پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

به گفته محققان، درخواست از مردم برای توقف استفاده از رسانه‌های اجتماعی تنها به مدت یک هفته می‌تواند منجر به بهبود قابل توجهی در آرامش روانی، افسردگی و اضطراب آنها شود.

منتشر شده در 19 اردیبهشت 1401
در سرویس

این مطالعه که توسط تیمی از محققان در دانشگاه بث بریتانیا انجام شد، اثرات سلامت روانی یک هفته توقف استفاده از شبکه‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار داد. برای برخی از شرکت کنندگان در این مطالعه، این توقف به معنای آزاد کردن حدود ۹ ساعت زمان شأن از هفته بود که صرف جستجو در اینستاگرام، فیس بوک، توئیتر و تیک تاک می‌شد.

نتایج آنها نشان می‌دهد که تنها یک هفته تعطیلی رسانه‌های اجتماعی باعث بهبود سطح کلی آرامش افراد و همچنین کاهش علائم افسردگی و کاهش اضطراب می‌شود.

برای این مطالعه، محققان ۱۵۴ فرد ۱۸ تا ۷۲ ساله را که هر روز از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کردند به‌طور تصادفی یا در یک گروه مداخله، جایی که از آن‌ها خواسته شد استفاده از تمام رسانه‌های اجتماعی را به مدت یک هفته متوقف کنند یا در گروه کنترل، جایی که می‌توانستند به جستجو ادامه دهند، اختصاص دادند. در ابتدای مطالعه، نمرات پایه برای اضطراب، افسردگی و آرامش روانی افراد مشخص شد.

در شروع مطالعه شرکت کنندگان گزارش دادند که به طور متوسط ۸ ساعت در هفته در رسانه‌های اجتماعی سپری می‌کردند. یک هفته بعد، شرکت‌کنندگانی که از آنها خواسته شد تا یک هفته استراحت کنند، نسبت به افرادی که به استفاده از رسانه‌های اجتماعی ادامه دادند، بهبود قابل توجهی در سلامت روان، افسردگی و اضطراب داشتند که نشان‌دهنده یک مزیت کوتاه‌مدت است.

دکتر «جف لمبرت»، محقق ارشد مطالعه، توضیح می‌دهد: «جستجو در رسانه‌های اجتماعی آنقدر فراگیر است که بسیاری از ما از لحظه‌ای که از خواب بیدار می‌شویم تا زمانی که چشمانمان را در شب می‌بندیم، تقریباً بدون فکر کردن این کار را انجام می‌دهیم.»

وی در ادامه افزود: «بسیاری از شرکت کنندگان اثرات مثبتی را از عدم حضور در رسانه‌های اجتماعی با بهبود خلق و خو و به طور کلی اضطراب کمتر گزارش کردند. این نشان می‌دهد که حتی یک توقف کوچک نیز می‌تواند تأثیر داشته باشد.»

احساس پایین و از دست دادن لذت از ویژگی‌های اصلی افسردگی است، در حالی که اضطراب با نگرانی بیش از حد و خارج از کنترل مشخص می‌شود. آرامش روانی به سطح عاطفه مثبت، رضایت از زندگی و هدفمندی فرد اشاره دارد. به گزارش محققان، از هر شش نفر یک نفر در هر هفته یک مشکل رایج سلامت روان مانند اضطراب و افسردگی را تجربه می‌کند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/58385

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی