پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نایب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس:

مقتدایی گفت: ایران تصمیم سیاسی خود را گرفته است و این آمریکا است که باید تصمیم سیاسی خود را بگیرد که آیا بنا دارد منافع ملت ایران را به طور کامل بپذیرند یا اینکه مانند قبل می خواهند پیمان شکنی کنند.

منتشر شده در 26 مرداد 1401
در سرویس

عباس مقتدایی پس از پایان جلسه غیرعلنی امروز ( چهارشنبه) مجلس در جمع خبرنگاران بیان کرد: جلسه غیرعلنی امروز کم نظیر بود. در این جلسه که دبیر شورای عالی امنیت ملی، وزیر امورخارجه، مذاکره کننده ارشد و همچنین مقامات ارشد سازمان انرژی هسته ای حضور داشتند، دیدگاه هایی که نمایندگان داشتند منتقل شد در عین حال توضیحات لازم  از سوی مقامات حاضر و دست اندرکاران مذاکرات ارائه شد.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی در ادامه اظهار کرد: حقیقتا باید به یک تفاهم و همفکری در بالاترین سطح برسیم که در جلسه امروز تا حدودی حاصل شد. البته جلسه دیگری هم دیروز در محل دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی تشکیل شده بود که در آن جلسه هم مفاد نامه هایی که رد و بدل شده و هم موضوعاتی که مد نظر ایران بود، مطرح شد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: نکته مهم در جلساتی که دیروز و امروز برگزار شد و در روزهای آینده نیز براساس برنامه ریزی های انجام شده برگزار خواهد شد این است که ما منافع ملت ایران را در بالاترین سطح تامین کنیم و قانون اقدام راهبری مجلس که تصویب شده در بالاترین سطح باید اجرایی شود. آنچه که الان توضیح داده شد این است که روند توافق در حال انجام است و مذاکرات تمام شده، تصمیم سیاسی ایران گرفته شده و این آمریکا است که باید تصمیم سیاسی خود را بگیرد که آیا بنا دارد منافع ملت ایران را به طور کامل بپذیرد یا اینکه مانند قبل می خواهند پیمان شکنی کنند.

وی در ادامه تاکید کرد: اکنون پیام هایی که بین ما و آمریکایی ها به واسطه اروپایی ها رد و بدل شده در همین فضا است اگر آنها این تصمیم سیاسی را بگیرند که منافع ملت ایران را در نظر بگیرند  توافق در دسترس است اما اگر بخواهند در بیان یک چیز بگویند و در عمل به آن عمل نکنند همه مسئولیت ها بر عهده طرف مقابل است.

مقتدایی گفت: در جلسه روز گذشته با حضور اعضای کمیسیون امنیت ملی، مفادی که مورد نظر نمایندگان بود تا به آن دسترسی داشته باشند در اختیار نمایندگان قرار رفت و کمیسیون امنیت ملی در جریان امور است. امروز هم در مجلس مباحثی مطرح شد، یکی از انتقادات مسئله دسترسی نمایندگان به متن بود که اکنون در دسترس نمایندگان  قرار گرفته است. حتی مفاد متن نیز در جلسه مجلس مورد بحث  و نقد قرار گرفت.

نایب رییس کمیسیون امنیت ملی افزود: واقعیت این است که مجلس در این حوزه سختگیرانه عمل می‌کند تا یقین حاصل شود که منافع ملت ایران در بالاترین سطح تامین می‌شود دلیل آن نیز این است که طرف مقابل ما قبلا همبن روند را طی کرده و بدعهدی داشته است. امروز باید جلوی تکرار این موضوع را بگیریم. هم موضوع راستی آزمایی و هم بحث رفع تحریم ها و هم موضوعات مرتبط دیگر در جلسه شفاف مطرح شد و تا زمانی که یقین نکنیم منافع ملت ایران تامین می شود مجلس پافشاری لازم را خواهد داشت. همکاران ما در مجلس بر این موضع هستند و دوستان ما در دولت نیز تاکیدشان بر این است که قانون مجلس برای تامین منافع ایران و صیانت از حقوق ملت ایران به نحو شایسته اجرایی شود.

مقتدایی در پایان خاطرنشان کرد: ما در کوتاه ترین زمان پاسخی که باید به طرف‌های مقابل داده ایم و اکنون طرف مقابل ما باید نشان دهد که حداقل در این بخش جدیت لازم را دارد بنابراین پاسخ طرف مقابل خیلی زمان نخواهد برد و آنها باید یک موضوع اساسی و کلیدی را تعیین کنند و آن این است که آنچه که مدنظر ایران است برای لحاظ منافع ملت ایران بپذیرند. موضع ما امروز این است، اروپایی ها نیز اگر اقدام نکنند و همچنان روند فرسایشی شدن را دنبال کنند کم کم ماه های سرد اروپا خواهد رسید و شاید آنها بیشتر از همه متضرر شوند.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/38822

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی