پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

یک گروه حقوق بشری مستقر در آفریقای جنوبی پرونده تخلفات ادعایی علیه رئیس جمهوری سابق سریلانکا را به دادستان کل سنگاپور ارائه کرده و به دنبال بازداشت این رئیس‌جمهوری سابق است.

منتشر شده در 3 مرداد 1401
در سرویس

براساس نسخه‌ای از این شکایت که خبرگزاری رویترز آن را مشاهده کرده است، “پروژه بین‌المللی حقیقت و عدالت” (ITJP) گفته است که گوتابایا راجاپاکسه، رئیس جمهوری سابق سریلانکا در طول جنگ داخلی سال ۲۰۰۹، زمانی که رئیس امور دفاعی کشور بود، کنوانسیون ژنو را به طور آشکار نقض کرد.

این گروه حقوق بشر مستقر در آفریقای جنوبی استدلال کرد که سنگاپور می‌تواند براساس اصل “صلاحیت قضایی جهانی” موارد ادعا شده علیه راجاپاکسه را تحت پیگرد قرار دهد.

رئیس جمهوری سابق سریلانکا پس از ماه‌ها ناآرامی بر سر بحران اقتصادی، در ۱۳ ژوئیه امسال استعفا کرد و از کشورش گریخت و در نهایت به سنگاپور رفت.

«الکساندر لیلی کاتر» یکی از وکلایی که این شکایت‌ را تنظیم کرده از طریق تماس تلفنی از برلین به رویترز گفت: این پرونده و شکایت براساس اطلاعات قابل اثباتی هم در حوزه تخلفاتی که صورت گرفته و هم براساس مدارک و شواهد موجود، تنظیم شده است. سنگاپور واقعا یک فرصت خوبی دارد تا با قانون و سیاست خود درخصوص حقایق صحبت کند.

راجاپاکسه جهت اظهار نظر در این خصوص در دسترس نبود و این در حالیست که او پیشتر بارها این ادعاها را رد کرده است. همچنین وزارت امور خارجه سنگاپور گفته است که راجاپاکسه برای یک سفر خصوصی وارد سنگاپور شده و درخواست پناهندگی نداده است.

 

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/42780

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی