پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

در کارگاه "نقش ملت جمهوری اسلامی در نظم نوین جهانی" در جشنواره عمار مطرح شد

جلیلی در کارگاهی که در محل برگزاری جشنواره مردمی فیلم عمار برگزار شد، گفت که مردم یا آحاد جامعه به اندازه دولت در برقراری عدالت وظیفه دارند.

منتشر شده در 25 دی 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ عطیه فکری _ در چهاردهمین جشنواره فیلم مردمی عمار،  کارگاه “نقش ملت جمهوری اسلامی در نظم نوین جهانی” با حضور سعید جلیلی، عضو شورای راهبردی روابط خارجی برگزار شد.

سعید جلیلی ابتدای سخنانش را با طرح یک سوال شروع کرد و گفت: در یک نظام دینی به ویژه جمهوری اسلامی مردم چه نقشی دارند؟
در بحث اندیشه دینی خاصه اندیشه اسلام یک نکته بسیار مهم است اگر شما در نظام‌های سیاسی کارویژه‌ای رو تعریف می‌کنید همان اهدافی که برای دولت‌ها تعریف می‌شود به همان نسبت که دولت‌ها مسئولیت و وظیفه دارند به همان اندازه تک تک آحاد مردم هم مسئولیت و وظیفه دارند تا برای رسیدن به اهداف تلاش کنند.

تمایز اندیشه سیاسی اسلام با سایر مکاتب

یکی از تمایزات اندیشه سیاسی اسلام این است که یکی از اندیشه‌هایی که برای دولت تعریف میشود برای آحاد جامعه هم تعریف می‌شود آیه “قُلْ أَمَرَ رَبِّی بِالْقِسْطِ وَ أَقیمُوا وُجُوهَکُمْ” دقیقا به همین مسئله اشاره دارد، علاوه بر حکومت‌ها مردم یا آحاد جامعه هم باید برای قسط قیام کنند.

جلیلی در ادامه گفت: مردم باید برای پذیرش مسئولیت آماده شوند و حتی آمادگی در تمام زمینه های دفاعی، نظامی، فرهنگی و اقتصادی و غیره… کسب کنند تا بتوانند به بهترین شکل نقششان را ایفا کنند.

وی افزود: وقتی ما صحبت از مصلحت عمومی جامعه و حقوق مردم می‌کنیم در واقع با تعریف مسئولیتی که برای آحاد جامعه می‌شود، مطرح می‌کنیم یعنی اگر انسان‌ها در جامعه حقی دارند باید به گونه‌ای برای کلیت جامعه ماموریتی تعریف شود تا از حق فرد صیانت شود اما در کنارش این تعریف هم مطرح می‌کنند که اگر انسان‌ها حقی دارند بقیه انسان‌ها باید برای حفظ حقوق جامعه قیام کنند.

چگونگی تشکیل جامعه قدرتمند از نظر

اگر اندیشه سیاسی اسلامی باعث شود آحاد جامعه و دولتمردان مسئولیت و وظیفه‌ خود را قبول کنند آن وقت ببینید چه مملکت قدرتمندی خواهیم داشت. کشوری که مردم هیچ تضییع حقی از دیگر افراد ندارند چراکه نهی از منکر به خوبی انجام شده است‌.
اگر شما نسبت به وظیفه عمومی و مسئولیتتان درست عمل کنید روی محیط پیرامون شما هم اثر میگذارد.

مستضعف چه کسی است؟

او تعریف واژه مستضعف در ادامه صحبت‌هایش گفت: مستضعف کسی نیست که ضعیف است کسی است که او را ضعیف نگه می‌دارند، پس اگر مردم و دولت در کنار هم اجازه ندهند کسی آن‌ها را ضعیف نگه دارد جامعه قدرتمند می‌شوند.
یکی از ویژگی‌های ضعیف نگه داشتن این است که افراد با کسانی مواجه شوند که آن‌ها را دائم بخواهند تضعیف کنند و مقاومتی شکل نگیرد!

مورد دیگری که انسان را ضعیف نگه می‌دارد استفاده دائمی از ابزار سخت مثل جنگ و سلاح گرم است در صورتی که مستکبر گاهی ابزارش نرم است و با ابزار نرم کاری می‌کند که شما نوعی از هدفتان بازبماند.

او در ادامه با ذکر یک مثال از ابزار نرم گفت: لعب چیست؟ چیزی که هدفش واقعی نیست ولی اگر اهداف اعتباری برای شما حکم بدهند تا از اهداف اصلی بمانید و این مورد هم از ویژگی‌های افرادی است که میخواهند تضعیف کنند! فقط ابزارهای سخت شما را ضعیف نمیکند در بُعد باطن چیزی که شما را از اهدافتان باز می‌دارد اینست که از مسیر اهدافتان دور شوید.

استفاده درست از صنعت سینما در جنگ

او با بیان اینکه صنعت سینما در خدمت ابرقدرت‌هاست، گفت: استفاده از صنعت سینما اینگونه است که آن‌ها برداشت‌های ذهنی خودشان را به شما القا می‌کنند که با واقعیت ماجرا تفاوت دارد، علاوه بر جنگ سخت و نظامی با استفاده از صنعت سینما و جنگ نرم هم می‌خواهند اهداف خودشان را به آحاد جامعه القا شود.

جلیلی در از صحبت از صنعت سینما افزود: از بزرگترین سهامداران صنعت سینما کسانی هستند به شدت مستبد و دیکتاتور هستند مثل جان لاک چون می‌خواهند افکار خودشان به خورد مردم بدهند.

اهمیت طوفان الاقصی در چیست؟

جلیلی با اشاره به ماجرای طوفان الاقصی در ادامه صحبت‌هایش گفت: فتح نرم طوفان الاقصی به فتح سخت آن ارجحیت دارد این طوفان تصوراتی که اینهمه سال سعی در القای قدرت اسرائیل داشت را در هم ریخت. یکی از دلایل اهمیت طوفان الاقصی همین است که هیمنه رژیم صهیونیستی را فروریخت و گفت پادشاه لخت است.

وی افزود: دولت‌های غربی همچنان بر موضع خود نسبت به رژیم صهیونیستی پافشاری می‌کنند و با تمام ابزارهای سخت و نرم به سمت هدفشان می‌روند و اینجاست که نقش فیلم و هنر در جنگ نرم خودش را نشان می‌دهد. اگر از این هنر و صنعت در ۵۰ سال پیش برای دفاع از مظلوم و نشان دادن واقعیت استفاده شده بود شاهد ریختن خون ۲۰ هزار انسان نبودیم. ما در عرصه نرم برای نشان دادن واقعیت عقب ماندگی داریم باید این را جبران کنیم تا اینهمه خون بی‌گناه نریزد.

ادعای آمریکا در رهبری جهان

جلیلی درباره ادعاهای مضحک آمریکا گفت: آمریکا ادعا کرده همانطور که ۱۰۰ سال رهبری جهان را به عهده داشتیم باید در ۱۰۰ بعدی هم رهبری جهان را عهده‌ دار باشیم نه چه کسی گفته؟ آمریکایی‌ها کسانی هستند که جان هزاران زن را می‌گیرند بعد در ایران صرفا به دلیل فوت یک خانم می‌گویند زن زندگی آزادی و فوت یک خانم را تاب نمی‌آورند و همه قطعنامه‌ها را علیه ایران وتو می کند چرا؟ چون ریختن خون در غزه به نفعش است و شعار زن زندگی آزادی در ایران هم صرفا برای برانگیختن زنان در ایران است!

هوش مصنوعی جدیدترین ابزار برای انحراف افکار عمومی

سعید جلیلی در پایان سخنانش به پدیده هوش مصنوعی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر بیشتر دغدغه برای بنده مسئله هوش مصنوعی است، هوش مصنوعی چکار می‌کند؟ کوهی از اطلاعات غلط و اطلاعات درست را برای جهت دهی ذهن جوامع در اختیارشان قرار می‌دهد، اطلاعات غلط را به صورت گسترده رواج می‌دهد و اطلاعات معتبر و درست را سرکوب می‌کنند. فعل حال وقت تعلل در زمینه هنر، سینما و حتی هوش مصنوعی نیست وقتی می‌بینیم می‌خواهند جای اطلاعات غلط و درست عوض کنند باید سریعتر این عقب ماندگی را جبران کرد، انشاءالله که آحاد جوامع به وظایف و مسئولیتان آگاه باشند و به آن عمل کنند همان طور که دولت ها باید به وظایف و مسئولیت‌هایشان عمل کنند تا جامعه دچار انحراف و دور شدن از اهدافش نشود.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/154999

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی