پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

روسیه ادعا کرد

رئیس سازمان اطلاعات خارجی انگلیس مدعی شد روسیه در حمله به اوکراین انرژی خود را از دست داده است.

منتشر شده در 8 مرداد 1401
در سرویس

«ریچارد مور» رئیس سازمان اطلاعات خارجی انگلیس (ام‌آی ۶) شنبه (۳۰ ژوئیه) در اظهارنظری کوتاه در شبکه‌های اجتماعی مدعی شد روسیه در حمله به اوکراین در حال از تک و تا افتادن است و انرژی خود را به دلیل فرسایش از دست داده است. 

به گزارش رویترز، وی در بالای پست قبلی وزارت دفاع انگلیس در توییتر که در آن ادعا شده بود دولت روسیه در حال ناامیدی است و هزاران سرباز خود را در حمله به اوکراین از دست داده، اظهارنظر کرد.

پیش‌تر، «بن والاس» وزیر دفاع انگلیس گفته بود، احتمال تغییر مجدد تاکتیک روسیه در جنگ اوکراین وجود دارد. والاس در مصاحبه با شبکه «اسکای‌نیوز» ادعا کرد: «روس‌ها هم‌اکنون در میدان در بسیاری از زمینه‌ها شکست خورده‌اند. طرح‌های الف و ب و ج پوتین شکست خورده و او ممکن است به دنبال طرح د باشد».

ادعاهای مقامات انگلیسی در حالی است که پنجشنبه (۲۸ ژوئیه) «میخائیل پودولیاک» مشاور رئیس جمهور اوکراین با اعلام خبر تسلط روس‌ها بر تأسیسات حرارتی شهر «ووهلهیرسک» در منطقه دونتسک، گفت روسیه در حال استقرار نیروهای خود به سمت «خِرسون»، «ملیتوپل» و «زاپوروژیا» است. 

در حالی که بیش از پنج ماه از آغاز عملیات نظامی روسیه در اوکراین می‌گذرد، درگیری میان نیروهای روسیه و اوکراین در چند خط تماس ادامه دارد. نیروهای اوکراینی ادعا می‌کنند با استفاده از سامانه‌های «هیمارس» که ایالات متحده در اختیار آن‌ها قرار داده است پیشروی‌های روسیه را متوقف کرده‌اند.

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونستک از اوکراین، به این منطقه نیرو اعزام کرد و از آغاز «عملیات ویژه نظامی در اوکراین» خبر داد.

روسیه هدف خود را از این اقدام، نازی‌زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی خود و اجابت درخواست کمک لوهانسک و دونستک اعلام کرده و گفته است که قصد تصرف اراضی اوکراین را ندارد. دولت اوکراین اما استقلال دونستک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی» خود خوانده است.

به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه جانبه سیاسی، مالی، تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند. به رغم حمایت‌های غربی‌ها، در صحنه میدانی، روسیه توانسته لوهانسک در منطقه شرقی دونباس اوکراین را به کنترل خود درآورده و در تلاش برای تسلط بر همه مناطق دونتسک است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/41934

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی