پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

«مِهر مارگاریان» نماینده دائم ارمنستان در سازمان ملل ضمن اتهام‌زنی به باکو درباره درگیری‌های اخیر، خواستار اقدامات فوری بین‌المللی به منظور مقابله با «تجاوزگری» جمهوری آذربایجان شد.

منتشر شده در 26 آبان 1400
در سرویس

 به دنبال شدت گرفتن درگیری‌های مرزی میان نظامیان جمهوری آذربایجان و ارمنستان، نماینده ایروان در سازمان ملل باکو را به تجاوزگری متهم کرد.

رسانه‌های جمهوری آذربایجان از سخنرانی «مِهر مارگاریان» نماینده دائم این کشور در سازمان ملل درباره درگیری‌های شدید اخیر میان این کشور با جمهوری آذربایجان سخنرانی کرد.

به گزارش «رادیو عمومی ارمنستان»، او که در نشست «صلح و امنیت از طریق دیپلماسی پیشگیرانه» شورای امنیت سازمان ملل صحبت می‌کرد، جمهوری آذربایجان را به «تجاوزگری» متهم کرد.

این دیپلمات ارمنستانی در سخنرانی خود برای نشست شورای امنیت سازمان ملل خواستار اقدام بین‌المللی برای مقابله با «اقدامات تهاجمی» جمهوری آذربایجان شد.

مارگاریان در سخنان خود توجه شورای امنیت سازمان ملل را به «حملات مسلحانه (جمهوری) آذربایجان علیه تمامیت ارضی ارمنستان در روزهای اخیر که نقض منشور سازمان ملل ، قوانین بین‌المللی و مفاد بیانیه سه جانبه ۹ نوامبر ۲۰۲۰ (توافق آتش‌بس جنگ بر سر قره‌باغ کوهستانی) است»، جلب کرد.

نماینده دائم ارمنستان در سازمان ملل تاکید کرد: «اقدامات تهاجمی (جمهوری) آذربایجان برای تلاش‌های جامعه بین‌المللی به منظور کاهش تنش مضر است و چشم‌انداز صلح در منطقه را به شدت تضعیف می‌کند».

دیپلمات ارشد ایروان مستقر در نیویورک بر لزوم «اقدامات فوری و موثر بازیگران بین‌المللی با هدف جلوگیری از تشدید بیشتر تنش و تضمین خروج بی‌قید و شرط و کامل نیروهای مسلح (جمهوری) آذربایجان از خاک ارمنستان» تاکید کرد.

اظهارات مارگاریان در شرایطی انجام شده که درگیری‌های شدید مرزی میان نظامیان جمهوری آذربایجان و ارمنستان بار دیگر منطقه را دچار تنش کرد.

طبق گزارش‌ها، در نتیجه این درگیری‌های تازه،  ۱۵ نظامی ارمنستانی کشته و تعدادی از نظامیان جمهوری آذربایجان زخمی شدند. وزارت دفاع ارمنستان هم اعلام کرد که ۱۲ سرباز این کشور توسط جمهوری آذربایجان اسیر شده‌اند.

باکو و ایروان، در توضیح دلایل شعله‌ور شدن این درگیری‌ها به یکدیگر اتهام زده و هر کدام، دیگری را مقصر خوانده است.

بنا بر اعلام وزارت دفاع ارمنستان، درگیری‌های روز گذشته به دنبال تماس تلفنی «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه با وزرای دفاع جمهوری آذربایجان و ارمنستان، به آتش‌بس ختم شد.

از سوی دیگر نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان طی تماس تلفنی با رئیس‌جمهور روسیه ضمن درباره درگیری‌های شدید مرزی اخیر با جمهوری آذربایجان صحبت کرد.

شدت گرفتن دوباره درگیری در شرایطی انجام شده که ارمنستان و جمهوری آذربایجان با میانجیگری روسیه تجربه آتش‌بس بر سر منطقه قره باغ کوهستانی را دارند.

جنگ سال گذشته در تاریخ نهم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۹ آبان ۱۳۹۹) با توافق آتش‌بس که به امضای نخست‌وزیر ارمنستان، «الهام علی اف» رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهور روسیه رسید،  پایان یافت اما تنش‌ها بر سر تعیین مرز و ادعاهای درباره کریدورهای ادعایی همچنان ادامه دارد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/84303

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی