پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

تصمیم دیر یا شاید نمایشی آمریکا

در حالیکه تحریمهای آمریکا علیه سوریه یکی از موانع اصلی در ارسال کمکهای بشردوستانه به زلزله زدگان سوری است، نماینده واشنگتن در سازمان ملل خواستار تصویب قطعنامه ای برای تسهیل کمک به این زلزله زدگان شد!

منتشر شده در 24 بهمن 1401
در سرویس

خبری که این روزها در رسانه‌ها مورد توجه همگان قرار گرفت حرکت عجیب سازمان ملل بود. بعد از زلزله سوریه و ترکیه تنها کشوری که حق دریافت کمک از جوامع مختلف را داشت ترکیه بود و تقریبا هیچ کمکی به مردم سوریه ارسال نمی‌شد فقط کشورهای چون ایران بودند که در اولین لحظات تا کنون کنار مردم سوریه ایستادگی کردند و به آنها کمک رسانی کردند. این حرکت عجیب سازمان ملل به چشم همه آمد و با درخواست‌ها و مطالبات مردمی حال سازمان ملل بفکر چاره‌ای در این زمینه افتاده. گرچه دیر است و یا شاید این کاری نمایشی باشد اما آمریکا از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواست فورا به مجوز ارسال کمکهای بشردوستانه سازمان ملل به زلزله زدگان شمال غربی سوریه تحت کنترل معارضان از طریق گذرگاههای واقع در مرز ترکیه رای دهد. 
 
سازمان ملل از سال 2014 با مجوز شورای امنیت توانسته به میلیونها نفر از جنگ زدگان سوری در مناطق تحت کنترل معارضان سوری کمک رسانی کند اما در حال حاضر این گذرگاهها تنها به یک گذرگاه محدود شده است. 
 
«لیندا توماس گرینفیلد» سفیر دائم آمریکا در سازمان ملل به رویترز گفته، الان هر ساعت مهم است. مردم در مناطق زلزله زده به ما نگاه می‌کنند. 
 
وی مدعی شد، ما نمی‌توانیم آنها را ناامید کنیم و باید فورا به قطعنامه‌ای رای بدهیم که براساس آن شمار گذرگاهها برای ارسال کمکها به زلزله زدگان سوری افزایش یابد. اکنون زمان آن است که فورا و هدفمند اقدام کنیم. 
 
اظهارات نماینده ایالات متحده برای ارسال کمک به زلزله زدگان سوری درحالیست که تحریمهای آمریکا یکی از موانع اصلی در ارسال این کمکها به مردم زلزله زده سوریه است. 
 
بشار اسد رئیس‌جمهور سوریه در بازدید از مناطق زلزله‌زده این کشور، از بی‌توجهی کشورهای غربی به وضعیت انسانی سوریه انتقاد کرد و گفت: مردم سوریه در ۱۲ سال گذشته در برابر هر مشکل و توطئه‌ای استقامت کرده‌اند و از این بلای طبیعی نیز عبور خواهند کرد. وی تاکید کرد سوریه در پی تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا با کمبود شدید کمبود کمک‌های بشردوستانه مواجه است. 
 
«مارتین گریفیتس» نماینده سازمان ملل نیز که اکنون در ترکیه است قرار است به زودی از سوریه بازدید کند. وی به شبکه اسکای نیوز گفت، از اعضای شورای امنیت سازمان ملل خواهد خواست تا مجوز ارسال کمکهای سازمان ملل از طریق دو گذرگاه بیشتر را با این استدلال که یک مساله ضروری بشردوستانه در میان است، صادر کنند. 
 
گفته میشود برزیل و سوئیس از اعضای شورای امنیت در حال مذاکرات فشرده برای اقدام در زمینه کمک به زلزله زدگان سوریه هستند. 
 
دیپلماتهای سازمان ملل میگویند که هنوز پیش نویس این قطعنامه بین اعضای شورای امنیت توزیع نشده است.  

 

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/15575

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی