پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

خشم و یأس اسرائیلی‌ها از عملیات نظامی در غزه قبل از تکمیل تبادل اسرا

خانواده‌های اسرای غزه از اینکه ارتش اسرائیل قبل از تکمیل فرایند تبادل اسرا با حماس عملیات نظامی در غزه را از سر گرفته‌اند «به شدت عصبانی» هستند.
منتشر شده در 14 آذر 1402
در سرویس

«ماریوا زانزین»، از تحلیلگران «گروه بین‌المللی بحران» می‌گوید خانواده‌های اسرای غزه از اینکه ارتش اسرائیل قبل از تکمیل فرایند تبادل اسرا با حماس عملیات نظامی در غزه را از سر گرفته‌اند «به شدت عصبانی» هستند.

زانزین در گفت‌وگو با شبکه خبری الجزیره گفت: «به نظر می‌رسد که دولت (نتانیاهو) نه درباره نحوه بازپس‌گیری گروگان‌ها و نه درباره نحوه پیروزی در غزه طرح روشنی اعلام نمی‌کند.»

قبل از این شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی هم از بروز هرج و مرج در جلسه میان خانواده اسرا در غزه با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل خبر داده بود.

گزارش این رسانه حاکی است که نتانیاهو ظاهراً در این نشست به خانواده اُسرا اطلاع داده که نمی‌تواند همه اسرا را بازگرداند. پس از آن جلسه به آشوب کشیده شده و خانواده اسرا از این نشست خارج شده‌اند.

به گفته زانزین علی‌رغم افزایش درخواست‌ها از بنیامین نتانیاهو برای کناره‌گیری از سمتش به نظر می‌رسد که «جایگاه او مستحکم است و او در صندلی قدرت باقی خواهد ماند.»

این تحلیلگر تصریح کرد: «اگر اسرائیل نتواند در این عملیات به دستاوردهایی دست پیدا کند، فکر می‌کنم صبر اسرائیلی‌ها از دست برود، ضمن اینکه همین حالا صدها نفر از نیروهای ذخیره ارتش برای خدمت فراخوانده‌اند و اقتصاد هم در حال آسیب دیدن است.»

وزارت دارایی اسرائیل روز گذشته هزینه‌های اولیه جنگ غزه را 191 شِکِل (51 میلیارد دلار) برآورد کرده بود. مقام‌های وزارت دارایی که که روز دوشنبه در جلسه‌ای با حضور اعضای کمیته امور مالی کنست برگزار شد گفتند که این رقم ممکن است بسته به تحولات میدانی افزایش پیدا کند.

مقام‌های وزارت دارایی اسرائیل علاوه بر این به جلسه کنست گفتند که درآمدهای مالیاتی حتی قبل از شروع جنگ در غزه هم رو به کاهش گذاشته بود.

رسانه‎‌های عبری زبان چند روز پیش گزارش دادند زیان‌هایی که اقتصاد رژیم صهیونیستی در کمتر از دو ماه از شروع جنگ در نوار غزه متحمل شد، تصویری تیره و تار را در مورد عملکرد بخش‌های مختلف این رژیم ترسیم می‌کند.

به گفته این رسانه‌ها، در حال حاضر این خسارت‌های هنگفت اقتصادی رژیم صهیونیستی، سوال‌های زیادی را در مورد دوره زمانی که اقتصاد این رژیم می‌تواند طول بکشد تا بهبود یابد، به وجود آورده است، زیرا اثرات اقتصادی جنگ غزه از خسارات ناشی از شیوع ویروس کرونا در ۲۰۲۲  در سرزمین‌های اشغالی هم فراتر رفته است.

رسانه‌های رژیم صهیونیستی معتقدند، زیان‌های مالی این رژیم فشار زیادی بر تصمیم کابینه نتانیاهو برای ادامه جنگ وارد کرده است و تصمیمات کابینه و صورت‌های مالی پیاپی نشان می‌دهد که جنگ به زودی پایان می‌یابد، به‌ویژه با توجه به  اینکه پرداخت غرامت به شرکت‌های آسیب‌دیده از جنگ برای ماه پس از نوامبر تمدید نشده است.

تحلیلگر گروه بین‌المللی بحران تصریح کرد اسرائیل از لحاظ داخلی برای جنگ در غزه با «محدودیت های زمانی» روبرو است.

شب گذشته که مصادف با پنجاه و نهمین روز جنگ غزه بود معترضان اسرائیل با برگزاری تظاهراتی جدید خواستار برکناری نتانیاهو شده و بر ادامه مذاکرات برای آزادی اسرا تأکید کرده بودند.

رژیم اسرائیل با کار سختی برای مدیریت افکار عمومی در فلسطین اشغالی روبرو شده است. این رژیم در همان حال که بر تلاش برای آزاد کردن اسرای خود نزد حماس تأکید می‌کند خواستار گسترش دادن دامنه عملیات نظامی در غزه برای به دست آوردن دستاوردهایی است که بتواند شکست اطلاعاتی-امنیتی در عملیات ۷ اکتبر را توجیه کند.

اسرائیل بعد از ناکامی در کسب دستاوردهای نظامی در شمال غزه عملیات خود را در منطقه جنوب آغاز کرده و در حال توسعه درگیری زمینی در جنوب نوار غزه است.

جنبش مقاومت اسلامی فلسطین حماس در روز هفتم اکتبر (۱۵ مهرماه) در پاسخ به بیش از هفت دهه اشغال فلسطین و نزدیک به دو دهه محاصره غزه و زندان و شکنجه هزاران فلسطینی عملیات موسوم به «طوفان الاقصی» را آغاز کرد.

این عملیات یکی از مرگبارترین حملات علیه این رژیم بود. مبارزان حماس در چند نقطه از حصارهای مرزی به داخل اراضی اشغالی نفوذ کردند، به روستاها یورش بردندو علاوه بر کشتن رساندن شمار زیادی از اسرائیلی‌ها، شماری از آن‌ها را به اسارت گرفتند.

رژیم صهیونیستی در پاسخ به این عملیات، حملات سنگینی را علیه غزه آغاز کرد و این منطقه را تحت محاصره کامل قرار داد. با وجود این، آن‌طورکه تحلیلگران می‌گویند، عملیات طوفان‌الاقصی شکست امنیتی-سیاسی بزرگی را به اسرائیل تحمیل کرده است.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/150412

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی