پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رسانه های عراقی در خبری فوری اعلام کردند که نمایندگان پارلمان عراق در جلسه امروز چهارشنبه خود درخواست استعفای محمد الحلبوسی رئیس پارلمان را رد کردند.

منتشر شده در 6 مهر 1401
در سرویس

فعالیت پارلمان عراق که از دو ماه پیش و درپی تصرف آن توسط هواداران جریان صدر متوقف شده بود، امروز چهارشنبه از سرگرفته شد تا در اولین جلسه، موضوع استعفای محمد الحلبوسی رئیس پارلمان و انتخاب نایب رئیس اول به رای گذاشته شود.

در این جلسه، کناره گیری محمد الحلبوسی رئیس کنونی پارلمان به رای گذاشته شد و بنا به گفته خبرنگار شبکه النجباء، نمایندگان پارلمان با استعفای الحلبوسی موافقت نکردند و تنها ۱۳ نماینده با این استعفا موافقت کردند.

دستور جلسه دوم نیز نیز انتخاب نائب اول رئیس پارلمان بود که نمایندگان محسن المندلاوی را به این سمت انتخاب کردند.

در جلسه امروز نمایندگان چارچوب هماهنگی نیروهای شیعی (به استثتای جریان صدر) و محمد شیاع السودانی نامزد این چارچوب برای تصدی پست نخست وزیری حضور یافته اند.

این جلسه در سایه تدابیر امنیتی در اطراف منطقه سبز در مرکز برگزار می شود. مقر پارلمان عراق در داخل این منطقه قرار دارد. پل های السنک و الجمهوریه منتهی به این منطقه نیز بسته شده و نیروهای امنیتی در میادین التحریر و الخلانی در نزدیکی منطقه سبز مستقر هستند. برخی منابع خبری نیز از حضور گروهی تجمع کننده در نزدیکی پل الجمهوریه خبر می دهند.

عصام حسین کارشناس سیاسی عراقی پیشتر نیز درتوییتی نوشته بود: الحلبوسی در هماهنگی با چارچوب هماهنگی درخواست کناره گیری می کند ولی نمایندگان با این استعفا مخالفت خواهند کرد.

این کارشناس ابراز عقیده کرده بود که این استعفا برای این است که الحلبوسی در مقابل جریان صدر و طرفدارانش که مخالف ائتلاف وی با چارچوب هماهنگی هستند، پاسخی داشته باشد.

ماجد شنگالی نماینده عضو حزب دمکرات کردستان عراق نیز پیشتر در توییتی نوشت: استعفای الحلبوسی فقط به تجدید رای اعتماد به وی و دریافت آرای کسانی که پیشتر به وی رای نداده اند، محدود می شود.

در پی معرفی “محمد شیاع السودانی” از سوی چارچوب هماهنگی نیروهای شیعه عراق (به استثنای مقتدا صدر) برای تصدی پست نخست وزیری و در آستانه برگزاری جلسه پارلمان برای معرفی وی به نمایندگان، هواداران مقتدا صدر رهبر جریان صدر ۲۷ ژوئیه گذشته در اعتراض به نامزدی السودانی وارد صحن پارلمان در منطقه سبز بغداد شده و به مدت یک ماه در آنجا تحصن کردند تا در نهایت در ۳۰ اوت گذشته به دستور صدر از این منطقه خارج شدند.a

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/33473

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی