پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مدیر فنی شبکه شاد با بیان اینکه پلتفرم آموزشی در شاد برای پایه پنجم دبستان تا کلاس دوازدهم در قالب فیلم‌های آموزشی به صورت رایگان طراحی شده است گفت: این در حالیست که کاربران برای استفاده از برنامه‌های «کنکور» و «تیزهوشان» باید اشتراک تهیه کنند و بهره‌مندی از این بخش رایگان نیست.

منتشر شده در 20 اسفند 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ قاسم زاده با بیان اینکه از موتور جستجوی شبکه شاد می توان فهمید کودک و نوجوان ما چه چیزی را دنبال می کند گفت: جستجوهای شاد براساس جنسیت کاربر، مقطع تحصیلی، استان و… اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهد و می‌توان سرچ کاربر را رصد و پایش کرد به طوریکه کودکانی که کلمات دارای ابعاد آسیب‌های اجتماعی را سرچ و جستجو می‌کنند، برای جلوگیری از ورود به حیطه آسیب‌های اجتماعی، آنها را  پس از شناسایی به مشاوره ارجاع می‌دهیم این در حالیست که در فایل و صفحات شخصی افراد ورود نمی‌کنیم و این بخش پایش نمی‌شود.

وی با بیان اینکه دانش‌آموزان پایه‌های پنجم، ششم، هفتم و هشتم بیشترین شرکت را در شاد دارند افزود: یک «رویکرد سنجی» داریم به اسم پایش محتوا که با استفاده از هوش مصنوعی و نظارت انسانی، تمامی محتواهای نامناسب و غیراخلاقی از شاد پاک می شود؛ روزانه ۳ میلیون فایل در شاد سرچ می شود یعنی در ماه ۹۰ میلیون فایل؛ این فایل ها در کانال‌ها و گروه‌های شاد به عنوان مکان‌های عمومی منتشر می شود.

قاسم زاده به کاهش محتواهای نامناسب اشاره کرد و ادامه داد: این محتواهای نامناسب از ۲.۵ درصد به کمتر از ۰.۰۵ رسیده است.

وی به رفتار مخاطبان با شاد بعد از فروکش کردن کرونا و استفاده از این پلتفرم اشاره کرد که رفتاری بسیار جذاب، حیرت آور و غیر قابل پیش بینی بوده به طوریکه نشان داده استفاده از شاد نه تنها کاهش پیدا نکرده بلکه افزایش یافته است.

مدیر فنی شبکه شاد به سرویسی جدید در شاد اشاره کرد و با بیان اینکه هدف از این کار درگیر کردن کودکان و نوجوانان در تولید انیمیشن و فیلم است گفت: بچه‌ها می‌توانند داستان نویسی و فکرها و افکارشان را تبدیل به فیلم کنند و کار دوبله انجام دهند؛ کاراکتر تهیه کنند و اسم این برنامه را «دنیای شاد» می گذاریم اما اینکه این دنیای شاد چیست؟ فعلاً جزئیات‌ آن مشخص نیست و با تهیه کننده در حال مذاکره هستیم.

وی در ادامه به نسخه جدید شاد اشاره کرد که از مکانی برای درس خواندن به مکانی برای زیست بوم نوجوانان و کسب و کارهایی که با نوجوانان و کودکان کار می کنند تبدیل خواهد شد و در این باره نیز گفت: بدین ترتیب دانش‌آموزان می‌توانند به مخاطبان دسترسی پیدا کنند هرچند سختی‌هایی از بابت قوانین آموزش و پرورش جلوی پای ماست ولی این مسیری است که در حال طی کردن آن هستیم.

مدیر فنی شبکه شاد همچنین از طراحی کلاس مجازی در شاد خبر داد و گفت: شاد، کلاس مجازی ندارد اما کارهای فنی این امر در حال انجام و در دستور کار است تا به صورت گسترده در اختیار همه قرار گیرد؛ طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته، فضایی همچون گوگل میت یا اسکای روم در این بخش در دست طراحی است.

وی عنوان کرد: بچه‌ ها در مدارس باید برای ۷۰ سال آینده آماده شوند و تمامی مدارس کیفیت لازم برای آموزش ورود به زندگی را ندارند؛ هدف ما کاهش خلاءهاست؛ هرچند شاد نمی‌تواند جایگزین مدرسه باشد اما کاملاً مکمل مدرسه است.

مدیر فنی شبکه شاد به پلتفرم آموزشی در شاد اشاره کرد که تمامی درس‌ها از پایه پنجم دبستان تا کلاس دوازدهم به صورت فیلم‌های آموزشی کاملاً رایگان طراحی شده اما قسمت کنکور و تیزهوشان آن اشتراکی است و باید برای استفاده از آن اشتراک تهیه شود.

قاسم زاده به پهنای باند شبکه در شاد نیز اشاره کرد و افزود: ۳۲۰ سرور داریم که در دوران کرونا ۸۰ سرور دیگر اضافه شد اما الان برای تامین آن نیازمند تامین اعتبار هستیم، مشکل پهنای باند نداریم و مشکل تعداد سرور است.

وی علت پاک شدن محتواها در شاد را اینگونه مطرح کرد: روزهایی که محتواها زیاد است و مدارس غیرحضوری برگزار می شوند مجبور هستیم محتواهای قبلی را پاک کنیم و محتوای جدید را اضافه کنیم. این در حالیست که سرعت اینترنت افراد برای استفاده از شاد متفاوت است و همین می‌تواند عاملی برای قطع و وصلی شبکه باشد.

مدیر فنی شبکه شاد به استفاده دو میلیون و ۷۰۰ هزار نفر از شبکه شاد اشاره کرد که براساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی هزینه گرفته شده بابت خدمات شاد باید صرف توسعه شاد شود.

قاسم زاده با بیان اینکه پویش‌های اجرا شده در شاد توسط سفارش نهاد یا ارگان خاص برپا می شود گفت: سال گذشته معاونت سلامت تربیت بدنی آموزش و پرورش پویش چهارشنبه سوری را طراحی کرد، تا الان پویشی درخواست داده نشده، با توجه به تقابل ماه رمضان و عید نوروز برنامه ها به سمت ماه رمضان پیش می رود و در حال حاضر دارالقرآن کمپینی با نام «زندگی با آیه‌ها» برای ماه رمضان طراحی کرده و امیدواریم در شب عید برنامه‌ای طراحی شود.

وی اشاره کرد: تمامی پویش‌های شبکه امید و پویا در شاد دیده می شود.

قاسم زاده همچنین ادامه داد: داده‌ها نشان می دهد در بازه فیلترینگ گوگل، بچه ها شاد را جایگزین گوگل کرده بودند و تلاش ما این است که تمام امکانات وب را در دسترس بگذاریم. حفاظت از اطلاعات کاربر برای ما اهمیت دارد و شاد امن ترین اپلیکیشن به دلیل داشتن ۱۳ لایه امنیتی است که نفوذ زیر ساخت در آن غیرممکن است؛ تمام دسترسی‌ها به داده‌های دانش آموزان را آموزش و پرورش انجام می دهد لذا امن است.

وی در پایان اظهار کرد: احراز هویت در شاد فقط برای معلم و مدیر و دانش آموز است و تلاش می کنیم در پلتفرم شاد ذی نفعان شاد را به والدین،سایر اعضای نظام آموزشی، اعضای ستادی آموزش و پرورش، معاون آموزش، معاون انضباطی و مشاور گسترش دهیم تا داشبورد اختصاصی خود را داشته باشند. دانش آموزان متوسطه دوم نسبت به سایر مقاطع تحصیلی کمترین فعالیت را در شاد دارند و علت آن این است که تعدادی از دانش‌آموزان در رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کار و دانش فعالیت می‌کنند و در سرورهای دیگر فعالیت خود را انجام می‌دهد.

منبع : ایسنا
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/163413

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی