پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
منتشر شده در 1 اردیبهشت 1400
در سرویس

به گزارش جهت، سید محمد حسینی دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی در نشست وبیناری اساتید دانشگاه های ایران که به میزبانی کانون دانشگاهیان استان سمنان برگزار شد، انتخابات ۲۸ خرداد را پایان خط تحریف و تردید خواند و گفت: جریان لیبرال و رانت خواه نگران است که اگر آقای رئیسی بیاید عدالت را در مدیریت اجرایی کشور اقامه کند و کاسه کوزه آنها به هم بریزد.

حسینی با اشاره به مفاد اصول 113 تا 142 قانون اساسی درباره شرایط و اختیارات رئیس جمهور گفت: کسی که رئیس جمهور می شود برابر با قانون اختیارات فراوانی دارد و البته شرایط متعددی هم برای او در فصل 9 قانون اساسی بیان شده است و درست نیست که فرد پس از انتخاب مدعی شود اختیار ندارد و یا اختیاراتش در حد تدارکات‌چی است.

این استاد دانشگاه خاطر نشان کرد: اولین نکته در شرایط نامزدهای ریاست جمهوری رجل مذهبی و سیاسی بودن است. برخی از نامزدها اصلاً مصداق رجل مذهبی نیستند. منظور از مذهبی بودن در اینجا به تسبیح گرداندن و پیراهن یقه آخوندی نیست، بلکه به داشتن دانش کافی و سلوک فردی و اجتماعی بر پایه معرفت دینی است. این که بعضا رؤسای جمهور در مسیر انحراف و اعوجاج قرار می‌گیرند ناشی از نداشتن بینش عمیق و صائب دینی و یا عدم التزام به آموزه‌های ناب اسلامی است.

حسینی همچنین افزود: یکی دیگر از شروط ریاست جمهوری که در قانون اساسی بدان اشاره شده تقوا است. شما در مناظره‌های انتخابات سال ۹۶ دیدید که چه افتراها، بهتان‌ها و ادعاهای دروغی علیه آقای رئیسی مطرح شد، و با طرح سایه جنگ، دیوار کشی، اعدام و افزایش قیمتها چه رعب و وحشتی در افکار عمومی ایجاد کردند. کدام یک از آن نسبت‌های ناروا با خداترسی و تقوی سنخیت و سازگاری داشت؟

وی تصریح کرد: عالم سیاست چنین افرادی همان سیاست به معنای غربی و ماکیاولی است که در آن فریب و دوز و کلک برای نیل به هدف وسایلی مباح محسوب می شوند و تقوا، صداقت و منزه بودن محلی از اعراب ندارد.

رئیس دانشگاه مذاهب اسلامی همچنین افزود: از شروط دیگر نامزدهای ریاست جمهوری ترویج دین و اخلاق است. وقتی آقایی می گوید ما نمی توانیم مردم را به بهشت ببریم، با بیان بخشی از واقعیت، با سفسطه می خواهد بار وظیفه هدایت جامعه و سرمایه گذاری برای ترویج دین و اخلاق را از دوش خود بردارد و جامعه را به سمت و سوی سکولاریسم سوق دهد.

وی اظهار داشت: یکی دیگر از شرایط کاندیداتوری تلاش برای حمایت از محرومان، گسترش عدالت و مبارزه با فساد است. مع الاسف در دولت روحانی، شکاف طبقاتی به شدت افزایش پیدا کرد، رانت خواری و سوء استفاده از موقعیت مدیریتی زیاد شد.

این استاد دانشگاه اضافه کرد: پاره‌ای تصمیم ها مثل ارز ۴۲۰۰ تومانی ( همان ارز موسوم به جهانگیری) با منافع ملی و عدالت همخوانی نداشت؛ یا همین بحث واردات واکسن که معرکه آرا و محل نزاع در دولت و بین ریاست‌جمهوری و وزارت بهداشت شده و در این شرایط حاد کرونایی حرفهای متناقض و ضد یکدیگر می‌زنند، ظاهراً ریشه اختلاف در منافع مالی است که دفتر رئیس جمهور می‌کوشد این ویژه خواری بزرگ را خود مدیریت کند و وزارت بهداشت هم زیر بار این تحمیل نمی‌رود. منشأ این دعوا ها به هواهای نفسانی بر‌می گردد که جدا جای تأسف است.

حسینی با اشاره به این که نقش جامعه دانشگاهی در روشنگری و معرفت افزایی مردم است، گفت: کانون دانشگاهیان ایران اسلامی از مهرماه گذشته بنا به ضعف مدیریت فعلی کشور، احساس وظیفه کرد که باید تلاش کند تحولی اساسی در مدیریت اجرایی صورت پذیرد تا کشور از این رخوت، شلختگی و رکودی که حاکم شده، رهایی و نجات پیدا کند؛ بنابراین با رصد میدانی، نظرسنجی ها، جلسات کارشناسی و بررسی اوضاع کشور به این نتیجه رسیدیم که تنها کسی که می تواند هم اجماع ایجاد کند و منشاء تحول در کشور شود آیت الله دکتر سید ابراهیم رئیسی است.

وی خاطر نشان کرد: آقای ریسی از معدود گزینه هایی است که هم امین امام بوده و هم معتمد مقام معظم رهبری است و در عین حال در هر مسئولیتی موفق عمل کرده است. دیگر نامزدهای فعلی از دوستان و همکاران ما و از چهره‌های خودم نظام هستند، اما با گذشت زمان و عدم امکان تشکیل اجتماعات، شناخت مردم از آنان کافی نیست. لذا همه باید برای وفاق سعی کنیم تا این امیدی که در دل مردم شکل گرفته است به واقعیت بپیوندد.

حسینی ادامه داد: مردم دیدند که این دولت ناکارآمد است، روابط ما با همسایگان آسیب دید، معیشت، فرهنگ و حیثیت مردم آسیب دید، کسانی آمدند که از اول نگاهشان به غرب بود. در مقطعی روحانی می گفت رئیس جمهور فرانسه نگران اشتغال جوانان ایران است. واقعا این ساده انگاری ها را کجای دلمان بگذاریم!

دبیرکل کانون دانشگاهیان ایران اسلامی افزود: الان باید مبلغ شخصیتی باشیم که عدالت خواه و طرفدار جدی محرومان باشد و در مسئولان و دستگاهها انسجام ایجاد کند.

وی افزود: اصلاح طلبان ساز و کار نهاد اجماع ساز به ریاست بهزاد نبوی را درست کرده اند و برای اجماع تقلا می کنند، اما جبهه انقلاب چهره محبوبی دارد که به تنهایی اجماع ساز است و با نامزدیش اجماع حداکثری را در این اردوگاه ایجاد می کند، و او کسی نیست جز دکتر رئیسی و مطئنا اگر ایشان نیاید با این تکثر کاندیداها و تشتت شوراهای تصمیم‌گیر، راه به جایی نخواهیم برد و قضایای سال ۹۲ تکرار خواهدشد، زیرا بقیه نامزدها که مورد احترام هستند هیچ کدام جامعیت و توان ایجاد وفاق را مثل آقای رئیسی ندارند.

حسینی در پاسخ به این سوال که برخی می گویند و یا شبهه ایجاد می کنند که چرا آیت الله رئیسی باید قوه قضاییه را رها کند، گفت: با فرض نیت خیر این عزیزان باید بگوییم که اول سرچشمه را که قوه مجریه هست باید اصلاح کرد و آقای رییسی می آید تا به جریان ترجیح منافع شخصی و گروهی بر منافع مردم پایان دهد. مقام معظم رهبری هم چندی قبل اشاره کردند که اصل قوه مجریه است و مدیریت کارآمد در آنجا باعث می شود این همه پرونده فساد و رانت اساساً تشکیل نشود.

حسینی در تحلیل شرایط فعلی کشور افزود: شرایط کشور الان تغییر کرده است، در انتخابات سال ۹۶ با فشار رسانه ای، جریان فریب راه انداختند و مردم را به دروغ ترساندند اما الان دستشان رو شده، اگر چه آنها همچنان بیکار ننشسته اند و چون پدر خوانده دارند که برایشان تَکرار کند و دنبال جنگ روانی و موج آفرینی سیاسی هستند، به هر حال باید برای پرهیز از تفرقه آقای رئیسی به میدان بیاید و همه برای نجات کشور گرد ایشان جمع شوند.

وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین تاکید کرد: برخی می خواهند به بهانه کرونا در روند انتخابات اخلال ایجاد کنند و یا آن راعقب بیاندازند اما جلوی این توطئه گرفته خواهد شد. اصلاح طلبان و جریان های حامی دولت در سال 1388 توئیتر را بستر مهندسی تبلیغات کردند، در سال 1396 تلگرام را و الان کلاب هاوس را مستمسک قرار داده اند تا با کمک افرادی خارج از کشور هیاهو کنند و حتی اپراتورها را به بهانه اخلال در روند کار، به جرایم سنگین تهدید می کنند که باز هم جریان کاذب راه بیاندازند.

وی گفت: اما مردم تا حدودی آگاه شده و به ماهیت این جریان پی برده آمد که به نام مردم و به کام خود سخن گفته و اقدام می کنند. عملکرد آنها را دیده اند و روز شماری و دعا می کنند که دوره این دولت هر چه زودتر تمام بشود تا نقطه آغازی بر کاهش مشکلات اقتصادی، نگاه ملتمسانه به غرب و رهاشدگی فرهنگی باشد.

حسینی در پایان تاکید کرد: بی تردید حضور آقای رئیسی امید را در دل مردم زنده می کند و همه نیروها و طیف‌های انقلاب را به وحدت می رساند که بایستی با ایجاد پویش های دعوت فضا را مهیا کنیم تا ایشان با احساس تکلیف هر چه زودتر به طور رسمی وارد میدان شود.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/115644

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی