پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

روابط عمومی دادگستری اعلام کرد

شهردار پیشین تهران که به اتهام قتل همسر دوم خود در زندان به سر می‌برد، پس از نزدیک به چهار سال، عفو و از زندان آزاد شد.

منتشر شده در 20 فروردین 1402
در سرویس

پرونده‌ی محمد علی نجفی شهردار سابق تهران که در سال ۹۸ به جرم قتل همسر دوم خود، میترا استاد (میترا نجفی) با اسلحه دستگیر شده بود، سر و صدای زیادی به پا کرد. ماجرایی که در نوع خود عجیب بود و زیر ذره بین رسانه های مختلف قرار گرفت. به گفته خبرگزاری رکنا حالا پس از پس از گذشت ۳ سال و نیم از دستگیری محمد علی نجفی، او از زندان آزاد شد. 

رسانه

رسیدگی به قتل میترا استاد از ۷ خرداد سال ۹۸ در دستور کار ماموران جنایی قرار گرفت. اما وکلای نجفی سرانجام با پرداخت دیه ۱۰ میلیاردی رضایت اولیای دم را جلب کرده و از قصاص رهایی یافت. شهردار سابق تهران به لحاظ جنبه عمومی جرم به شش سال و نیم حبس محکوم شد که سرانجام در اواخر سال ۱۴۰۱ با عفو رهبری از زندان برای همیشه آزاد شد و پرونده او در شعبه سوم اجرای احکام دادسرای جنایی تهران بسته شد.

میترا استاد که بود

میترا استاد، همسر دوم محمد علی نجفی متولد سال ۱۳۶۲ در کرمانشاه بود که در سال ۹۷ خبر ازدواجش با محمد علی نجفی رسانه ای شد. میترا استاد یک پسر ۱۶ ساله به اسم مهیار از ازدواج قبلی خود دارد.

استاد در انتخابات شورای شهر دوره پنج اسلامشهر تهران نامزد شد، اما رای نیاورد. همسر سابق او مهندس بود و که به علت اختلافات شخصی از هم طلاق گرفته بودند.

در آبان ماه ۹۷ عکس های جنجالی از محمد علی نجفی و یک دختر جوان پخش شد، که ساعاتی بعد او را میترا استاد از نامزدان شورای شهر دوره پنجم اسلامشهر معرفی کردند. سرانجام مشخص شد این دو با یکدیگر بصورت قانونی ازدواج کرده اند.

رسانه

میترا استاد پس از انتشار عکس های خصوصی خودش با محمد علی نجفی گفت: «آقای دکتر نجفی از من خیلی محترمانه خواستگاری کردند و من هم بعد از مشورت با خانواده به ایشان جواب مثبت دادم، این زندگی سر گرفته است، دلیلی ندارد که عده ای دنبال حواشی باشند.»

در تاریخ ۷ خرداد ماه سال ۹۸ خبر قتل میترا نجفی انتشار یافت. گفته ها حاکی از آن است که میترا نجفی با اصابت ۵ گلوله به قفسه در منزل شخصی خودش به قتل رسیده است.

محمدعلی نجفی متولد ۲۳ دی ۱۳۳۰ است. او در گذشته شهردار تهران، مشاور امور اقتصادی رئیس‌جمهور، عضو شورای عالی میراث فرهنگی و گردشگری و عضو سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی بوده است. نجفی دانش‌آموخته کارشناسی ریاضی از دانشگاه صنعتی شریف و کارشناسی ارشد ریاضی از M.I.T می‌باشد.

Image removed.

وی فعالیت سیاسی خود را از سال ۱۳۵۹ در جایگاه ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان آغاز کرد، در فاصله سال‌های ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۳ در جایگاه وزارت علوم فعالیت می‌کرد و از ۱۳۶۷ تا ۱۳۷۶ وزارت آموزش و پرورش را در کابینه اکبر هاشمی رفسنجانی برعهده داشت. نجفی از سال ۱۳۷۶ تا ۱۳۷۹ در کابینه سید محمد خاتمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه بود. در فاصله سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۲ از اعضای شورای شهر تهران به‌شمار می‌آمد. در دولت یازدهم، در سال ۱۳۹۲ برای یک دوره ۶ ماهه ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و برای یک دوره ۵ ماهه در سال ۱۳۹۴ سرپرستی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را برعهده داشت.

او در جریان تحقیقات پلیسی-قضایی اعلام کرد با همسرش اختلافات خانوادگی داشته که همین باعث شده میان آن‌ها در آن روز بگو مگو شکل بگیرد و بعدهم عصبانی شده و این اتفاق تلخ رقم خورده‌است. اتهامات شهردار پیشین تهران قتل عمدی همسرش، حمل و نگهداری سلاح غیرمجاز و ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح بود. پرونده وی با صدور جلب به دادرسی به دادگاه کیفری یک استان تهران ارسال شد. این در حالی بود که متهم توانست از خانواده مقتول با پرداخت دیه رضایت بگیرد و بخشیده شود. در ادامه قضات دادگاه کیفری نجفی را از جنبه عمومی جرم به شش سال و شش ماه زندان محکوم کردند.

علاوه بر این، شهردار پیشین بابت نگهداری سلاح نیز به دو سال حبس از سوی دادگاه انقلاب محکوم شد. مرد همسرکش همچنان در زندان به سر می‌برد تا این‌که چند ماه قبل درخواست عفو کرد که نامه او از طریق زندان در اختیار کمیسیون عفو و بخشودگی قرار گرفت و پرونده او نیز مثل بقیه زندانیان که درخواست عفو داده‌بودند، مورد بررسی قرار گرفت تا این‌که با درخواست عفوش موافقت شد؛ بنابراین نام وی در فهرست زندانیان مورد عفو قرار گرفت و بعد از گذشت نزدیک به چهارسال از محکومیتش، از زندان آزاد شد. پرونده این جنایت پس از کش و قوس‌های فراوان در اجرای احکام دادسرای جنایی تهران بسته شد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/10370

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی