پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

کارگردان سینما:

مجید مجیدی گفت: من ۷ سال از زندگی‌ام را برای فیلم «محمد رسول‌الله (ص)» گذاشتم که برایم باعث افتخار است اما واقعاً باید بگویم که فیلمسازی در این حوزه کار بسیار سختی است.

منتشر شده در 8 مرداد 1401
در سرویس

مجید مجیدی  در حاشیه آیین رونمایی از پوستر رویداد فیلم کوتاه عاشورایی تصویر دهم، در پاسخ به این پرسش که آیا فیلم‌های عاشورایی ما صرفاً باید در فیلم «روز واقعه» متوقف بماند گفت: تداوم این‌ وضعیت دست متولیان حوزه فرهنگ و سینما است.متولیان فرهنگ ما با این مقوله به شکل شعاری برخورد می‌کنند. وقتی بنا ندارند برنامه های جدی داشته باشند و فقط دستور و ابلاغیه می‌دهند وضع همین است. یعنی وزیر می‌آید و  برای گزارش کار می‌گوید ما در این چهار سال این تعداد فیلم فاخر خواهیم ساخت؛ انگار سفارش کالا می‌دهند.

کارگردان فیلم «محمد رسول الله» افزود: جایگاه بسیاری از متولیان فرهنگی ما و کسانی که در رأس امور فرهنگی هستند اشتباه است. شاید آدم‌های خوبی باشند اما این‌کاره نیستند. به جز چند دوره محدود، هیچ‌گاه متولی فرهنگی کاربلد نداشتیم که آن‌ها هم امکانش را نداشتند. در این زمینه‌ها مدیران باید برنامه و هدف داشته باشند اما فقط بیانیه و دستورالعمل می‌دهند. برخی  از این عزیزان فکر می‌کنند عرصه فرهنگ مثل پادگان است و هنرمندان هم سربازند و به خط می‌شوند.

وی در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار مبنی بر این که زمانی ساخت فیلم «محمد رسول الله» را به عنوان پاسخی به کاریکاتور موهن کاریکاتوریست دانمارکی در سال‌های میانه دهه هشتاد  آغاز کرد و حالا چه واکنشی به فیلم عنکبوت مقدس دارد  نیز اظهار کرد: این جریان را کوچک نکنید؛ ما در جواب به این کاریکاتور این فیلم را نساختیم. شأن  موضوع فراتر از این است که بخواهیم نسبت به یک حرکت یک نفر این کار را انجام بدهیم. ما خواستیم در مقابل قرائت غلطی از اسلام که در دنیا به‌وجودآمده بود  قرائت دیگری عرضه کنیم. بخش عمده قرائت خشن از اسلام، سیاسی است و اسلام‌هراسی را بنا کرده است. من به‌عنوان یک هنرمند صاحب باور و اعتقادات خواستم در مقابل آن جریان، قرائت دیگری را ارائه بدهم. این‌که فقط داد بزنیم و محکوم کنیم تأثیر چنداین ندارد و باید به فکر کارهای ایجابی بود.

این کارگردان سینما افزود: به‌نظر من سازمان سینمایی در واکنش به  فیلم «عنکبوت مقدس» عجولانه و بی‌سلیقه عمل کرد. من که فیلم را ندیده‌ام و به جهت هنری قضاوت هم نمی‌کنم. اما از روی نظرات برخی دوستان که فیلم را دیدند به نظر می‌رسد اثری سطحی است. ما کار اشتباهی کردیم و بیشتر از همه مبلّغ این فیلم شدیم. این فیلم در آن حدی نبود که اینقدر به آن پرداخته شود. در این‌که ما باید به فکر باشیم درست است ولی ما فقط منتظر محکوم کردن هستیم. گویا باید یک ستاد یا وزارت‌خانه درست بکنیم که فقط محکوم کند. وزارت ارشاد بیشتر در این بخش فعال است تا بخواهد نگاه هدفمندی را برای جامعه تبیین کند

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/41926

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی