پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

مدیر مرکز مطالعات استراتژیک:

امیر موسوی مدیر مرکز مطالعات استراتژیک و روابط بین الملل یکشنبه شب در گفت وگو با شبکه المیادین لبنان گفت که وقایع اخیر در ایران به ویژه حادثه تروریستی شیراز، انتقام داعش و حامیانش از ایران است.

منتشر شده در 16 آبان 1401
در سرویس

به نقل از المیادین، موسوی با اشاره به اغتشاشات در ایران گفت: طرح این اغتشاشات از مدت‌ها قبل آماده شده بود و فوت «مهسا امینی» تنها بهانه‌ای برای اجرای آن بود.

وی افزود: سرویس‌های امنیتی اطلاعاتی ایران از این طرح اطلاع داشتند و در مرحله نخست به باندهای مخفی اجازه دادند که خودشان را نشان دهند.

مدیر مرکز مطالعات استراتژیک و روابط بین الملل در ادامه به نقش کردستان عراق در این اغتشاشات پرداخت و گفت: اظهارات مسعود بارزانی در آغاز اغتشاشات ایران برای حمایت از این طرح بود.

موسوی افزود: اربیل مرکز سرویس‌های اطلاعاتی برای اجرای طرح‌ها علیه ایران بوده است و مقامات اربیل خواستار تشکیل کردستان بزرگ هستند و به همین دلیل با حمایت موساد، قصد دارند کردهای ایران و سوریه را شرکت دهند.

وی تأکید کرد که هدف از ضربه زدن به ایران، تزلزل در موضع مذاکره کنندگان ایران بود اما این مساله رخ نداد. منطق ایران در مذاکرات درست و مبتنی بر قطعنامه‌های شورای امنیت است.

مدیر مرکز مطالعات استراتژیک و روابط بین الملل همچنین گفت: اگر توافقی بر سر برنامه هسته‌ای حاصل نشود، تهران به پیشرفت این برنامه تا مرحله‌ای ادامه خواهد داد که غرب نمی‌تواند تصور کند. ایران به سایر طرف‌ها درباره تضمین های مورد نظرش پیام داده است.

موسوی همچنین به قدرت موشکی و پهپادی ایران اشاره کرد و گفت که افزایش برد سامانه موشکی «باور ۳۷۳» به بیش از ۴۰۰ کیلومتر، تحولی مهم در سطح نظامی است.

وی درباره طرح برخی اتهامات واهی علیه ایران از سوی کشورهای غربی درباره جنگ اوکراین نیز، افزود: تلاش غرب برای قرار دادن نام ایران در جنگ اوکراین نشان شکست آنها در این جنگ است.

مدیر مرکز مطالعات استراتژیک و روابط بین الملل در ادامه به موضوع مذاکرات میان تهران و ریاض با میانجیگری بغداد پرداخت و گفت: ایران به تماس‌های دیپلماتیک ادامه می‌دهد. ریاض نیز به دلیل توقف مذاکرات با تهران پشیمان خواهد شد. پیش‌نویس توافق بین ایران و سعودی در بغداد آماده است ولی عربستان نمی‌تواند در این زمینه تصمیم بگیرد.

موسوی افزود: کانال‌های ارتباطی بین ایران و عربستان با واسطه‌ همچنان باز است. ریاض از اغتشاشات ایران حمایت و پول و دستگاه‌های جاسوسی به گروه‌های تروریستی در ایران داد ولی به دست نیروهای امنیتی ایران افتاد.

وی همچنین از تلاش آمریکا و رژیم صهیونیستی برای جدا کردن استان سیستان و بلوچستان از ایران گفت و ادامه داد: هدف از این طرح، محروم کردن ایران از بندر چابهار است که ایران را به هند و پاکستان وصل می‌کند.

مدیر مرکز مطالعات استراتژیک و روابط بین الملل در پایان گفت: در مقابل این طرح‌ها و نقشه‌ها، ماهیت روابط در محور مقاومت به ویژه با توجه به تحولات سیاسی عراق و پیروزی حزب‌الله لبنان توسعه می‌یابد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/27165

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی