پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

گزارش جهت پرس از اعمال حکرانی فضای مجازی

عدم همکاری با برزیل به علت نقض حریم خصوصی یا دشمنی با آمریکا؟/ تلگرام روزانه 200 هزار دلار جریمه می‌شود

تنها چند روز پس از مسدودشدن تلگرام در برزیل به‌خاطر عدم ارائه اطلاعات دو گروه نئونازی، دادگاه رأی به لغو این ممنوعیت داد اما جریمه روزانه معادل حدود ۲۰۰ هزار دلار را به دلیل امتناع تلگرام از فراهم کردن اطلاعات درخواستی، حفظ کرد.
منتشر شده در 11 اردیبهشت 1402

شرکت‌های فراهم‌کننده خدمات اینترنتی و اپراتورهای تلفن همراه در برزیل پس از تجدیدنظر یک قاضی فدرال در حکم تعلیق تلگرام، فیلتر این اپلیکیشن پیام‌رسان را متوقف کردند. حکم فیلتر در پی امتناع تلگرام از دادن اطلاعات مربوط به فعالیت یک گروه افراطی در این اپلیکیشن، صادر شده بود. اگرچه قاضی فدرال در این حکم تجدیدنظر کرد، اما جریمه روزانه معادل حدود ۲۰۰ هزار دلار را به دلیل امتناع تلگرام از فراهم کردن اطلاعات درخواستی، حفظ کرد.

رفع ممنوعیت تلگرام در برزیل

فلاویو لوکاس، قاضی فدرال برزیل در بیانیه‌ای اعلام کرد تعلیق کامل با توجه به تاثیر آن بر ارتباط هزاران نفر در این کشور که ارتباطی با حقایق در دست تحقیقات ندارند، معقول نیست. به دنبال تحقیقات پلیس در مورد تیراندازی در مدارس در نوامبر گذشته که در جریان آن یک دانش‌آموز سابق مسلح به یک تپانچه نیمه اتوماتیک و جلیقه ضد گلوله، پس از حمله به دو مدرسه در شهر کوچک آراکروز در ایالت اسپیریتو سانتو، سه نفر را به قتل رساند و ۱۳ نفر را مجروح کرد، تلگرام به‌طور موقت به حالت تعلیق درآمده بود. در بیانیه دادگاه آمده است: تصور می‌شود این نوجوان ۱۶ ساله، عضو یکی از کانال‌های افراطی در تلگرام بوده که در آن آموزش‌های مربوط به قتل و ساخت بمب منتشر می‌شد. پلیس فدرال برزیل به تلگرام دستور داد جزئیاتی درباره نام‌ها، شماره شناسایی مالیاتی، تصاویر پروفایل، اطلاعات بانکی و کارت شناسایی ثبت شده اعضای این کانال را فراهم کند، اما تلگرام مدعی شد نمی‌تواند به این حکم عمل کند، زیرا این کانال مسدود شده است.

پاول دوروف، مدیرعامل و موسس تلگرام پنج‌شنبه گذشته در بیانیه‌ای گفته بود: این شرکت برای حکم ممنوعیت دادگاه برزیلی، درخواست تجدیدنظر کرده است و مدعی شد عمل به حکم صادره از نظر فناوری غیرممکن بوده و ماموریت تلگرام، حفاظت از حریم خصوصی و آزادی بیان است. این شرکت در بخش حقایق و پرسش‌ها، اعلام کرده است هرگز اطلاعاتی درباره کاربران با هیچ دولتی به اشتراک نگذاشته است. هنوز معلوم نیست تلگرام قادر است چه میزان از اطلاعات درخواستی را ارائه کند. تنها یک شماره تلفن برای ایجاد حساب تلگرام الزامی است و معمولا از اسامی مستعار استفاده می‌شود. به‌علاوه، از دسامبر، تلگرام گزینه‌ای برای ایجاد حساب با شماره‌های ناشناس فراهم کرد. دولت فدرال برزیل تلاش کرده است با خشونت در مدارس مقابله کند و در این راستا، بر تاثیر شبکه‌های اجتماعی متمرکز شده است. هدف دولت برزیل، جلوگیری از حوادث بیشتر و به خصوص مسوول شناختن پلتفرم‌ها برای کوتاهی در حذف محتوایی است که تحریک به خشونت می‌کند.

همچنین دروف در بیانیه ای جدید درباره حکم صادره دادگاهی در برزیل برای تلگرام، در کانال تلگرامی خود نوشت: ماموریت تلگرام حفظ حریم خصوصی و آزادی بیان در سراسر جهان است. در مواردی که قوانین محلی مخالف این ماموریت هستند یا الزامات فنی غیرقابل اجرا را تحمیل می کنند، گاهی اوقات مجبور می شویم چنین بازارهایی را ترک کنیم. در گذشته کشورهایی مانند چین، ایران و روسیه تلگرام را به دلیل مواضع اصولی ما در قبال حقوق بشر ممنوع کرده بودند. چنین وقایعی، اگرچه تاسف بار است، اما همچنان بر خیانت کاربران ما و باورهایی که بر اساس آنها بنا شده ایم، ارجحیت دارد. در برزیل، دادگاهی داده‌هایی را درخواست کرد که از نظر فنی به دست آوردن آنها غیرممکن است. ما در حال اعتراض به این تصمیم هستیم و منتظر تصمیم نهایی هستیم. صرف نظر از هزینه، ما از کاربران خود در برزیل و حق ارتباط خصوصی آنها دفاع خواهیم کرد.

نقض حریم خصوصی یا دشمنی با آمریکا؟

فعالیت ضدحقوق بشری شبکه های اجتماعی علیه کشور هایی که با آمریکا اختلاف دارند بر کسی پوشیده نیست. آمریکایی که مدعی است مهد آزادی و دموکراسی در جهان است، قادر است از طریق شبکه های اجتماعی نه تنها با کشور هایی که اختلاف دارد، بلکه در سرتاسر دنیا آشوب ایجاد کند. در این نمونه، شبکه اجتماعی تلگرام که مدعی حفظ حریم خصوصی کاربران و آزادی بیان است، خود تحت حمایت و پیروی از آمریکا، منشا نشر هرگونه محتوای ضدحقوق بشری در برخی کشور های جهان شده و همچنین مدیرعامل آن خود را ملزم به پاسخگویی در اینباره نمیداند! تلگرام به علت نقض حقوق بشر، نشر و آموزش اقدامات تروریستی، نقض امنیت ملی و مواردی نظیر آنها در ایران، روسیه و چین پیش تر فیلتر شد و حالا در برزیل (کشورهایی که با آمریکا اختلاف دارند) فعالیت‌اش به موضوعی تهدید آمیز برای آن کشور تبدیل شده و این پلتفرم نیز به بهانه حفظ حریم خصوصی حاظر به همکاری با دولت این کشور نیست.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/8475

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی