پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

اعضای شورای امنیت سازمان ملل با صدور بیانیه‌ای آنچه را که عملیات‌های ارتش یمن علیه کشتیرانی تجاری در دریای سرخ خوانده شده، محکوم کردند.

منتشر شده در 29 اسفند 1402

به گزارش جهت پرس؛ ارتش یمن که در پی جنگ غزه و حمایت‌های تمام‌عیار آمریکا و دیگر متحدان رژیم صهیونیستی از اقدامات نظامی کورکورانه آن در این جنگ، کشتی‌های مرتبط با آن‌ها را در دریای سرخ و خلیج عدن هدف حملات موشکی و پهپادی قرار داده و یا اقدم به توقیف آن‌ها کرده است، گفته تا زمان متوقف شدن حملات رژیم صهیونیستی و حمایت‌ها از آن، این اقدامات تلافی‌جویانه ادامه خواهند داشت.

روز دوشنبه اعضای شورای امنیت سازمان ملل در بیانیه‌ای خواستار توقف عملیات‌های انصارالله یمن علیه کشتی‌های تجاری و ممانعت از تشدید بیشتر تنش‌ها شدند. براساس گزارش المسیره، در بیانیه شورای امنیت سازمان ملل همچنین آمده است: «اعضای شورای امنیت حملات انصارالله علیه کشتی‌های تجاری در دریای سرخ از جمله حمله ۶ مارس به کشتی “ام وی ترو کانفیدنس” را محکوم می‌کنند.»

اعضای شورای امنیت همچنین حمله ۱۸ فوریه به کشتی تجاری «روبی‌مار» که در دوم مارس در نتیجه ضررهای وارد شده ناشی از حمله غرق شد، محکوم کردند. در این بیانیه آمده است: «اعضای شورا پیامدهای منفی این حملات را مورد بررسی قرار داده و تاکید کردند که کشتی غرق شده برای کشتی‌هایی که از منطقه عبور می‌کنند، خطر ناوبری دارد.»

اعضای شورای امنیت در بیانیه مذکور ضمن تاکید بر اهمیت اجرای کامل قطعنامه ۲۲۱۶ و قطعنامه‌های بعدی،‌ خواستار همکاری عملی از جمله با دولت یمن برای جلوگیری از تجهیز انصارالله به تسلیحات و تجهیزات مربوطه برای انجام عملیات‌های بیشتر شدند. آنها همچنین تاکید کردند که تمامی دولت‌های عضو باید به تعهدات خود درخصوص ممنوعیت واردات سلاح و تحریم تسلیحاتی پایبند باشند.

اعضای شورای امنیت همچنین بر اهمیت مسیر دریایی دریای سرخ برای تلاش‌های «بشردوستانه» در یمن و فراتر از آن و همچنین برای صنعت ماهیگیری محلی که از اوضاع معیشتی شهروندان یمنی حمایت می‌کند، تاکید کردند.

اعضای شورای امنیت خواستار توقف فوری تمامی عملیات‌های ارتش یمن علیه کشتی‌های تجاری شدند که از دریای سرخ و خلیج عدن عبور می‌کنند. آنها بر لزوم احترام به اعمال حقوق و آزادی‌های دریانوردی توسط کشتی‌های تجاری همه طرف‌هایی که از دریای سرخ و باب المندب عبور می‌کنند، مطابق با قوانین بین‌المللی تاکید کردند.

اعضای شورای امنیت ضمن تاکید مجدد بر لزوم ممانعت از گسترش بیشتر درگیری‌ها به منطقه‌ و تاثیر آن بر امنیت و ثبات منطقه و فراتر از آن اعلام کردند که باید دلایل ریشه‌ای که در تنش‌های منطقه‌ای و برهم زدن امنیت دریایی سهیم هستند، رفع شوند. اعضای شورای امنیت در این بیانیه همچنین بر احتیاط و خویشتنداری جهت ممانعت از تشدید تنش در دریای سرخ و تلاش‌های دیپلماتیک تمامی طرف‌ها در این زمینه از جمله حمایت بی‌وقفه از انجام گفت‌وگو و روند صلح یمن تحت نظارت سازمان ملل تاکید کردند.

ارتش یمن بارها اعلام کرده‌ که عملیات‌هایش تنها کشتی‌های عازم اراضی اشغالی فلسطین را هدف قرار می‌دهد و تا زمانی که حملات علیه ملت فلسطین متوقف نشده و آتش‌بس برقرار نشود، این حملات ادامه خواهد یافت. آمریکا و انگلیس در مدت اخیر، به بهانه توقف حملات ارتش یمن در دریای سرخ و خلیج عدن، حملاتی متجاوزانه را به خاک یمن انجام داده‌اند که مدعی هستند هدف آن تاسیسات و پایگاه‌های نظامی انصارالله بوده است.

 

منبع : ایسنا
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/164411

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی