پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سی‌ان‌بی‌سی:

درحالی‌که غزه مایل‌ها از آمریکا دور است، اما دلهره این جنگ سبب شده تا آمریکایی برای سفر در درون این کشور هم احساس امنیت نکنند.

منتشر شده در 26 دی 1402
در سرویس

جنگ غزه، هزاران مایل دورتر نه تنها بر سفرهای منطقه‌ای تاثیر گذاشته که بر سفرهای آمریکایی‌ها حتی در کشور خودشان هم تاثیر داشته است.

شرکت منتشرکننده اطلاعات آمار سفرها ForwardKeys اعلام کرده، خرید بلیت‌های هوایی به مقصد خارومیانه پس از جنگ غزه نسبت به سال 2019، به طور کلی 6 درصد، به مقصد امارات 8 درصد، مغرب 15 درصد، ترکیه 17 درصد و مصر 21 درصد کاهش داشته؛ خرید بلیت  برای سفر به اردن با بیشترین آسیب، نسبت به سال 2019 کاهش 50 درصدی را ثبت کرده است.

* لغو سفرها در آمریکا به علت جنگ غزه

نظرسنجی مورنینگ کانسالت (Morning Consult) هم نشان می‌دهد، تأثیر جنگ بر مسافران فراتر از خاورمیانه بوده است.

نظرسنجی از 2200 آمریکایی در ماه نوامبر نشان داده که از هر 5 نفر یک نفر، به دلیل مستقیم جنگ اسرائیل و غزه، رزرو سفر خود را یا به تاخیر انداخته یا تغییر داده یا لغو کرده است.

بر اساس این نظرسنجی، 12 درصد تغییرات در سفرها برای مقاصد خاورمیانه و 7 درصد برای مقاصد شمال آفریقا، 14 در برای مقاصد غرب اروپا بوده است اما بیشتر لغو سفرها یعنی 41 درصد به سفرهای درون ایالت‌های آمریکا بازمی‌گردد.

* چرا جنگ غزه بر لغو سفرهای درون آمریکا تاثیر گذاشت؟

به نوشته سی‌ان‌بی‌سی، میزان لغو سفرهای داخلی آمریکا بالا بوده است زیرا بیشتر آمریکایی‌ها در داخل 50 ایالت این کشور سفر می‌کنند و در نتیجه سفرهای بیشتری روی میز وجود دارد که مختل شوند.

اما اینکه چرا جنگ باعث می‌شود آمریکایی‌ها از سفر در کشور خودشان احساس ناراحتی کنند به تنش‌های بزرگ‌تری برمی‌گرد که این جنگ نماد آن است و آن برای مثال، نگرانی‌های مربوط به یهودی‌ستیزی و اسلام‌هراسی است و در نتیجه برای مردم دوری از خانه دلهره‌آور می‌شود.

پس از آغاز درگیری‌ها از 7 اکتبر، تنش‌ها به دانشگاه‌ها، محل‌های کار و محله‌های حومه شهر سرایت کرده و بسیاری از کشورها از افزایش جنایات ناشی از نفرت علیه مسلمانان و یهودیان خبر داده‌اند.

توصیه‌های مسافرتی وزارت خارجه آمریکا در کمتر از 2 هفته پس از جنگ غزه، بر اعتماد مسافران بی‌تاثیر نبوده است. حدود 62 درصد پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی گفته‌اند که از آن اطلاع داشته‌اند.

همچنین دفتر امور کنسولی وزارت خارجه آمریکا در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس (توئیتر سابق)، علاوه بر هشدارهای آب‌وهوا و بلایای طبیعی، هشدارهای امنیتی متعددی در ماه‌های پس از جنگ غزه  برای قبرس، مصر، اردن، لبنان، کویت و ترکیه و همچنین هشدارهایی برای برگزاری تظاهرات در شهرهای ترکیه، مالزی، کلمبیا، عمان، مصر، آفریقای جنوبی، بریتانیا، لهستان و دانمارک صادر کرده است که  برخی از آنها نیز مربوط به افزایش احساسات ضد آمریکایی به علت جنگ بوده است.

آمارهای ForwardKeys  نشان می‌دهد، تعداد سفرهای داخلی آمریکا در سه ماهه چهارم 2023 به سطحی کمتر از سال 2019 رسیده است و این کاهش پس از وقوع جنگ اتفاق افتاده است.

یک روز پیش از آغاز جنگ، چشم‌انداز مسافرت‌های داخلی آمریکا در سه ماهه چهارم 2023 مثبت (4 درصد) بود اما این سه ماهه با رقم منفی 5 درصد به پایان رسید که بر تاثیر ادامه درگیری در سرزمین‌های اشغالی تاکید می‌کند.

گزارش‌های متعدد نشان می‌دهد مسلمانان و یهویان در سراسر جهان دیگر احساس امنیت ندارند.

52 درصد افرادی که در نظرسنجی مورنینگ کانسالت (Morning Consult) شرکت کردند و نسبت به جنگ آگاهی دارند، می‌گویند، سفر به خاورمیانه بسیار ناامن است درحالی‌که 29 درصد اصلا در مورد آن چیزی نشنیده‌اند.

آنهایی که در مورد جنگ آگاهی دارند، سفر به شمال آفریقا و شرق اروپا را هم ناامن می‌دانند.

گزارش سفرهای لوکس 2024 زیکاسو هم درگیری ژئوپلیتیکی را به یکی از 3 مانع مهم برای رزرو سفر در سال جاری عنوان کرده است.

در نظرسنجی از 200 کارشناس سفرهای بین‌المللی، 18 درصد، عدم اطمینان و مسائل ایمنی در مناطق خاص را از عوامل موثر بر لغو سفر عنوان کرده‌اند.

برایان تان، مدیرعامل زیکاسو گفت: «پس از رویدادهای اکتبر در خاورمیانه، ما شاهد کاهش قابل توجهی در درخواست‌های سفر به اسرائیل و منطقه اطراف بودیم.»

وی توضیح داد، جنگ اوکراین تاثیر زیادی برای سفرها نداشت زیرا درخواست زیادی برای رزرو سفر در این کشور وجود ندارد.

با این حال، مورنینگ کانسالت (Morning Consult) اعلام کرده، جنگ اسرائیل و غزه می‌تواند علاقه سفر به منطقه را «برای ماه‌ها و حتی سال‌های آینده» کاهش دهد.

منبع : جهت پرس
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/155248

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی