پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

روسیه اعلام کرده که اتهامات ایالات متحده علیه آزمایش موشک ضد ماهواره با واقعیت مطابقت ندارد و روسیه خواستار نظامی‌سازی فضا نیست.

منتشر شده در 25 آبان 1400
در سرویس

روسیه روز سه شنبه ادعای ایالات متحده مبنی بر اینکه فضانوردان مستقر در یک ایستگاه فضایی بین‌المللی به دلیل حمله موشکی ضد ماهواره این کشور تهدید شده‌اند را رد کرد.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه»، آژانس فضایی «روسکاسموس» روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد:« اولویت اصلی ما تضمین امنیت بی قید و شرط خدمه فضایی بوده و هست.»

آژانس فضایی روسیه افزود که سیستم هشدار خودکار برای موقعیت‌های خطرناک به نظارت بر وضعیت به منظور جلوگیری و مقابله با همه تهدیدات احتمالی برای ایمنی ایستگاه فضایی بین‌المللی و خدمه آن ادامه می‌دهد.

مقام‌های آمریکایی در محکومیت این حمله تایید کردند که روسیه روز دوشنبه یک آزمایش ضد ماهواره‌ای انجام داد که در آن هزاران قطعه فضایی تولید شد.

«ند پرایس»، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت: «اوایل امروز، روسیه یک آزمایش مخرب موشک ضد ماهواره‌ای را علیه یکی از ماهواره‌های خود انجام داد. این آزمایش تاکنون بیش از 1500 قطعه مداری قابل ردیابی و صدها هزار قطعه کوچکتر تولید کرده است که اکنون منافع همه کشورها را تهدید می کند.

«آنتونی بلینکن»، وزیر امور خارجه ایالات متحده، نیز از این آزمایش انتقاد کرد. وزیر امور خارجه آمریکا گفت: «روسیه با بی‌احتیاطی یک آزمایش مخرب موشک ضد ماهواره‌ای را علیه یکی از ماهواره‌های خود انجام داد.»

هدف این موشک، یک ماهواره اطلاعاتی شوروی سابق در سال 1982 بود. تسلیحات ضد ماهواره تنها در اختیار چند کشور است و هند آخرین کشوری است که در سال 2019 چنین آزمایشی را انجام داده است.

«یوری شویتکین»، معاون کمیته دفاعی مجلس روسیه گفت که اتهامات ایالات متحده با واقعیت مطابقت ندارد. شویتکین گفت: «روسیه درگیر نظامی‌سازی فضا نیست. ما مخالف نظامی‌سازی فضا بوده و هستیم.»

پس از جنجال‌ غربی‌ها درباره آزمایش سلاح ضد ماهواره مسکو در فضا، «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه نیز اعلام کرد که این کشور با موفقیت سامانه موشکی ضد ماهواره آزمایش کرد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/84422

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی