پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

جهت پرس بررسی کرد

حسین دهباشی درباره دروغ دیگری که درباره رهبر معظم انقلاب گفته بود در حساب شخصی خودش توضیح داد و توجیه کرد که اشتباه تایپی بوده است.

منتشر شده در 25 اردیبهشت 1402
در سرویس

عطیه فکری – حسین دهباشی، مستند ساز و پژوهشگر تاریخ شفاهی که سابقه تحرف تاریخ و سخنان خلاف واقع درباره تاریخ انقلاب و حتی تاریخ صدر اسلام دارد باز هم در یک اظهار نظر جنجالی و البته دروغ درباره مقام معظم رهبری در حساب شخصی خودش به نقل خاطرات هاشمی رفسنجانی نوشت که آیت‌الله خامنه‌ای صبحانه پنیر و خاویار می‌خورند که در مدت زمان کوتاهی مجبور به توجیه شد و ادعای خود را تکذیب کرد.

دهباشی در توییت خود به نقل از مرحوم هاشمی رفسنجانی نوشته بود که سال 70 در دیداری که بین آقای هاشمی و آیت‌الله خامنه‌ای شکل گرفته است ایشان مشغول خوردن صبحانه بودند و محتویات صبحانه ایشان خاویار و پنیر بود! که در همان برهه زمانی آقای هاشمی و حتی خانواده ایشان این مطلب تکذیب کردند و گفتند اشتباه تایپی بوده و منظور از خاویار در واقع خیار بوده است اما با این وجود که سال‌ها از این تکذیبه می‌گذرد دهباشی باز هم آن را منتشر کرده است.

1

1

 قبل از این ماجرا هم سابقه توهین به مرحوم حاج احمد آقا فرزند امام خمینی (ره) بود که بعد از شکایت سید حسن خمینی از دهباشی و اینکه نتوانست مدرک و سند بابت توهینش به دادگاه ارائه بدهد به 6 ماه حبس محکوم شد و در فضای مجازی به صورت رسمی از خانواده حاج احمد آقا عذرخواهی کرد.

توییت دهباشی

ماجرای توهین دهباشی از این قرار بود که در توییتی با انتشار عکس لحظه پایین آمدن امام خمینی(ره) از هواپیما، به بازخوانی سرنوشت همراهان ایشان در سفر بازگشت به ایران پرداخته و با چاشنی توامان واقعیات و شایعات، مقصود غایی خود مبنی بر کنارگذاشته‌شدن و یا حذف این افراد مسئول و تاثیرگذار در اوایل انقلاب را بازنمایی می‌کند. به دلیل سواد ناکافی او یا تحریف عمدی عنوان کرده بود که فرزند امام به علت مصرف بی‌رویه نوعی دارو در گذشته است، حتی این مطلب را باز هم به نقل آقای هاشمی رفسنجانی گفت که باز هم نتوانست ثابت کند که مرحوم هاشمی همچین مطلبی را گفته است.

 

تحریف تاریخ و اهانت به شخصیت‌های بزرگ تاریخ معاصر ایران توسط افرادی مثل حسین دهباشی که مثلا معلم و تحلیلگر تاریخی است که به صورت سهوی یا عمدی در بیان و تفسیر تاریخ نگاه جانبدارنه و جهت‌دار خود را اعمال می‌کرده‌ است.
 
یکی از این موارد، توئیتی تحریف‌آمیز وی پیرامون شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها و حمله به خانه امیرالمؤمنین علیه‌السلام پس از پیامبر صلی الله علیه و آله بوده که دهباشی در این واقعه‌ی تاریخی و مستند تشکیک ایجاد کرده و آن را زیر سوال برده بود. او در توئیت خود نوشت: «خانه‌های حجاز در صدر اسلام جز پارچه‌ای حائل اساساً در نداشتند، چه رسد به درِ چوبی که آتش بگیرد و مسمار داشته باشد و شکسته شود و این‌ها. امام علی (ع) نیز به خلفا مشورت داده و تحت فرمان‌شان به جهاد می‌رفت. شیعه و سنی، شاخه‌های یک درخت‌اند. و تفرقه میان مسلمین، سرچشمه شطی از خون!»

این توییت او که در پاییز سال ۱۳۹۹ منتشر شده بود، سیل واکنش‌های اعتراضی از سوی مردم و کاربران مجازی را به همراه داشت و برخی از علما و روحانیون نیز با ادله‌ی مستند و روایی به این تحریف تاریخی پاسخ دادند. به‌عنوان نمونه حجت‌الاسلام حامد کاشانی در توییتی نوشت:

حسین دهباشی همچنین طی اظهارنظری درمورد میرزاکوچک خان، ضمن مومن، مردم‌نواز و پاک‌دست خواندن میرزا، او را متحد شوروی و تجزیه‌طلب خواند. او نوشت: «می‌شود از میرزا کوچک خان تحت تاثیر تبلیغات و خصوصا مجموعه‌ی تلویزیونی کوچک جنگلی و ترانه‌ی زیبای ناصر مسعودی، ستایش کرد تا یادمان بیاید که گرچه انسانی مومن، محرو‎م‌نواز و پاکدست و شجاع، اما متحد روسیه کمونیست علیه دولت مرکزی ایران بود و قصد تجزیه‌ی گیلان را داشت.»

 قام معظم رهبری نیز در تکریم مجاهدت میرزا و نهضت جنگل او می فرمایند: «میرزاکوچک‌خان یک واحد مینیاتوری از نظام اسلامی و جمهوری اسلامی را در رشت و در محدوده خاص گیلان به‌وجود آورده بود. نهضت جنگل او، حرکتی صددرصد اسلامی ایرانی است. اخلاص او باعث شد که بر خلاف دیگر مبارزان آن زمان، اسمش سر زبان‌ها باشد.درباره میرزا کتاب‌های زیادی نوشته شده است.» همه‌ی اینها خود موید جهت‌دار و نادرست بودن ادعای حسین دهباشی پیرامون میرزا کوچک‌خان جنگلی و نهضت آزادیخواهانه، اسلامی و ملی‌گرایانه‌ی اوست.

در مقطعی دیگر، وی طی توییتی اعلام کرده بود که سید بشیر حسینی، استاد دانشگاه و داور برنامه‌ی عصر جدید، فرزند مهدی هاشمی معدومِ ماجرای آیت‌الله منتظری است. استدلال دهباشی برای این قضیه، تنها به هم‌نام بودن فرزندان مهدی هاشمی معدوم با سید بشیر حسینی محدود شده و همانطور که گفته شد از هیچ پشتوانه تاریخی مشخصی نیز برخوردار نبود. 
 
درنهایت نیز کار تا آنجایی پیش رفت که حسین دهباشی با ابراز پشییمانی، مواضع قبلی خود را نادرست خوانده و به همین خاطر از سید بشیر حسینی طلب حلالیت کرده و از او عذرخواهی کرد. 

 او در کلیپی به عدم تعادل و کنترل فکری و زبانی خود که ناشی از ضعف اطلاعات بوده اشاره کرده و می‌گوید: «بیشتر اوقات زبانم در اختیار خودم نیست و این هم برای دنیایم هم آخرتم گران تمام می‌شود، برایم دعا کنید!»

با توجه به این و اعتراف خودش باید به این نتیجه رسید که او بیمار است و نباید گفته‌های او توجهی کرد. هر چند از اصلاح‌طلبان بعید نیست که خودشان همچین درخواستی از او داشته‌اند تا تاریخ اسلام یا تاریخ ایران و مفاخر ایرانی را زیر سوال ببرد، کاری بارها انجام داده‌اند تا به اهداف شوم خود علیه ایران و مقدسات مردم برسند. 

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/7086

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی