پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

انتشار ۲۴۰ خبر در ۲۴ ساعت

رسانه‌های فارسی‌زبان معاند در روزهای گذشته نیمی از آنتن و فضای خبری خود را به ماجرای مسمومیت دانش‌آموزان اختصاص دادند و تلاش کردند تا از این موضوع بهره‌برداری سیاسی کنند و با انتخاب «واژگان خبری» بی‌ربط، اغتشاش جدیدی به وجود بیاورند.

منتشر شده در 14 اسفند 1401
در سرویس

مسمومیت دانش‌آموزان همچنان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد و معلوم نیست که منبع و منشا این مسمومیت‌ها چیست و عاملان آن چه کسانی هستند؟ مسئولان نیز در روزهای گذشته گزارش‌هایی درباره این مسمومیت‌ها ارائه کردند، اما هنوز نتیجه‌ای قطعی اعلام نشده است.

با اینحال رسانه‌های فارسی‌زبان معاند با پوشش خبری گسترده تلاش داشتند تا از این اتفاق بهره‌برداری سیاسی کنند و در امتداد اغتشاشات ماه‌های قبل شروع به سم‌پاشی کنند. 

پیمایشی که در کانال‌های تلگرامی 5 شبکه فارسی‌زبان ایران اینترنشنال، بی‌بی‌سی فارسی، منوتو، رادیو فردا و صدای آمریکا از ساعت 14 دیروز تا ساعت 14 امروز صورت گرفته نشان می‌دهد که نیمی از مطالب منتشر شده آن‌ها در رابطه با مسمومیت‌ها و حواشی و فضاسازی آن بوده است.

البته به نظر می‌رسد که اگر موضوع سفر گروسی مدیرکل آژانس انرژی اتمی به ایران نبود، بخش بیشتری از آنتن این شبکه‌ها و مطالب منتشر شده در کانال‌هایشان به موضوع مسمومیت پرداخته می‌شد.

ضمن اینکه بخشی از اخبار، فیلم‌ها و مطالب منتشر شده در این شبکه‌ها یکسان بوده و در کانال‌های تلگرامی‌شان تکرار شده است.

اینترنشنال یار «صدام» شد

شبکه فارسی‌زبان اینترنشنال که وابسته به عربستان سعودی است، در موضوع مسمومیت دانش‌آموزان پیشتاز است و به طور گسترده از عنوان «حمله شیمیایی» استفاده می‌کند. این رسانه از 140 محتوایی که در دوره زمانی مورد اشاره منتشر کرده، 90 موردش درباره این موضوع بوده است.

شبکه اینترنشنال تلاش کرده به این موضوع رنگ و بوی سیاسی بدهد و در انتخاب «واژگان خبری» نیز از ادبیات سیاسی بهره ببرد. حتی در یکی دو مورد هم که با افراد علمی گفتگو کرده بود، نظام جمهوری اسلامی را متهم و مدعی شده بود ایران از ابتدای جنگ ایران و عراق درصدد تولید گازهای شیمیایی و گازهای بیولوژیک بوده است.

این جملات در حالی از سوی کارشناس این شبکه بیان می‌شود که ایران از ابتدای جنگ و به طور ویژه از اسفند سال 1362 مورد حملات شیمیایی رژیم بعث عراق قرار گرفت و در پایان جنگ به شهر سردشت که زن و کودک در آن ساکن بودند، حمله شد. میزان حملات شیمیایی عراق به ایران به قدری بود که صدای سازمان‌های بین‌المللی که تا آن زمان نسبت به معرفی آغازگر جنگ و حمله عراق به مناطق مسکونی و اقتصادی سکوت کرده بودند، درآمد.

ادعایی که اینترنشنال مطرح می‌کند در دوره جنگ نیز توسط صدام مطرح شد. او ادعا کرد که ایران نیز از جنگ‌‌افزارهای شیمیایی استفاده می‌کند، اما بازرسان بین‌المللی هیچگاه به نشانه‌ای دست نیافتند که نشان دهد ایران سلاح شیمیایی داشته است. به نظر می‌رسد اینترنشنال در این موضوع یار صدام و دولت آلمان که مواد اولیه شیمیایی به عراق می‌داد، شده تا سرپوشی بر جنایت‌های آن‌ها بگذارد و افکار عمومی را از بزرگترین حملات شیمیایی در منطقه غرب آسیا دور کند.

این شبکه در بخشی از محتواها و مطالبش ضمن اشاره به تجمعاتی که توسط گروه‌های اپوزیسیون (ضدانقلاب) در برخی از شهرهای خارج از کشور برگزار شده، مردم را به برگزاری تجمع و حضور در خیابان‌ها فراخوانده است. علی افشاری از ضدانقلاب‌های فراری که پای ثابت شبکه اینترنشنال است، می‌گوید: روش موثر متوقف کردن جنایت شیمیایی به دانش‌آموزان دختر، حضور مردم در خیابان‌هاست.

این رسانه سعودی که پروژه اغتشاش در ایران را شکست‌خورده دیده، تلاش می‌کند تا از این موضوع بهره‌برداری و بار دیگر اغتشاشات را کلید بزند.

این شبکه به رسانه‌های داخلی نیز حمله کرده و یکی از کارشناس‌هایش گفته است که معنای رسانه و فعال رسانه‌ای در ایران و در چارچوب حاکمیت جمهوری اسلامی ایران پروپاگانداچی است.

رفتار متناقض ‌بی‌بی‌سی فارسی با BBC جهانی

بی‌بی‌سی فارسی نیز همچون اینترنشنال نیمی از مطالب منتشر شده در یک روز گذشته‌اش را به مسمومیت پرداخته است. در مدت زمان مذکور 68 مطلب در کانال این رسانه منتشر شده که 37 پست آن مربوط به مسمومیت دانش‌آموزان است.

این رسانه انگلیسی نیز با ادبیات سیاسی به این موضوع پرداخته و از عنوان «حمله‌های گازی» استفاده کرده و در این رابطه به بازنشر فیلم‌ها و تصاویری پرداخته و هر خبری که درباره اعلام مسمومیت در رسانه‌های داخلی منتشر شده، بازنشر داده و درباره آن فضاسازی کرده است.

این رسانه سخنان مسئولان مبنی بر مبهم و پیچیده بودن موضوع مسمومیت دانش‌آموزان را متناقض توصیف کرده و به بازنمایی ناقص آن سخنان پرداخته است. در حالی که رادیو فردا مدعی است، مسئولان در این باره سکوت کرده‌اند.

بی‌بی‌سی فارسی در حالی چنین رفتاری نشان می‌دهد که وبسایت BBC جهانی در گزارشی که به موضوع مسمومیت در مدارس ایرانی پرداخته و به یافته‌های برخی از متخصصان اشاره کرده، روایت متفاوتی دارد.

از جمله این‌که پروفسور «وسلی» روانپزشک و اپیدمیولوژیست کینگز کالج لندن گفته است که چندین عامل اپیدمیولوژیک کلیدی او را به این باور رسانده که این‌ها زنجیره‌ای از مسمومیت نیستند، بلکه در عوض یک مورد بیماری اجتماعی انبوه هستند که در آن علائم بین افراد گسترش می‌یابد.

«آلستر هی» استاد سم‌شناسی محیطی در دانشگاه لیدز هم نتایج آزمایش خون برخی از دانش‌آموزان دختر ایرانی را بررسی کرده، اما گفته است که هیچ سمی شناسایی نشده است و با توجه به آنچه دیده است، بعید می‌باشد که یک عامل عصبی یا یک سم ارگانوفسفره مانند آن‌هایی که در آفت‌کش‌ها استفاده می‌شود، مسئول باشند.

رادیو فردا، منوتو و صدای آمریکا نیز نیمی از فضای خبری خود را به موضوع مسمومیت پرداختند و در این رابطه به فضاسازی پرداختند. رادیو فردا از 80 مطلب ارسالی در کانالش 45 پست، منوتو از 62 مطلب ارسالی در کانالش 30 پست و صدای آمریکا از 65 مطلب ارسالی در کانالش 30 پست را به این موضوع اختصاص داده است.

البته رادیو فردا در ادعای خود نسبت به اینترنشنال و بی‌بی‌سی فارسی پا را فراتر گذاشته و از عنوان «حمله با گاز سمی» استفاده کرده است.

تحلیل محتوا و رفتار شبکه‌های فارسی زبان از بازنمایی گسترده اخبار مسمومیت دانش‌آموزان و فضاسازی در این باره نشان‌ می‌دهد که آن‌ها به دنبال متهم‌سازی نظام جمهوری اسلامی بر اساس ادعاهای اثبات‌ نشده و سپس بهره‌برداری سیاسی از آن و فراخواندن مردم به خیابان‌ها و فعال کردن مجدد اغتشاشات هستند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/13239

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی