پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

20 نکته ضروری برای رای دادن؛

صبح فردا دو انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی همزمان در سراسر کشور برگزار می‌شود. اما برای حضور در حوزه های اخذ رای، چه چیزهایی می‌توانیم ببریم و چه چیزهایی را نمی‌توانیم؟

منتشر شده در 10 اسفند 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ بنا بر اطلاعیه ستاد انتخابات کشور، هر گونه تبلیغ له یا علیه نامزد‌ها در زمان حضور در شعب اخذ رأی و به همراه داشتن هر گونه نماد تبلیغاتی نامزد خاص (مثل عکس، بروشور و…) ممنوع است.

در ادامه 20 نکته کلیدی برای روز رای گیری به شما هموطن محترم توصیه می شود:

1- به یاد داشته باشیم که نمایندگان ما در هر یک از این مجالس در سالهای آتی برای سرنوشت ما و تمام جمعیت ایران تصمیم گیری خواهند کرد. مثلا یک نماینده در حوزه انتخابیه تهران هم برای جمعیت تهرانی و هم برای 85 میلیون ایرانی تصمیم گیری خواهد کرد. هرچه سبد رای یک نماینده پر تر باشد، یعنی با پشتوانه رای بیشتری وارد مجلس شده است. از این رو نه تنها در تصمیم خود برای ارائه رای مصمم باشید بلکه دیگران را هم برای حضور در شعب اخذ رای تشویق کنید.

2- همراه داشتن اصل یکی از مدارک کارت ملی، شناسنامه، گذرنامه، گواهینامه رانندگی یا کارت خدمت دوره ضرورت نظام وظیفه ضروری است.
اما چند نکته مهم؛
اول : کپی قبول نیست و باید اصلش باشد
دوم : کارت ملی قدیمی قبول نیست
سوم : گواهینامه باید اعتبار داشته باشد
چهارم:مهر در شناسنامه مانند سالهای قبل زده نمیشود

3- دقت کنید برگ‌رای جای ۲ مهر دارد؛
دو مهر متفاوت:
برخی مواقع به علت خستگی یا شلوغی شعب، منشی های انتخابات سهوا یا مهر نمی زنند یا یک مهر می زنند
تعرفه ای که یک مهر داشته باشد یا مهر نداشته باشد با کاغذ باطله فرقی نمی کند و در شمارش به هیچ عنوان ترتیب اثر داده نمیشود (اصطلاحا میگویند باطله غیرماخوذه)
چک بفرمایید اگر یک مهر بود یا مهر نداشت در صندوق نندازید و تذکر بدهید تا مهر بزنند.

4- خودکار به همراه داشته باشید و به امید اینکه از دیگران خودکار خواهید گرفت، نمانید.

5- نامزدهای مد نظرتان را از منابع معتبر انتخاب کنید. از آنجا که ممکن است برخی لیست های انتخاباتی و یا تراکت های تبلیغاتی، جعلی باشند، اسامی نامزدها و کد های انتخابیه شان را با منبع معتبری مثل پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، مطابقت دهید.

6- به همراه داشتن اقلام تبلیغاتی در روز اخذ رای ممنوع است. برای همین منظور اسامی نامزدهایی که می خواهید به آنها رای دهید را شخصا به همراه داشته باشید.

7- اسامی نامزدهای منتخبتان و یا لیست های انتخاباتی مورد نظرتان را در تلفن همراه خود ذخیره کرده و یا پرینت گرفته یا روی برگه هایی به همراه داشته باشید.

8- کدهای انتخاباتی نامزدهای منتخب خود را به همراه داشته باشید.

9- به تمامی نکات برگه های اخذ رای دقت داشته باشید. با دقت اسامی نامزدها و کدهای انتخاباتی آنها را یادداشت کنید.

10- در هر شعبه اخذ رای استانی یا شهری به همان تعدادی که مجاز هستید نام نامزد خود را وارد کنید. بیشتر از حد مجاز در شمارش آرا خوانده نمی شود.

11- بکوشید هیچ خط خوردگی در نوشتن اسامی نامزدهای منتخبتان نداشته باشید که مبادا آرای شما باطل شود.

12- بکوشید برای تمام کرسی های نمایندگی در حوزه انتخابیه خود، نماینده ای برگزینید. مثلا در تهران هم برای 30 کرسی مجلس شورای اسلامی و هم برای 16 کرسی مجلس خبرگان رهبری، نماینده انتخاب کنید. به این ترتیب هیچ جای خالی ای در برگ رایتان باقی نخواهد ماند.

13- اگر به هر دلیلی، نمی خواهید برای تمامی کرسی ها در هر دو مجلس، نامزدی را برگزینید، هیچ جای خالی ای در برگ رای خود باقی نگذارید و ردیف ها را با خط ممتدی، پر کنید. به این ترتیب جای هیچ شبهه ای باقی نخواهید گذاشت.

14- از امروز حوزه های انتخابیه نزدیک خود را شناسایی کنید تا فردا در کمترین فرصت بتوانید به آنجا مراجعه کنید.

15- هنگامی که برگ رای را به صندوق ها می اندازید، از حضور ناظران انتخاباتی مطمئن شوید و با دقت برگ رای خود رابه صندوق بیاندازید. مطمئن شوید که برگ رای داخل صندوق افتاده است و حتی گوشه ای از آن بیرون نمانده باشد.

16- از آنجا که رای دادن برای دو انتخابات، امر زمان بری است، بکوشید در ساعات اولیه اخذ رای در حوزه های انتخابیه حاضر شوید. اگرچه در تمامی ادوار گذشته، ساعات رای گیری بعضا تمدید شده است، اما به جای آنکه به امید حضور در ساعات پایانی بمانید، زودتر در محل حاضر شوید تا مبادا تجمع و کثرت حضور رای دهندگان در ساعات پایانی روز، مانع از تمرکز شما شود.

17- دقت کنید صندوق درب قرمز برای مجلس شورای اسلامی است و درب آبی برای مجلس خبرگان.
اما چند نکته مهم:
اگر برگ رای ها را به اشتباه در صندوق غیر مربوط انداختید رای باطل نیست و با حضور ناظران و ماموران انتظامی در هنگام شمارش آرا جابجا می شود.
اگر در برگ رای به اشتباه نام نامزد غیر مربوط را نوشتید رای باطله ماخوذه است. یعنی در برگ رای مجلس خبرگان نام نامزد مجلس شورای اسلامی نوشته شود در این صورت رای باطل است.

18- سعی کنید خود و اطرافیان با حجاب اسلامی و بدون حیوان(سگ،گربه و..) در شعبات اخذ رای حضور داشته باشید.

19- خودتان برگه رایتان را پر کنید و به هیچ کس برای این منظور اعتماد نکنید.

20- اگر در خانواده و یا نزدیکان خود، فرد بیسواد یا کم سوادی دارید، او را همراهی کنید تا افراد سودجو از این موضوع به نفع مقاصد خودشان بهره برداری نکنند.

وعده همه ملت ایران، 11 اسفند پای صندوق های رای.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/161637

اخبار پیشنهادی

نظرات

یک پاسخ

  1. تنها با کارت ملی هم می‌توان رای داد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی