پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سید حسن نصرالله:

دبیر کل حزب الله لبنان، شامگاه امروز شنبه سخنرانی خود را درباره آخرین تحولات این کشور و رخدادهای منطقه آغاز کرد و گفت که موضوع اصلی این سخنرانی، رخدادهای مربوط به ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی است.

منتشر شده در 8 آبان 1401
در سرویس

 سید حسن نصرالله، دبیر کل حزب الله لبنان، شامگاه امروز شنبه سخنرانی خود را درباره آخرین تحولات این کشور و رخدادهای منطقه آغاز کرد و گفت که موضوع اصلی این سخنرانی، رخدادهای مربوط به ترسیم مرزهای دریایی با فلسطین اشغالی است.

وی در ابتدا به جنبش جهاد اسلامی پرداخت و گفت: فتحی الشقاقی فرمانده شهید و مؤسس جهاد اسلامی، روح تازه‌ای به جهاد و افق جدیدی برای مقاومت و امید تازه‌ای برای مردم فلسطین ایجاد کرد. جنبش جهاد اسلامی به راه خود ادامه داد و گسترش یافت و گروه های متعددی را پدید آورد که پیروزی های بزرگی را رقم می زنند.

ناامیدی دشمنان ایران

دبیرکل حزب الله لبنان سپس به تشییع باشکوه شهدای حادثه تروریستی شیراز پرداخت و اظهارداشت: راهپیمایی گسترده در شهرهای مختلف ایران در تشییع شهدای عملیات تروریستی شیراز، پیام قاطعی به دشمنان ایران بود که هر چه می کنند، سرابی بیش نیست.

سیدحسن نصرالله افزود: حضور گسترده مردم ایران در خیابان های شهرهای مختلف ایران نشان حمایت مردم از نظام بود و کسانی که در کمین ایران نشسته اند، را دچار ناامیدی کرد.

مقاومت در ترسیم مرزها دخالت نمی کند

وی در ادامه به بحث ترسیم مرزهای دریایی لبنان اشاره کرد و گفت: توافق ترسیم مرزهای دریایی که انجام شد، پیروزی بزرگ و تاریخی برای کشور، ملت و مقاومت لبنان بود.

سیدحسن نصرالله با تاکید بر این مورد که مقاومت در ترسیم مرزها دخالت نمی کند، تصریح کرد: لبنان باید مرزهای جنوبی خود را نیز با فلسطین اشغالی ترسیم کند.

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه مرزهای زمینی بین فلسطین اشغالی و لبنان به دست نمایندگان فرانسوی و انگلیس ترسیم شد اما مرزهای دریایی آن ترسیم و مشخص نشد، ادامه داد: پس از مطرح شدن سخنانی درمورد وجود نفت و گاز در سواحل جنوب لبنان ترسیم مرزهای دریایی از اهمیت بالایی برخوردار بود.

وی افزود: در سایه مشخص شدن مرزهای دریایی لبنان بلوک های گاز و نفت را تعیین می کند. خط 23 این مسئله را بر لبنان واجب می کند که این منطقه دریایی را به عنوان آب های منطقه ای و منطقه اقتصادی آزاد کند و این موضوعی ملی است.

سیدحسن نصرالله با تاکید بر اینکه، دولت لبنان است که مرزهای دریایی را تعیین می کند و مقاومت خطوط دریایی را مشخص نمی کند، گفت: توافق ترسیم مرزهای دریایی در بر دارنده تعیین آب های منطقه ای لبنان و مناطق اقتصادی در دریای مدیترانه است.

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه ترسیم مرزهای دریایی زمانی لازم شد که دشمن اسرائیلی شرکت ها را از نزدیک شدن به مناطق دریایی نزدیک بلوک های مرزی منع می کرد، بیان داشت: آمریکا نیز در آن مقطع مانع فعالیت شرکت هایی می شد که در سال های گذشته متعهد شده بودند بر بلوک های جنوبی کار کنند.

وحشت صهیونیست ها از قدرت مقاومت عامل اصلی توافق

وی یادآور شد: مقاومت در جریان مذاکرات و تماس ها درمورد موضوع ترسیم مرزها بود. مقاومت با استناد به بیانیه های صادر شده از روسای سه گانه یعنی عون، بری و میقاتی که آغاز استخراج گاز را تجاوز به لبنان دانسته بودند، موضع قاطعی گرفت.

سیدحسن نصرالله با بیان اینکه مقاومت تهدید کرد که پیش از رسیدن به توافقی که مطالبات لبنان را برآورده کند، اجازه استخراج گاز از کاریش را نخواهد داد، تصریح کرد: تهدیدات مقاومت رژیم اشغالگر را در برابر واقعیتی قرار داد که درمورد احتمال جنگی منطقه ای هشدار می داد ازهمین رو هوکشتاین میانجی آمریکایی اعلام کرد ترس از جنگ باعث تفاهمات در مورد مرزهای دریایی شد.

دبیرکل حزب الله لبنان با بیان اینکه هیئت لبنانی تلاش فراوان کرد و تحت فشارهای زیاد قرار گرفت و مذاکرات آسان نبود، بیان داشت: مذاکرات در برخی مراحل به بن بست می رسید و فضا به گونه ای می شد که گویی ما به سمت جنگ می رویم. آنگاه که طرف آمریکایی و اسرائیلی متوجه شدند که مقاومت در سخن خود جدی است و پهپادها را بالای کاریش مشاهده کردند، دستیابی به توافق اخیر حاصل شد.

وی با اشاره به این نکته که لبنان در مذاکرات به هر چه می خواست رسید به استثنای یک مطلب، اظهارداشت: لبنان بر همه بلوک های دریایی در منطقه مخصوص خود اصرار کرد و به طور کامل به آنها رسید.

ممانعت آمریکا از کشف و استخراج گاز و نفت برای محاصره لبنان

سیدحسن نصرالله با اشاره به این نکته که لبنان به موفقیت بزرگی دست یافت و آن رفع ممنوعیت تحمیلی آمریکا بر شرکت های نفتی برای کار در آب های لبنانی بود. تاکید کرد: لبنان در توافق به دست آمده، هیچ گونه تضمین امنیتی به دشمن نداد و در موضوع ترسیم، وارد عادی سازی روابط با دشمن نشد و دولت نیز اصرار داشت که هیچ گونه شبهه عادی سازی به وجود نیاید.

دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه به آن یک مورد استثنا در توافق اشاره کرد و گفت: مساحت دو و نیم کیلومتر مربع باقی مانده است که تکلیف آن مشخص نشده است و ما می گوییم جزو آبهای اشغالی لبنان است و لبنان باید آن را آزاد کند.

اذعان صهیونیست ها به موفقیت لبنان

وی خاطرنشان کرد: دشمن اسرائیلی به موازنه بازدارندگی با مقاومت در نتیجه آنچه در پرونده ترسیم مرزهای دریایی رخ داد، اذعان کرد.

سیدحسن نصرالله با بیان اینکه شرایط منطقه ای و بین المللی نقش مهمی در رسیدن به این توافق داشت، بیان کرد: محاصره آمریکا مردم لبنان را به جایی رساند که بر تحقق این موفقیت اصرار داشته باشند.

دبیرکل حزب الله لبنان یادآور شد: آمادگی ملت لبنان برای همراهی با دولت و مقاومت در انتخاب دورترین گزینه، عامل مهمی در تحقق موفقیت ترسیم مرزهای دریایی داشت.

وی تاکید کرد: دشمن اسرائیلی به علت اختلافات داخلی که در آن به سر می برد، آمادگی لازم برای ورود به جنگ را ندارد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/28460

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی