت جنگ دانست.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: توافق بر سر پرونده‌های بشردوستانه منجر به ایجاد فضایی برای گفتگوهای یمنی تحت نظارت سازمان ملل، بدون دخالت‌های خارجی خواهد شد که حاکمیت، وحدت و استقلال یمن را نیز حفظ خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه پیشبرد صلح، موضع درست و صحیحی است، افزود: انتظار ما این است که پیشرفت رایزنی‌ها در روزهای آینده با وجود همه موانع احتمالی مستمر و رو به جلو باشد.

وی با بیان اینکه عربستان سعودی باید در روند مذاکرات پیشرفت ایجاد کند و از یوغ آمریکا خارج شود گفت: عربستان باید از زیر فشارها و محدودیت‌های کشورهای غربی که همواره موجب تداوم تجاوزات علیه یمن می‌شود، خارج شود.

هدف دشمنان ادامه اشغال یمن است

القحوم با اشاره به اینکه هدف واشنگتن، فرو رفتن هر چه بیشتر عربستان در باتلاق جنگ یمن، دخالت این کشور در نابودی آن و دشمنی ریاض با همسایگانش در راستای اهداف استعماری آمریکاست، افزود: هدف قدیمی و جدید آمریکایی‌ها و انگلیسی‌ها، اشغال یمن و تداوم جنگ علیه این کشور است.

عضو دفتر سیاسی جنبش انصار الله در ادامه تاکید کرد: امنیت و ثبات یمن ضامن امنیت منطقه و کشورهای همسایه است، به ویژه در زمانی که همه بهانه‌ها برای تجاوز علیه یمن از بین رفته و مشکل یمن تنها یک مشکل خارجی و استعماری محسوب می‌شود.

وی همچنین با اشاره به تداوم رویکردهای خصمانه و استعماری غرب، در راستای حذف روسیه از نقش‌آفرینی محوری خود در منطقه، افزود: چین باید نقش محوری خود را ایفا کرده و برای از بین بردن هژمونی غربی‌ها تلاش کند، سیاست‌هایی که در راستای برهم زدن آرامش و ثبات کشورهای منطقه و فروپاشی ملت‌ها و شعله‌ور کردن آتش جنگ و فتنه در منطقه است.

القحوم، توافق ایران و عربستان با میانجیگری چین را دارای بازتاب مثبتی بین کشورها در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی خواند.

تحرکات خطرناک آمریکا در تنگه باب المندب

وی تصریح کرد: تلاش آمریکا برای سیطره بر تنگه راهبردی باب المندب، نشان دهنده خطر و تهدید موجود در سطح منطقه است.

وی با اشاره به تحرکات آمریکایی‌ها در جزایر و سواحل یمن و همچنین تنگه راهبردی باب‌المندب، ایجاد پایگاه‌های نظامی آمریکا و تسلط بر این مناطق استراتژیک و همچنین جاده ابریشم را یک خطر و تهدید بالقوه نه تنها برای یمن، بلکه برای کل منطقه دانست.

وی همچنین خواستار شکل‌گیری یک اجماع بین المللی برای توقف پروژه‌های استعماری غرب و پایان دادن به نظام تک‌قطبی، پیش از محقق شدن اهداف خطرناک غربی‌ها در این پروژه‌های مخرب و استعماری شد.

شایان ذکر است که انصارالله یمن چند روز پیش عربستان را تهدید کرد که در صورت شکست مذاکرات، بنادر، فرودگاه‌ها، چاه‌ها پالایشگاه‌های نفت آن را مورد هدف قرار خواهد داد. همچنین پس از اعلام ائتلاف سعودی مبنی بر توقف عملیات نظامی در این کشور، یمن شاهد شکل گیری فضای مثبتی در موضوع توقف جنگ و برقراری صلح به منظور دستیابی به راه حل سیاسی جامع بوده است. دولت نجات ملی یمن تاکید می‌کند که هرگونه پیشرفت مثبت با عربستان سعودی به گام‌های عملیاتی سعودی‌ها در این زمینه بستگی دارد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/8595

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی