پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

رژیم صهیونیستی در جدیدترین جنایت خود به رفح در جنوبی‌ترین نقطه نوار غزه حمله کرد و موجب شهادت بیش از 100 نفر شد. در حالی که پیشتر ادعا می‌کرد پیش از عملیات علیه این شهر، کریدور امنی برای آوارگان ایجاد خواهد کرد.
منتشر شده در 23 بهمن 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ شمار قربانیان حمله بامدادی امروز دوشنبه (۱۲ فوریه) رژیم صهیونیستی به رفح به بیش از صد شهید و ده‌ها مجروح رسیده است. امری که موید نگرانی سازمان ملل و نهادهای بین المللی و منطقه‌ای، درباره حمله زمینی نظامیان اسرائیلی به این شهر مملو از آوارگان فلسطینی است که به اجبار همین نظامیان از مناطق مختلف غزه به این منطقه پناه آورده‌اند.


حمله خونین ناگهانی


 

حمله ناگهانی بامداد امروز رژیم صهیونیستی به رفح واقع در جنوبی‌ترین منطقه نوار غزه و در مرز مصر، سکوت شکننده این شهر را در هم شکست و وحشت ساکنان و آوارگان فلسطینی ساکن این شهر را برانگیخت. آنها با صدای جنگنده‌های اسرائیلی که محله «الشابوره» واقع در مرکز و چندین منطقه در شرق شهر را هدف قرار دادند، بیدار شدند. پس از آن بود که صدای تیراندازی شدید به گوش رسید، امری که نشان‌دهنده درگیری شدید نیروهای مقاومت با نظامیان اسرائیلی بود که قصد پیشروی در داخل شهر را داشتند.

 

این نخستین حمله اسرائیل به رفح پس از تهدیدهای مکرر چند هفته‌ای نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بنیامین نتانیاهو علیه این شهر بود. شهری که در حال حاضر میزبان حدود ۱.۴ میلیون نفر (نیمی از جمعیت ۲.۲ میلیون نفری نوار غزه) است. آوارگان فلسطینی که به اجبار نظامیان اسرائیلی به رفح پناه برده‌اند در جای جای این شهر خیمه زده‌اند و برخی نیز در پناهگاه‌ها و سرپناه‌های موقت ایجاد شده در شهر، ساکنند.

 

نگرانی‌های آوارگان

 

اسعد، آواره فلسطینی که بیش از یک ماه پیش از شمال نوار غزه به رفح پناه آورده، می‌گوید: «کجا می خواهیم برویم؟ روبروی ما خان یونس است، پشت سر ما دریا است. اینجا هم مرز مصر است».

 

وی که قبل از رفح به همراه خانواده‌اش در اردوگاه «النصیرات» در مرکز غزه بود، چند هفته پیش، به اجبار نظامیان اسرائیلی به رفح پناه آورد و مانند بسیاری دیگر از آوارگان در یک چادر پلاستیکی در یکی از خیابان‌های غربی این شهر ساکن است.

 

یکی دیگر از این آوارگان به نام محمد ابوحطب که دو هفته پیش از خان‌یونس به این شهر آمده می‌گوید: «از ما خواستند که خان‌یونس را تخلیه کنیم.به رفح آمدیم، حالا امروز آنها نیز به رفح حمله کردند. بسیار خب، دیگر کجا برویم؟».

 

یکی از این شهدا، نوزادی است که طی جنگ کنونی غزه به دنیا آمده بود و امروز در ۱۲۹ مین روز جنگ، جانش را از دست داد. پیکرهایی شهدایی به بیمارستان‌ها رسیده که کاملا متلاشی شده‌اند و امکان شناسایی آنها وجود ندارد.

 

به اعلام منابع آگاه پزشکی در حمله بامدادی امروز به رفح و خراب کردن منازل بر سر ساکنان آن و تخریب مساجد بیش از صد نفر به شهادت رسیدند.


 

تصاویر منتشر شده از قربانیان این حمله، حجم توحش و جنایت رژیم اشغالگر را بیش از پیش نمایان می کند.محوطه بیمارستان ها پر از پیکرهای شهدا است و کادرهای امدادرسانی از عدم توانایی در رساندن فوری مجروحان به مراکز درمانی به دلیل حجم ویرانی ها شکایت می کنند.

 

مدیر بیمارستان الکویت صهیب الهمص می گوید که این بیمارستان از مجروح پر شده و داروی مورد نیاز آنها در دست نیست.

بیمارستان ابویوسف النجار نیز اعلام کرده که توانایی بیمارستان های رفح برای خدمات رسانی به مجروحان بسیار محدود است.اما رژیم صهیونیستی اعلام می‌کند که طی این عملیات ویژه در رفح توانسته دو تن از اسرای خود را آزاد کند.

 

حمله نیروهای ویژه اسراییل به قلب رفح

 

سخنگوی ارتش رژیم صهیونیستی امروز اعلام کرد که در عملیات مشترک ارتش، شاباک و پلیس ویژه در رفح دو گروگان اسراییلی نزد حماس به نامهای فرناندو سیمون کرمان ۶۰ ساله و پلیس خیر ۷۰ ساله را که در هفت اکتبر به اسارت گرفته شده بودند، آزاد کرده است.

به اعلام رسانه های اسراییلی در جریان این عملیات ویژه، نیروهای اسراییلی به یک ساختمان در اردوگاه الشابپره یورش بردند و پس از کشتن سه نیروی مسلح مسؤول حفاظت این اسرا در طبقه دوم، آنها را آزاد کردند.پس از آن نیروی هوایی برای منحرف کردن توجه نیروهای مقاومت، اقدام به بمباران رفح کرد تا این دو اسیر از مسیری امن از رفح خارج شوند.

 

نگرانی های بین المللی

 

بسیاری از سازمان‌های بین المللی و کشورهای عربی و منطقه‌ای درباره هرگونه حمله زمینی به رفح هشدار می دهند. سخنگوی آنروا تمار الرفاعی می‌گوید اگر عملیات نظامی در رفح آغاز شود ما شاهد همان نتایج و عواقب وخیمی خواهیم بود که تاکنون در سایر مناطق غزه دیده‌ایم.کشتار بیشتر مردم و آوارگی آنها.اما ما در جنوب نوار غزه‌ایم دیگر جایی برای کوچ مردم وجود ندارد.

 

کمیسر کل آنروا، فیلیپ لازارینی، می‌گوید که وضعیت بشردوستانه در رفح «به طور فزاینده‌ای ناامیدکننده است و هرگونه عملیات نظامی در مقیاس وسیع در میان این ساکنان تنها به تراژدی بیشتر منجر خواهد شد..مردم نمی‌دانند بعد از این به کجا بروند».

 

منبع : فارس
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/159384

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی