پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه: «اروپا باید در برابر فشارها برای تبدیل شدن به دنباله‌روهای آمریکا، مقاومت کند.»

منتشر شده در 22 فروردین 1402
در سرویس

 امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، پس از چندین هفته درگیریِ خوشنت آمیز با مردم کشورش، زمانی که قصد بازگشت از چین را داشت، در مصاحبه خبری خود اعلام کرد: «اروپا باید در برابر فشارها برای تبدیل شدن به “دنباله‌روهای آمریکا”، مقاومت کند.» او همچنین تاکید کرد که «خطر بزرگی که اروپا را تهدید می‌کند، گرفتار شدن در بحران‌هایی است که برای ما نیست.»

رسانه

به گزارش روزنامه آمریکایی «پلیتیکو»، مکرون بعد از چند ساعت ملاقات و گفت‌وگو با رئیس جمهور چین، در مصاحبه‌ای بر نظریه «استقلال استراتژیک» (Strategic Autonomy) تاکید کرد. این راهبرد اولین بار در سال ۲۰۱۳ در اتحادیه اروپا مطرح و در سال ۲۰۱۶، به یکی از نظری‌های مهم اتحادیه اروپا تبدیل شد. بر اساس این نظریه که توسط فرانسه مطرح شد، اتحادیه اروپا خواستار «افزایش توان دفاعی» و «دستیابی به استقلال» در حوزه دفاعی شد. به عبارتی دیگر، اتحادیه اروپا دیگر نمی‌خواست در حوزه دفاعی تماما وابسته به آمریکا باشد و قصد داشت بدون ایالات متحده هم بتواند از خود  دفاع کند. این مسئله، بعد از شروع جنگ اوکراین اهمیتی چندین برابری برای اروپاییان پیدا کرد. همچنین طرح «استقلال راهبردی» از صرف حوزه دفاعی، به حوزه‌های اقتصادی و سیاسی تسری پیدا کرد.

رسانه

مکرون در مصاحبه با پلیتیکو گفت: «موضوع بدتر این است که ما اروپایی‌ها فقط دنباله رو آمریکا هستیم» و تاکید داشت که «نباید بحران تایوان میان آمریکا و چین، به اروپا تسری پیدا کند.» چین تنها چند ساعت بعد از خروج مکرون، در حوالی تایوان یک رزمایش نظامی انجام داد و نزدیکان مکرون گفته اند که او خوشحال است؛ به خاطر اینکه پکن صبر کرد تا او از حریم هوایی چین خارج شود و بعد رزمایش را آغاز کرد.

«یانمن شی»، تحلیلگر مسائل ژئوپلیتیکی، در واکنش به دیدار مکرون و شی جین‌پینگ نوشت: «اروپا تمایل بیشتری برای پذیرش جهانی دارد که در آن چین قدرت هژمونیک منطقه‌ای باشد. برخی از رهبران اروپا معتقدند که این نظم جهانی، می‌تواند برای منافع آن‌ها سودمندتر باشد.»

مکرون در این دیدار تاکید کرد «اروپا باید وابستگی خود به “برون مرزی بودن دلار آمریکا” را کاهش دهد که یکی از اهداف کلیدی سیاست مسکو و پکن نیز است.» اروپایی‌ها از اینکه دلار به عنوان یک سلاح توسط آمریکا استفاده می‌شود، ناراحتند و باعث می‌شود که نتوانند روابط تجاری خود را با کشورهای تحریم شده مثل ایران، چین و روسیه، برقرار کنند.[1]

رسانه

به گزارش رسانه آلمانی دویچه‌وله، «رئیس جمهور فرانسه از اتحادیه اروپا خواست تا سیاست اعلام شده خود مبنی بر «استقلال(خودمختاری) راهبردی» را اجرا کند و استدلال کرد که این اتحادیه می‌تواند به قطب سوم قدرت در کنار چین و ایالات متحده تبدیل شود.»

رسانه

به گزارش دویچه‌وله، امانوئل مکرون، در مصاحبه با روزنامه فرانسوی «Les Echo» درخواست خود از اتحادیه اروپا برای حفظ سیاست خارجی مستقل [از آمریکا] را تکرار کرد و گفت اروپا نباید گرفتار بی‌نظمی و بحران‌هایی در جهان شود که متعلق به ما نیست.

مکرون تاکید کرده است که «پنج سال پیش، “استقلال(خودمختاری) راهبردی” یک رویا بود. اما اکنون همه در مورد آن صحبت می‌کنند.»

رئیس جمهور فرانسه در این مصاحبه تاکید کرده است که «اتحادیه اروپا باید از تبدیل شدن به تبعه، خودداری کند.» او نسبت به پیروی از سیاست خارجی آمریکا به عنوان یک «واکنش وحشتناک»، هشدار داد. مکرون همچنین خواستار افزایش بودجه و توان نظامی در اتحادیه اروپا شد و گفت که «در حال حاضر، صنایع دفاعی اروپا، همه نیازهای ما را برآورده نمی‌کند و بسیار پراکنده است.» [2]

شخص امانوئل مکرون و کشور فرانسه در طول سال‌های اخیر، ارتباط نزدیکی با آمریکا داشته است. اما به نظر می‌رسد، با توجه به تحولات جهانی اخیر، فرانسه به این نتیجه رسیده است که باید سیاست خارجی خود را مستقل از آمریکا تعریف کند، وارد بحران‌های آمریکایی نشود و بجای ارتباط صرف با ایالات متحده، ارتباط با کشورهای شرقی به ویژه چین را گسترش دهد. نکته قابل توجه دیگر این است که حتی فرانسه که تحریم نیست و می‌تواند به راحتی مبادلات دلاری را در تمام دنیا انجام دهد، به دنبال کنار گذاشتن سلطه دلار آمریکاست.

[1] politico.eu/article/emmanuel-macron-china-america-pressure-interview/

[2] dw.com/en/frances-macron-eu-shouldnt-follow-us-or-china-on-taiwan/a-65268418

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/10101

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی