پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

سخنگوی دولت:
سخنگوی دولت گفت: در گذشته در عمل در نهادها و بخش‌های مختلف خیلی شفاف و واضح به جای عمل به سند تحول بنیان آموزش و پرورش، مصوبات شورای انقلاب فرهنگی و ... در حوزه فرهنگی اجرای سند ۲۰۳۰ در دستور کار گرفته بود.
منتشر شده در 11 آذر 1402
در سرویس

علی بهادری جهرمی ‌در دیدار با فعالان فرهنگی، مردمی، رسانه‌ای و طلاب استان بیرجند اظهار کرد: دولت سیزدهم در ابتدای فعالیتش با بحران‌های زیادی مواجه بود.در شروع به کار دولت با بحران زیادی مواجه بودیم؛ یعنی اینکه در 10 سال گذشته خط و مسیر راهبردی در کشور طی کرده بودیم که مبتنی بر مسیر و نگاه انقلاب و امام راحل نبود. نتیجه این راهبردهای اشتباه، مشکلات گسترده در سال 1400 و شروع کار دولت بود که مردم و دولت را گرفتار و گریبانگیر کرد، لذا دولت دو جهت را برای خروج از این وضعیت در دستور کار قرار داد.

وی تصریح کرد: مسیر راهبردی حرکت در هشت سال گذشته، مبتنی بر مسیر انقلاب و متکی به نگاه و استمرار حرکت امام راحل نبود و نتیجه این راهبرد اشتباه هم مشکلات گسترده‌ای بود که در سال 1400 گریبانگیر مردم و دولت شد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه دولت سیزدهم باید اقدامات راهبردی انجام می‌داد که مسیر را به ریل اصلی یعنی حرکت در مسیر انقلاب بازگرداند، متذکر شد: دولت باید اقدامات راهبردی را سرلوحه کار خود قرار می‌داد تا بحران‌های مقطعی مانند رکود اقتصادی شدید، مرگ و میرهای ناشی از کرونا، افزایش رشد نرخ نقدینگی، مشکلات بین‌المللی، عدم تعامل‌های مناسب و کور شدن مسیرهای سرمایه‌گذاری را مدیریت کند.

بهادری جهرمی با اشاره به اینکه یکی از حوزه‌های راهبردی حوزه فرهنگ است، ادامه داد: متأسفانه علیرغم اینکه در بیان علنی جرأت نداشتند که بگویند حوزه فرهنگ در مسیر حرکت بر اساس سند 2030 است، اما در عمل به صورت شفاف سند 2030 به جای مصوبات شورای فرهنگ عمومی و سند تحول آموزش و پرورش در مسیر اقدام قرار گرفته بود.

به گفته وی؛ در دولت گذشته، حتی سرمایه‌گذاری و هزینه می‌شد تا نگاه‌های معکوس با گفتمان انقلاب اسلامی زمینه‌سازی شود و مسیر آن برای حرکت‌ هموار گردد، این موضوع فقط مختص حوزه فرهنگی و آموزش و پرورش نبود بلکه فرهنگ اقتصادی را هم هدف گرفته بودند.

دبیر هیئت دولت با اشاره به اینکه قبلاً مسیر به گونه‌ای طراحی شده بود که مدیران، فرهنگ «ما نمی‌توانیم» را در بین مردم نهادینه کرده بودند، گفت: تمسخر و برچسب‌گذاری دیگران، حضور ویدئو کنفرانسی، فاصله از مردم و دیوار کشیدن بین خود و مردم و عدم حضور در بین نهادهای مردمی رواج داشت که این نگاه‌ها باید کنار گذاشته می‌شد.

به گفته وی؛ در دوره گذشته اعتقاد بر این بود که کلید حل مشکل دست جوان نخبه ایرانی و استعداد های درونی نیست و دست دیگران و آن سوی آب است، لذا در دولت سیزدهم این نگاه‌ها باید کاملاً کنار گذشته می‌شد و اکنون دولت مردمی در حال تغییر ریل به سوی انقلاب اسلامی است.

بهادری جهرمی با بیان اینکه در حوزه فضای مجازی نیز زمین بازی رسانه‌ای ما از سوی دشمن طراحی شده بود، اظهار داشت: دولت سیزدهم باید این مسیرهای اشتباه را برمی‌گرداند لذا دست به کار شده اما اصلاح و بازسازی آثار اقدامات هشت سال گذشته زمان بر است

وی با تأکید بر اینکه حل مشکلات با کمک مردم محقق می‌شود، تصریح کرد: امروز موضعی که دولت در اجلاسیه‌های بین‌المللی به تریبونی برای گفتمان‌سازی تبدیل کرده، نگاه مردم و مطالبه این گفتمان در سطح جهان است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه آثار کج‌روی‌های هشت سال گذشته هنوز دیده می‌شود، گفت: دولت دوگانگی با خود و دیگر نهادها ندارد و امروز اگر رهبری فرمایشی دارند، بلافاصله موارد احصا شده و به دستگاه های مربوطه ارسال می‌شود، بنابراین دستورات رهبری اصلاً بر زمین نمی‌ماند.

وی به ماجرای فعالیت بدون مجوز یک شرکت آمریکایی در کل ایران اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم یک مغازه در یک روستای دوافتاده راه‌اندازی کنیم باید تمام مجوزها دریافت شود و قطعا حاکمیت و زیرمجوعه‌های مرتبط با این موضوع اجازه نمی‌د‌هند بدون مجوز فعالیت کند، اما یک شرکت ثبت شده در ایالات متحده که با استانداردهای این کشور فعالیت می‌کند به وسعت کشورمان فعالیتش را آغاز می‌کند و برگ مجوزی از هیچ جای کشور نداشت.چگونه این مسیر فعال شد و پیش رفت؛ چگونه این مجموعه بدون مجوز شروع به فعالیت ‌کرد، چون می‌خواستند بیایند و پیش ببرند و قصدشان این بود که این مسیر پیش برود.

بهادری جهرمی با اشاره به حمایت‌های انجام شده از خبرنگاران بیان کرد: میزان موجودی صندوق حمایت از خبرنگاران سه برابر شده و طی دو سال گذشته هزار میلیارد تومان به صندوق تزریق شده است، همچنین با پیگیری‌های انجام شده، بیمه‌ های خبرنگاران دو برابر شده است.

وی بر لزوم اختصاص یک درصد از اعتبارات طرح‌های کلان به رسانه‌ها تأکید کرد و افزود: دستگاه ها موظف هستند یک درصد اعتبارات طرح‌های کلان را به حوزه‌های رسانه‌ای اختصاص دهند.

سخنگوی دولت با بیان اینکه هدیه روز خبرنگار نیز پنج برابر شده، ادامه داد: در شورای اطلاع‌رسانی دوره‌های آموزشی حضوری و مجازی برگزار شده و باید توسعه یابد.

وی با اشاره به اینکه آزمون اختصاصی برای کارشناسان روابط عمومی نداشته‌ایم و قرار است این آزمون برگزار شود، گفت: در سطح ملی هر سه ماه یک بار گزارش عملکرد تولید می‌کنیم و مسیرهای مختلف سوژه‌ای را در اختیار رسانه‌ها قرار می‌دهیم.

دبیر هیئت دولت با بیان اینکه رویه دولت جاری این است که مردم پیشگام و دولت حامی باشد، گفت: هر جایی که مردمی عمل نشده، گفتمان دولت سیزدهم نیست.

پوستر جشنواره رسانه‌ای ابوذر در خراسان‌جنوبی رونمایی شد

آیین رونمایی از پوستر ششمین جشنواره رسانه‌ای ابوذر امروز صبح ( 11 آذر) با حضور سخنگوی دولت، استاندار، مدیران کل دستگاه‌های اجرایی و فعالان رسانه‌ای و فرهنگی استان خراسان جنوبی در سالن اجتماعات استانداری برگزار شد.

محورهای اصلی این جشنواره شامل مهار تورم و رشد تولید، جهاد تبیین، پیوند رسانه و صنعت، کتاب، کتابخانه، تعالی فرهنگی، دستاوردهای انقلاب اسلامی، بسیج و حوزه اقدام، امید و نشاط‌ آفرینی، خانواده، جامعه و فرزندآوری، سبک زندگی ایرانی اسلامی و همچنین مقابله با آسیب‌های اجتماعی است.

آثار در قالب‌های خبر، گزارش، مصاحبه، تیتر، سرمقاله و یادداشت، عکس، موشن گرافیک و پادکست، مستند، کلیپ و گزارش ویدئویی قابل دریافت است. علاقمندان برای شرکت در ششمین دوره جشنواره رسانه‌ای ابوذر خراسان جنوبی تا پنجم بهمن‌ماه سال جاری فرصت دارند آثار خود را به اکانت ایتا و روبیکا resanekhj@ ارسال کنند.

آثار تولیدی که از ابتدای امسال تا 30 آذر ماه سال جاری در یکی از رسانه‌های استان منتشر شده است امکان حضور در جشنواره رسانه‌ای ابوذر را دارند.

آغاز کاشت 16 میلیون اصله نهال در خراسان جنوبی

در ادامه برنامه‌های سفر سخنگوی دولت در خراسان جنوبی با حضور بهادری جهرمی پویش صبح زیتون و کاشت این درخت در محل استانداری خراسان جنوبی برگزار شد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/149698

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی