پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

شمس‌الواعظین:

کارشناس مسائل سیاسی گفت: تدوین نقشه عملیات ایران علیه رژیم صهیونیستی و شکل انجام آن کاملاً هوشمندانه و در سطح توقع مردم بود.

منتشر شده در 26 فروردین 1403
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ ماشاالله شمس‌الواعظین روزنامه نگار و کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به عملیات تلافی جویانه شب گذشته ایران به اسرائیل، تدوین نقشه این عملیات و انجام آن را کاملاً هوشمندانه توصیف کرد و گفت: آنطور که دیدیم، ابتدا پهپاد‌ها به حرکت در آمدند و سپس موشک‌های کروز و بالستیک شلیک شدند که این حرکت سبب به هم ریخته شدن سامانه‌های پدافندی اسرائیل شد و موجب شد تا موشک‌ها به اهداف برخورد کرده و آنها را نابود کنند.

وی تصریح کرد: ایران با انجام این عملیات وارد منطقه خاکستری رنگ بازدارندگی شده  و حالا اگر اسرائیل این توان بازدارندگی ایران را نپذیرد، در نتیجه دست به حمله خواهد زد تا یک بازدارندگی با پروتکل جدیدی را ایجاد کند و به ایران اجازه ندهد تا از طریق بازدارندگی خود در منطقه فعال شود.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: اینکه هنوز آسمان ایران بر روی هواپیما‌های مسافربری بسته نگه داشته شده، یک حرکت هوشمندانه‌ است و این روند استمرار پیدا می‌کند تا واکنش اسرائیل مشخص شود.

شمس‌الواعظین افزود: شورای جنگ رژیم صهیونیستی در حال برگزاری است تا تصمیم بگیرد که آیا واکنش نشان بدهد یا نه. از طرف دیگر آمریکا به اسرائیل گوشزد کرده که موضوع تلافی خاتمه پیدا کرده است و آنها نباید دست به هیچ اقدامی بزنند و اگر واکنشی نشان دهد، آمریکا این رژیم را همراهی نخواهد کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که مطالبه عمومی در پاسخ به اسرائیل چه اندازه مؤثر بوده است، تصریح کرد: این توقع از سوی مسئولان کشور در بدنه اجتماعی ایجاد شد و این طور بود که دیگر به این شکل نمی‌شود ادامه داد که اسرائیل هرموقع بخواهد دست به اقدام یا ترور بزند. پس این توقع از سوی مسئولان ایجاد شد و درستی و نادرستی آن مورد بحث نیست، اما سؤال مهم این است که عمل ایران در خور سطح توقع افکار عمومی بود یا خیر؟ به نظر بنده بله در سطح توقع مردم بود.

این کارشناس مسائل سیاسی با بیان اینکه عنصر بازدارندگی زمانی اندازه‌گیری می‌شود که حوزه استحفاظی حریف در معرض تهدید حیاتی قرار بگیرد، ادامه داد: شب گذشته این اتفاق رقم خورد و حوزه استحفاظی اسرائیل مورد هدف واقع شد؛ این درحالی بود که سه نیروی بین‌المللی از جمله آمریکا، انگلیس و فرانسه و یک نیروی منطقه‌ای مانند اردن در کنار اسرائیل بودند و به این رژیم کمک کردند، اما خیلی از این موشک‌ها به هدف برخورد کردند.

شمس الوعظین با اشاره به برخی جوسازی‌های رسانه‌ای، تأکید کرد: متأسفانه در داخل برخی‌ها مدافع شیطان شدند و بیان می‌کنند که هیچ اتفاقی نیفتاده است و اصلاً موشک‌ها برخورد نکرده‌اند؛ آنها 99 درصد روایت اسرائیلیها را مطرح و بازتولید می‌کنند که این امر بسیار خطرناک است.

این روزنامه نگار باسابقه کشورمان در پایان بیان داشت: اگر از بنده سؤال شود که اسرائیل حمله خواهد کرد یا نه؟ می‌گویم نشانه‌های کمی وجود دارد که اسرائیل اکنون بخواهد به خاک ایران حمله کند؛ زیرا از واکنش بعدی ایران بسیار نگران است. الان یک هفته است که زندگی در سرزمین‌های اشغالی مختل شده و آسیب‌های زیادی نیز به پدافند هوایی این رژیم از جمله گنبد آهنین وارد شده و نکته سوم این که آنها نمی‌خواهد همزمان با جنگ غزه جنگ دیگری را آغاز کنند.

منبع : تسنیم
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/167125

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی