پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

رقابت هر ۳۸ نفر برای یک کرسی مجلس

برای هر کرسی مجلس ۳۸ نفر رقابت می کنند که نسبت به انتخابات مجلس در سال ۹۸ رقابت بیشتر شده است.
منتشر شده در 16 دی 1402
در سرویس |

به گزارش جهت پرس؛ نگاه آماری به جزییات انتخابات مجلس دوازدهم نشان می دهد این دوره رقابت ها شدیدتر است و کاندیداها باید رقابت سخت تری داشته باشند.

برای این دوره یک میلیون و ۷۵۰ هزار سند مورد بررسی قرار گرفت که در انتخابات مجلس یازدهم که ۲ اسفند ۱۳۹۸ برگزار شد، این عدد یک میلیون سند بود.

از این میان برای انتخابات ۱۴۰۲، بیش از ۲۱ هزار نفر واجد شرایط ثبت‌نام کردند که این عدد برای انتخابات ۱۳۹۸، بیش از ۱۴ هزار و ۵۰۰ نفر بود.

برای انتخابات مجلس دوازدهم، صلاحیت ۱۱ هزار نفر یعنی ۵۲ درصد مورد تایید قرار گرفت که این عدد برای مجلس یازدهم، بیش از ۵ هزار نفر یعنی حدود ۳۴ درصد بود.

از طرفی برای انتخابات اخیر ۴۸ درصد واجد صلاحیت تشخیص داده نشدند (۳۸ درصد مورد تایید صلاحیت قرار نگرفتند و ۱۰ درصد عدم احراز صلاحیت صورت گرفت) که در انتخابات قبل، این عدد نزدیک به ۶۶ درصد بود.

در انتخابات ۱۴۰۲ به ازای هر کرسی حدود ۳۸ نفر می‌توانند با هم رقابت کنند که این عدد در انتخابات ۱۳۹۸ به ازای هر کرسی ۱۷ نفر بود.

برای انتخابات مجلس دوازدهم ۲۷۵ نفر از نمایندگان مجلس یازدهم ثبت‌نام کردند که صلاحیت ۲۶ نفر از آنها تایید نشد. این در حالی است که در انتخابات مجلس یازدهم، ۲۴۷ نماینده مجلس دهم ثبت‌نام کرده بودند که صلاحیت ۹۰ نفر از آنان مورد تایید قرار نگرفت.

جدول زیر مقایسه آماری انتخابات ۱۴۰۲ را با ۱۳۹۸ نشان می‌دهد:

 

منبع : ایسنا
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/154044

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی