پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

در نشست سازمان ملل مطرح شد

درخواست شورای امنیت برای لغو تحریم های ایران

نشست دوره ای و عادی شورای امنیت سازمان ملل برای بررسی چهاردهمین گزارش دبیر کل این سازمان درخصوص قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام امروز دوشنبه ۱۹ دسامبر (۲۸ آذرماه) در نیویورک برگزار شد.
منتشر شده در 29 آذر 1401
در سرویس

اعضای شورای امنیت سازمان ملل اقدام به برگزاری جلسه درباره قطعنامه ۲۲۳۱ مربوط به توافق هسته ای ایران و غرب کردند. 

بر این اساس، در این نشست اعضا خواهان لغو تحریم های واشنگتن علیه تهران و نیز پایبندی ایران به توافق هسته ای موسوم به برجام شدند. 

رزماری دی کارلو، معاون دبیر کل سازمان ملل در این نشست با ارائه گزارشی از برنامه هسته ای ایران اعلام کرد: تهران هم اینک 18 برابر بیشتر از آنچه در برجام تعهد داده بود اقدام به ذخیره سازی اورانیوم کرده است. 

وی با درخواست از مقامات تهران برای پایبندی به برجام، از واشنگتن خواست تحریم های یک جانبه خود علیه ایران را لغو کند. 

سیلویو گونزالتو، معاون نماینده اروپا در سازمان ملل نیز با اشاره به پیشرفت برنامه هسته ای ایران، اعلام کرد ما هم اینک شاهد بروز موانع و مشکلاتی در روند احیای مذاکرات هسته ای هستیم. با این حال، حقیقت این است که هیچ راهکار دیگری برای جایگزینی گزینه دیپلماسی وجود ندارد. 

نماینده اروپا در ادامه از آنچه حمایت نظامی ایران از روسیه در جنگ اوکراین و ارسال پهپاد به این کشور خواند، ابراز نگرانی کرده و خواهان مقابله با آن شد. 

نماینده ایرلند نیز در این نشست اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک را ضامن صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران خواند. 

گنگ شوانگ، نماینده چین هم در ادامه برجام را یک دستاورد مهم دیپلماسی چندجانبه توصیف کرده و اعلام نمود خروج یک جانبه دولت پیشین آمریکا از این توافق و اعمال تحریم های سنگین علیه تهران عامل بحران هسته ای فعلی است. پکن از همه طرف ها می خواهد هرچه سریع تر گام های لازم برای احیای مذاکرات برجام و رسیدن به توافق را بردارند. 

در پایان کشورهای عضو شورای امنیت از ایران خواستند با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کند. 

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/22011

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی