پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

چامسکی:

نظریه پرداز شهیر آمریکایی به تازگی به انتقاد از فرهنگ حاکم بر ایالات متحده پرداخت و گفت، امروز آمریکایی‌ها اجازه شنیدن حرف‌های روس‌ها را ندارند.

منتشر شده در 2 مرداد 1401
در سرویس

«نوام چامسکی» نظریه پرداز، تحلیلگر و زبان شناس شهیر آمریکایی به تازگی به انتقاد از فرهنگ حاکم بر ایالات متحده پرداخت.

به گزارش منابع خبری، نوام چامسکی در این زمینه گفت:«ایالات متحده تحت نوعی فرهنگ تمامیت  خواهی زندگی می‌کند که هرگز در طول زندگی من وجود نداشته و از بسیاری جهات بسیار بدتر از اتحاد جماهیر شوروی  سابق است.»

چامسکی ادامه داد:«روسیه شوروی می‌توانست به “بی‌بی‌سی”، “صدای آمریکا”، “تلویزیون آلمان” دسترسی داشته باشد، اما امروز آمریکایی‌ها اجازه شنیدن حرف‌های روس‌ها را ندارند.»

وی چندی قبل نیز گفته بود که  افول آمریکا درست اندکی پس از پایان جنگ جهانی دوم و پس از سلطه حزب کمونیست بر چین پس از جنگ‌های هند و چین آغاز شد.  تا سال ۱۹۷۰، سهم ایالات متحده از ثروت جهانی به ۲۵ درصد کاهش یافت که گرچه هنوز سهم زیادی بود اما به شدت کاهش یافته بود.

چامسکی اظهار داشت که آمریکا با آنکه یک دموکراسی است، اما به «کشور سرمایه‌داران» تبدیل شده است.

به باور این اندیشمند بزرگ، حزب جمهوریخواه آمریکا نه یک حزب سیاسی، بلکه شورش رادیکال است که هیچ علاقه‌ای به دموکراسی ندارد.

چامسکی در این باره نیز گفت، در ۳۰ یا ۴۰ سال گذشته حزب جمهوری‌خواه به سادگی از طیف منحرف شده است. این یک حزب سیاسی به معنای سنتی نیست.

وی افزود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور سابق جمهوریخواه امریکا  با سرمایه‌گذاری بر روی این موضوعات، یک فرقه از پیروان بی چون و چرا ایجاد و بسیج کرد که از هر کاری که او انجام می‌دهد حمایت می‌کند.

چامسکی همچنین با بیان این که سیاست‌های جمهوری‌خواهان از زمان «دونالد ریگان» رئیس جمهور دهه هشتاد آمریکا به تمرکز ثروت در میان تعداد کمی از نخبگان اقتصادی کمک کرده، خاطرنشان کرد که حزب دموکرات از اواخر دهه هفتاد میلادی دیگر حزب طبقه کارگر نبود.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/42846

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی