پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سخنگوی دولت د

بهادری جهرمی اعلام کرد: شعار هفته دولت امسال با توجه به اولویت‌های عملکردی دولت و گفتمان دولت سیزدهم «دولت مردم» انتخاب شده است.

منتشر شده در 25 مرداد 1401
در سرویس

علی بهادری سخنگوی دولت صبح امروز (سه شنبه) در نشست خبری، گفت: ما در آستانه یک‌سالگی دولت قرار گرفته‌ایم و به پیشواز هفت دولت می‌رویم در این راستا هم گزارش عملکرد دولت در بخش‌های اجرایی کشور به منظور ارائه به مردم آماده شده است و وزرا در این روزها نشست‌های خبری متعددی آغاز و برگزار کردند.

«دولت مردم» شعار هفته دولت

وی عنوان کرد: گزارش‌های مکتوب هم در برخی موارد در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته و بعد از این هم ادامه خواهد داشت. در این راستا ستاد بزرگداشت هفته دولت در دولت تأسیس شده تا در مورد افتتاح طرح‌هایی که به بهره برداری رسیدند و در هفته دولت به افتتاح خواهند رسید برنامه ریزی های لازم صورت گیرد.

سخنگوی دولت بیان کرد: نمایندگان دولت در این ایام به تمامی استان‌ها سفر خواهند کرد تا با حضور در استان‌ها به نمایندگی از دولت با تشکیل میز خدمت و افتتاح طرح‌ها، اقدامات لازم را انجام خواهند داد.

بهادری جهرمی افزود: شعار هفته دولت امسال با توجه به اولویت‌های عملکردی دولت و گفتمان دولت سیزدهم «دولت مردم» انتخاب شده است و هفته دولت هم بر همین اساس نامگذاری شده است. روز چهارشنبه دوم شهریور ماه به ترتیب عناوین «میثاق با ولایت»، پنجشنبه «فسادستیزی و عدالت»، «تحول و خلاقیت خانواده» و «سلامت اخلاق و معنویت»، «دانش و پیشرفت» و «شجاعت و عقلانیت» انتخاب شده است.

بهره برداری ۱۷۰۰ طرح در هفته دولت

در هفته دولت مجموعاً بیش از هزار و ۷۰۰ طرح به ارزش بیش از ۹۰ هزار میلیارد تومان و هزار و ۶۰۰ میلیون یورو به بهره برداری می‌رسد که این طرح‌ها از سوی بخش‌های دولتی و خصوصی سرمایه‌گذاری شده است و موجب اشتغال بیش از ۴۳ هزار نفر خواهد شد.

رتبه بندی معلمان بعد از ۱۰ سال در حال اجر است

وی درباره آخرین وضعیت اجرای قانون رتبه بندی معلمان، خاطرنشان کرد: خبر خوش آنکه بعد از بیش از ۱۰ سال بلاتکلیفی معلمان، پیش از یک‌سالگی دولت سیزدهم وعده رئیس‌جمهور به مرحله اجرا در آمد. اساساً آئین نامه قانوناً در چارچوب قانون تعریف می‌شود و امکان خروج از قانون وجود ندارد و اصلاحات لازم در تبیین نامه صورت گرفته و رتبه بندی معلمان اجرا شده و سازمان برنامه و بودجه مبلغی را به عنوان علی الحساب در اختیار گرفته و پیش از تکمیل فرآیند، مبالغی به صورت علی الحساب در پایین‌ترین سطح رتبه بندی پرداخت خواهد شد و پس از آن تکمیلی پرداخت می‌شود.

سخنگوی دولت در رابطه با افزایش حقوق بازنشستگان لشکری و کشوری، تصریح کرد: سازمان امور اداری و استخدامی کشور پیش از این پیشنهادی برای افزایش حقوق این عزیزان ارائه داده بود و با سازمان برنامه و بودجه جلسات مشترکی تشکیل شد و افزایش حقوق کارمندان دولت با تمرکز بر افرادی که دریافتی پایین‌تری دارند پیشنهاد شد و باید این پیشنهاد مراحل نهایی خود را طی کند تا امکان اجرایی شدن آن فراهم شود؛ پیش‌بینی ما این است تا پایان ماه آینده این موضوع فراهم شود.

دولت به دنبال ساخت ماهواره‌های کاملاً بومی است

بهادری جهرمی پیرامون تولید سه نسخه دیگر از ماهواره خیام، بیان کرد: ما بعد از یک دوره رخوت در صنعت فضایی، این دولت تحول را در این حوزه آغاز کرده است و دولت مصمم است عقب ماندگی در این حوزه جبران شود. برای تحول در صنعت فضایی دو مسیر باید دنبال شود. یک مورد، رفع ایرادات قبلی از قرارداد قبلی ماهواره خیام بود و به حمدالله شاهد پرتاب آن هم بودیم. سه ماهواره مشابه دیگر که به تدریج میزان مشارکت دانشمندان ایرانی در طراحی و اجرای این ماهواره‌ها افزایش پیدا خواهد کرد برنامه ریزی شده است.

وی افزود: عُمر ماهواره خیام حدوداً پنج ساله است و در این ایام باید به فکر جایگزین آن باشیم. دولت به دنبال ساخت ماهواره‌های کاملاً بومی و با قابلیت‌های این ماهواره است که به صورت موازی پیش رود.

گزینه وزارت کار تا پایان شهریورماه معرفی می‌شود

سخنگوی دولت در رابطه با دلیل عدم معرفی وزیر پیشنهادی کار به مجلس، گفت: مطابق قانون مهلت قانونی دولت برای معرفی وزیر سه ماه است و تأخیری در این زمینه صورت نگرفته و در زمان قانونی، شخص مورد نظر معرفی خواهد شد و تا پایان شهریور ماه گزینه مدنظر دولت به مجلس معرفی خواهد شد و وزارتخانه متولی دارد و بلاتکلیف نمانده است.

بهادری جهرمی در رابطه با آخرین وضعیت برجام تصریح کرد: جلسات مربوطه برگزار شده و خبر جدیدی بیش از آن چه وزارت مربوطه اعلام کرده است اتفاق نیفتاده است.

تورم ۱۲ ماهه ما ۱۸ درصد کاهش پیدا کرده است

وی درباره اقدام دولت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و اثرات مثبت این اقدام برای مردم، گفت: همه ما می‌دانیم کشور طی سال‌های اخیر در شرایط اقتصادی خوبی به سر نمی‌برد. تورم‌های قریب به ۶۰ درصدی در شهریور سال گذشته شرایط را برای همه سخت کرده بود و اصلاح این وضعیت نابسامان اقتصادی مستلزم سپری شدن زمان لازم و اقدامات جدی است که یکی از سیاست‌ها، اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها بود.

سخنگوی دولت ادامه داد: میزان حجم نقدینگی کشور در سال ۹۲ حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان بوده است و طی ۸ سال حدود ۸ برابر شده است و بمب نقدینگی ایجاد شده است و این حجم از نقدینگی به بازارهای مدنظر خود آسیب می‌زند.

بهادری جهرمی تاکید کرد: دولت توانسته است سیر صعودی نقدینگی را به جهت دیگری هدایت کند و نتیجه آن شده است که رشد اقتصادی که در دهه ۹۰ میانگین ۴ صدم درصدی داشته‌ایم با هدایت نقدینگی با پروژه‌های مانند پیشران‌های اقتصادی و در سه فصل ابتدایی دولت تقریباً ۵ درصد رشد داشته است و عدد تورم امروز به ۴۲ رسیده و تورم دوازده ماهه ما حدوداً ۱۸ درصد کاهش پیدا کرده است.

وی گفت: تورم ۴۲ درصد میزان بالایی است اما ان شااالله با هدایت مردم و بنگاه‌های اقتصادی این بمب نقدینگی را در گذر زمان کنترل کنیم و شاهد کاهش سیر صعودی تورم باشیم. اگر سیاست مورد نظر پیش گرفته می‌شد با عدد بالاتری از تورم مواجه بودیم.

سفرهای استانی رئیس جمهور بیش از ۴۷۹۸ مصوبه داشت

سخنگوی دولت درخصوص ارزیابی مشخص از سفرهای استانی رئیس جمهور، عنوان کرد: دولت در یکسال موفق شد به تمامی استان‌ها مراجعه داشته باشند و با شنیدن صدا و درد دل مستقیم مردم فاصله دولت و مردم را کمتر کنند. در مورد اجرایی شدن مصوبات فارغ از سفر آخر، بیش از ۴ هزار و ۷۹۸ مصوبه در سفر استانی بوده و رئیس‌جمهور ۳۶۵ دستور صادر کردند و ۲۶۵ دستور در دست اجرا قرار دارد و ۷۰ دستور در دست پیگیری قرار دارند. بیش از هزار جلسه هم برای تحقق دستورات برگزار شده است.

بهادری جهرمی در پاسخ به سوال مهر مبنی بر اینکه «گفته می‌شود که قرار است وام نهضت ملی مسکن به «خط اعتباری» تغییر کند و بانک مرکزی خط اعتباری تخصیص به نهضت ملی مسکن تخصیص دهد و مسئولان ذی ربط دولت هم با آن موافقت کرده‌اند؛ آیا این موضوع صحت دارد؟» گفت: این دو مسیر مجزا است. منابع تأمین نهضت ملی مسکن متعدد است و خط اعتباری مربوط به منابع ملی صندوق ملی مسکن است تا بتواند در جهت اجرای نهضت ملی مسکن اجرایی شود.

وی افزود: در سال ۱۴۰۱ حدود ۳ هزار میلیارد تومان واریز منابع وجود داشته است. وام‌های اعطایی در نهضت ملی مسکن منابع متعددی دارد و طبق آماری که داریم تا یک ماه قبل حدوداً ۲۰ هزار میلیارد تومان در طول این ایام به عنوان وام مسکن، برای اجرای نهضت ملی مسکن اعطا شده است.

سخنگوی دولت در واکنش به ادعای سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در رابطه با ماهواره «خیام»، گفت: کاربردهای ماهواره خیام که پیش از این اعلام شد در حوزه کشاورزی، معادن، مقابله با جنگل خواری و حوزه‌های زیست محیطی است و کاربرد و مصرف علمی دارد.

نیمی از عرضه خودرو به طرح جوانی جمعیت اختصاص داده شد

بهادری جهرمی در رابطه با واگذاری خودرو و وام فرزند آوری، افزود: پس از تصویب قانون و راه اندازی سامانه یکپارچه تخصیص خودرو نیمی از عرضه خودرو به این طرح اختصاص پیدا کرده است. برخی از مادران منابع خود را تکمیل نکردند که بتوانند خودرو را تحویل بگیرند و در خصوص وام‌های ازدواج و فرزند آوری، اگر در شعبه و بانکی تخلف صورت گیرد، مرجع اعلام شکایت مشخص شده است و به صورت اینترنتی امکان ثبت شکایت وجود دارد.

وی تاکید کرد: دولت بر اصلاح نظام بانکی مصمم است و با جدیت این مسیر را پیش می‌برد و از مردم برای شناسایی این مسیر و مقاومت در اجرای این مصوبه دولت یاری می‌گیریم.

سخنگوی دولت درباره روند اجاره مسکن و عدم توجه به دستورات دولت در این زمینه، گفت: متأسفانه کم کاری‌ها در حوزه مسکن در سال‌های گذشته مسکن را به کالای سرمایه‌ای به جای کالای مصرفی تبدیل کرده است. رفع ایرادات، نیازمند اصلاح طرح‌هایی مانند نهضت ملی مسکن است.

بهادری جهرمی اضافه کرد: دولت نیازمند صرف زمان برای تکمیل طرح‌های نهضت ملی مسکن است و طرح مورد نظر اجاره‌بها به عنوان مسکن تصویب شده است. اینکه دولت هم به رضایت برای ثبات در بازار برسد نیازمند تکمیل طرح‌ها است. برخورد با ترک فعل‌ها در تأمین مسکن باید مطالبه همه مردم باشد.

وی در ادامه این نشست خبری در پاسخ به این سوال که در برجام ایران چه امتیازاتی گرفته و چه امتیازاتی داده است؟، گفت: وزارت خارجه باید به این سوال پاسخ بدهد.

سخنگوی دولت پیرامون اقدام دولت در برگزاری راهپیمایی اربعین، تصریح کرد: اولین جلسه ستاد اربعین با حضور رئیس جمهور برگزار شد و دستورات لازم برای فراهم کردن اقدامات لازم داده شد. بازگشایی مرزها، اعلام سقف قیمت پروازها و طرح‌هایی هم برای سفر ارزان در حال برنامه ریزی هستند که از نمونه اقدامات دولت تلقی می‌شود. زیبایی مراسم اربعین، مردمی بودن آن است و ما از مردم دعوت می‌کنیم که با مشارکت مردمی و با مرزهای فرهنگی کمک حال برگزاری باشکوه این سفر باشند. دولت هم با جدیت و به صورت جهادی این مسیر را پیش خواهد برد.

مردم امسال جشن همگانی شدن بیمه را برگزار کنند

بهادری جهرمی در رابطه با سوال نمایندگان مجلس از وزیر بهداشت، خاطرنشان کرد: عملکرد وزارت بهداشت در حوزه کرونا مشخص است و از آمار بالای ۷۰۰ نفر در شرایطی که دانشگاه‌ها، مدارس، ورزشگاه‌ها و …تعطیل بودند، امروز آمار کاهش چشمگیری داشته است و بعضی روزها صفر بود و این محصول اقدامات وزارت بهداشت و همکاری مردم است.

وی اضافه کرد: اقدامات وزارت بهداشت در این یکسال محدود به کنترل کرونا نبوده است. در این یکسال تخت‌های مراقب کودکان حدوداً دو برابر شده است. تعداد تخت‌های بیمارستان رشد حدود ۱۰ درصدی در این یکسال داشته است. طرح نسخه نویسی الکترونیکی سال‌ها قبل متوقف شده بود و شهریور سال گذشته ۱۰ درصد اجرا شد و امروز ۹۸ درصد اجرا شده است. در حوزه بیمه همگانی قریب به ۶ میلیون تحت پوشش رایگان بیمه سلامت قرار گرفتند و مردم باید امسال جشن همگانی شدن بیمه را برگزار کنند.

سخنگوی دولت درباره طرح جدید دولت برای واردات خودرو، بیان کرد: آئین نامه این طرح خیلی پیش از این تقدیم دولت شد و کلیات آن در دولت تصویب شد و در خصوص برخی مواد، نیازمند اصلاحاتی بود. کمیسیون اقتصاد جلسات مستمری برای پیگیری موضوع و بررسی نتیجه کارشناسی تشکیل می‌دهد تا سایر بازارهای کشور تحت تأثیر قرار نگیرد.

بهادری جهرمی همچنین در رابطه با طرح آبرسانی غدیر و پیشرفت‌های آن، گفت: امروز رقم پیشرفت ۸۶ درصد است برآورد اولیه اجرای این طرح ۳۶ ماه بوده است، اما دولت با سرعت دارد این طرح را اجرایی می‌کند تا آب شرب مناسب استان تأمین شود. پیش‌بینی ما این است که با این سرعت تا پایان تابستان شاهد افتتاح این پروژه در قیمت‌های جدی آن باشیم.

نظارت ستادی مکمل سفرهای استانی دولت است

بهادری جهرمی در رابطه با نظارت‌های ستادی رئیس‌جمهور از وزارتخانه‌ها بیان کرد: یکی از ابتکارات اختصاصی دولت سیزدهم طرح نظارت‌های ستادی رئیس جمهور از وزارتخانه‌های مختلف است. دو وزارتخانه در چارچوب نظارت ستادی بودند و در این طرح گزارش‌های عملکردی دستگاه به ویژه در چهار حوزه از دستگاه دریافت می‌شود و مورد ارزیابی کارشناسی قرار می‌گیرد و در نهایت جلسه‌ای در سطح عالی با شخص وزیر برگزار می‌شود و عملکردها مورد ارزیابی قرار می‌گیرند.

سخنگوی دولت گفت: نظارت ستادی در جلسه تمام نمی‌شود و مصوبات جلسه به صورت منظم و ماهانه پیگیری و پایش می‌شود. نظارت‌های ستادی مکمل سفرهای استانی دولت است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/39103

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی