پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چند حقیقت بزرگی که زلزله سوریه فاش کرد

زلزله مهیب ترکیه و سوریه چند حقیقت بزرگ را برای همه جهانیان آشکار کرد و مهمترینِ آنها این بود که دوستان واقعی سوریه با اتخاذ موضعی شجاعانه در امدادرسانی به این کشور ثابت کردند که آمریکا نمی‌تواند تصمیمات خود را به همه کشورها و مردم جهان تحمیل کند.

منتشر شده در 25 بهمن 1401
در سرویس

از زمان وقوع زمین‌لرزه مهیب ترکیه و سوریه در هفته گذشته، تحریم‌های ناعادلانه آمریکا و استانداردهای دوگانه غرب و جامعه جهانی یکی از موانع اصلی کمک‌رسانی مناسب و مؤثر به زلزله‌زدگان سوری بوده است و همین مسئله انتقادات تند محافل حقوق بشری و افکار عمومی را در سراسر جهان برانگیخته است.

در همین راستا «امین محمد حطیط» تحلیلگر نظامی و کارشناس امور راهبردی منطقه در یادداشت جدید خود نوشت؛ زلزله فاجعه‌باری که هفته گذشته ترکیه و سوریه را لرزاند، تصویر زشت رفتار غرب به‌طور کلی و آمریکا به‌شکل خاص را در قبال بشریت و علیه همه کسانی که مورد هدف سیاست‌های خصمانه محور غربی ـ آمریکایی قرار دارند، به نمایش گذاشت. این زمین‌لرزه مهیب تاکنون جان نزدیک به 30 هزار نفر را گرفته و بیش از یکصد هزار تن را زخمی و بیش از 5 میلیون نفر را آواره کرده است و 25 میلیون نفر به‌شکل مستقیم و غیرمستقیم تحت تأثیر پیامدهای آن قرار گرفته‌اند.

امین حطیط ادامه داد: بر همین اساس از نظر منطقی، این زلزله باید نقطه‌ای برای همکاری بین‌المللی و یک کمک مالی جهانی جهت امدادرسانی به آسیب‌دیدگان باشد. ما مکرراً در طول تاریخ شنیده‌ایم هنگام مواجهه با فجایع و بلایای طبیعی باید همه اختلافات و درگیری‌ها بین کشورها و دولت‌های مختلف کنار گذاشته شود و در درجه اول نجات جان انسان‌ها در اولویت قرار بگیرد؛ همان‌طور که هنگام شیوع یک بیماری خاص در سراسر جهان همه برای مقابله با آن همکاری می‌کنند.

در ادامه این یادداشت آمده است: اما این عرف و اصول در برخی موارد با توجه به قوانین داخلی کشورها یا توافق‌ها و معاهدات بین‌المللی متغیر می‌شود؛ به‌طوری که اگر کشوری به‌هردلیلی تمایل کمک‌رسانی به یک کشور آسیب‌دیده دیگر را نداشت، اجازه ندارد که مانع کمک‌رسانی دیگر کشورها شود. امروز در عصر معاصر ما صحبت‌های زیادی درباره حقوق بشر و عزت و کرامت و همکاری و همبستگی بین‌المللی برای تأمین امنیت و سلامت و کرامت انسان‌ها می‌شنویم.

این تحلیلگر برجسته امور منطقه تصریح کرد: در این میان کشورهای غربی به‌طور کلی و آمریکا به‌شکل ویژه پیشتاز تبلیغات رسانه‌ای در زمینه دفاع از حقوق بشر هستند و ادعا می‌کنند که خداوند آنها را مکلف به محافظت از انسان‌ها و حقوق آنها کرده است، اما واقعیت‌های روی زمین خلاف همه این ادعاهاست؛ جایی که می‌بینیم تاریخ غرب و به‌ویژه ایالات متحده مملو از انواع جنایت‌ها در حق بشریت و قتل‌عام آنها از خلال جنگ‌های متعدد و سلاح‌های کشتار جمعی و… بوده است. آمریکا و غربی‌ها همچنین با به‌راه انداختن جنگ بیولوژیک انواع بیماری‌های لاعلاج و اپیدمی‌ها را در جهان رواج داده‌اند.

بر اساس این مقاله، در مواجهه با زلزله سوریه نیز همه جهان دیدند آمریکا که خودش را ثروتمندترین و قوی‌ترین کشور جهان می‌داند و ادعای دفاع از حقوق بشر را دارد نه‌تنها کوچکترین کمکی به ملت سوریه نکرد؛ بلکه از طریق تحریم‌های ظالمانه و محاصره خفقان‌آوری که ضدسوریه تحمیل کرده است مانع از کمک‌رسانی دیگران به این کشور نیز می‌شود. برخی کشورهای دیگر نیز به‌دلیل ترس از تحریم‌های آمریکا جرئت مقابله با سیاست‌های خصمانه این کشور ضدملت‌ها را ندارند و بر همین اساس از امدادرسانی به زلزله‌زدگان سوریه امتناع ورزیدند.

حطیط تصریح کرد: آمریکا محاصره وحشیانه و ضدبشری تحت عنوان «قانون سزار» را با ادعای حمایت از ملت سوریه و مجازات دولت دمشق ضد این مردم تحمیل کرده است و همین تحریم‌های ظالمانه عامل اصلی جلوگیری از کمک‌رسانی به سوری‌ها بود. زلزله 6 فوریه 2023 در ترکیه و سوریه چهره زشت و استعماری غرب و آمریکا را به کل جهان نشان داد؛ جایی که آنها به‌جای عجله برای کمک به زلزله‌زدگان سوریه، پیامدهای این فاجعه را تشدید کرده مانع امدادرسانی به سوری‌ها شدند.

در ادامه این مقاله تأکید شده است؛ اما بعد از اینکه افکار عمومی سراسر جهان، ایالات متحده را به‌خاطر سیاست‌ها و رفتار ننگین خود در برابر زلزله‌زدگان سوریه تحت فشار قرار دادند، آمریکا دست به اقدامی فریبنده زده مانوری به‌راه انداخت با این عنوان که به‌مدت 180 روز بخشی از تحریم‌های قانون سزار علیه سوریه را با هدف تسهیل کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان سوریه به حالت تعلیق در می‌آورد.

امین حطیط افزود؛ در شرایطی که آمریکا و غرب علی‌رغم ادعاهای حقوق‌بشری خود هیچ تمایلی برای کمک به سوریه ندارند و همچنان مانع از امدادرسانی دیگران به این کشور نیز می‌شوند، اما مواضع شجاعانه‌ای که توسط مردم و برخی کشورها و نهادها در زمینه کمک به زلزله‌زدگان سوریه اتخاذ شد و ابتکار عمل را برای امدادرسانی به آنها به‌دست گرفتند، بدون اینکه توجهی به تهدیدها و تحریم‌های آمریکا داشته باشند، قابل تقدیر است و موجب شد تا حدودی از پیامدهای زلزله فاجعه‌باری که رخ داده است، کاسته شود.

وی تأکید کرد؛ با این تفاسیر می‌توان گفت که زلزله طبیعی سوریه، زلزله غیراخلاقی غرب را از یک سو و چهره صادق دوستان واقعی سوریه را از سوی دیگر آشکار کرد؛ دوستانی که شجاعت ایستادگی مقابل تصمیمات خصمانه آمریکا را دارند و بدون ترس از عواقب آن، به کمک سوری‌ها شتافتند، این ثابت می‌کند سوریه آن‌گونه که آمریکا می‌خواهد منزوی نشده است و دوستانش را کنار خود دارد،
اما این زلزله مهیب 3 حقیقت بزرگ دیگر را نیز برای همه فاش کرد؛

ـ اول از همه اینکه زلزله بزرگ در ترکیه و سوریه ثابت کرد آمریکا دشمن بشریت است و تنها ادعای حقوق بشر را دارد و اقداماتی که در عمل انجام می‌دهد با ادعاهایی که به زبان می‌آورد کاملاً در تضاد است، بنابراین اعتماد به رابطه با ایالات متحده یا رفتارهای به‌ظاهر انسانی این کشور، حساب کردن روی سراب است.

ـ دوم اینکه تصمیمات آمریکا برای مردم جهان آن‌گونه که این کشور ادعا می‌کند، سرنوشت‌ساز نیست و شجاعت برخی کشورها در به چالش کشیدن این تصمیمات موجب شکست آمریکا شده و سپس آن را مجبور به عقب‌نشینی کرده است و ثابت می‌کند که سیاست نخ‌نماشده تحریم و محاصره دیگر برای تحقق اهداف آمریکایی‌ها کارساز نیست.

ـ سومین حقیقتی که با این زلزله ثابت شد، اینکه تسلیم شدن کشورهای عربی در برابر دیکته‌های آمریکا و عدم تمایل آنها برای کمک به سوریه هنگام مصیبت‌های این کشور بود که تا ابد همچون لکه ننگی بر پیشانی این کشورها باقی می‌ماند.

در ادامه این یادداشت آمده است: ما می‌گوییم آمریکا حق ندارد سوریه را محاصره و به آن تجاوز کند، بنابراین تعلیق موقت برخی تحریم‌های قانون سزار کافی نیست و باید این تحریم‌ها به‌کلی و برای همیشه لغو گردد. این قانون وحشیانه ایالات متحده به‌منزله تجاوز به حقوق و حاکمیت سوریه و مداخله در امور این کشور است و ملت سوریه بیشترین آسیب را از آن می‌بینند، به‌ویژه اینکه محاصره و تحریم‌های آمریکا پیامدهای زلزله در سوریه را دوچندان کرده است.

امین حطیط در پایان مقاله خود تأکید کرد: همه این تحولات و وقایع ثابت کرد که با اتحاد و همبستگی کشورها و ملت‌ها می‌توان در برابر وحشیگری‌ها و تجاوزات آمریکا ایستاد و از تأثیرات مخرب آن جلوگیری کرد. اکنون زمان آن فرا رسیده است که آمریکا از تجاوزات خود ضد سوریه و از بین بردن زندگی طبیعی در این کشور دست بردارد.

انتهای پیام/

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/15339

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی