پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

رخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، از همین ابتدا بجای ارائه طرح و برنامه و اینکه ریشه مشکلات اقتصادی و ریشه تورم را در چه چیزی می دانند و ایده و راه حل شان چیست، میخواهند با هوچی گری و طعنه و کنایه و اهانت و ترساندن مردم از رقیب انتخاباتی، گدایی رأی کنند. چون طرح و راه حل ندارند، در مناظرات مشکلات را به تحریم ها گره خواهند زد. بیائیم این مسئله را تبیین کنیم و از نامزدها بخواهیم بجای جدل سیاسی، طرح و برنامه ارائه کنند!

منتشر شده در 12 خرداد 1403
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ داوود مدرسیان در تحلیلی از شرایط ثبت نام کنندگان مجلس نوشت:

برخی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری، از همین ابتدا بجای ارائه طرح و برنامه و اینکه ریشه مشکلات اقتصادی و ریشه تورم را در چه چیزی می دانند و ایده و راه حل شان چیست، میخواهند با هوچی گری و طعنه و کنایه و اهانت و ترساندن مردم از رقیب انتخاباتی، گدایی رأی کنند. چون طرح و راه حل ندارند، در مناظرات مشکلات را به تحریم ها گره خواهند زد. بیائیم این مسئله را تبیین کنیم و از نامزدها بخواهیم بجای جدل سیاسی، طرح و برنامه ارائه کنند!

معتقدم مشکلات اقتصادی، ریشه در سیاست های اقتصادی داخلی دارد. تحریم ها حتماً مؤثر است اما علت تأثیر تحریم ها، ضعف های داخلی و ساختاری است که مکمل تحریم ها شده است.

اولاً؛ اگر از همه مؤلفه های قدرت مان دست بکشیم اعم از انرژی هسته ای، قدرت موشکی و حضور منطقه ای و غیره و همه کنوانسیون های بین المللی را بپذیریم، باز هیچ تحریمی لغو نخواهد شد! این راه بارها تجربه شده؛ آخرین بار #برجام بود که هیچ نتیجه ای برای مردم و اقتصاد کشور به همراه نداشت و دولت آمریکا بعد از تعهدات ایران، به هیچ تعهدی پایبند نماند!

ثانیاً؛ راه حل اصلی، خنثی شدن تحریم هاست. در سه سال اخیر دولت رئیسی، تجربه نشان داد که توانستیم بجای 300 هزار بشکه نفت، بیش از 2 میلیون بشکه نفت بفروشیم! روابط با همسایگان را ترمیم کنیم و با کشورهای زیادی ارتباط تجاری برقرار کنیم. بدون برجام به موفقیت های بین المللی بسیاری دست پیدا کردیم.

ثالثاً به فرض تحریم ها لغو شوند باز این مشکلات ساختاری و بهتر بگویم تحریم های داخلی پابرجاست!

چون ریشه مشکلات را باید در خلق اعتبار کلان بانک های خصوصی، بنگاه داریِ بانک ها، دلاری سازی اقتصاد داخل، حذف یارانه ها، جهانی سازی قیمت ها، فروش دلاری و جهانی محصولات پتروشیمی، پتروپالایشگاهی و فولادی به تولیدکننده داخل، عدم شفافیت بودجه، تبعیض در دسترسی به منابع ثروت و امکانات و فرصت ها و درآمدها، خصوصی خواری اموال ملت و … دانست!

آقایان به جای فرافکنی و طعنه و ترساندن مردم از رقیب انتخاباتی، بیایند جلوی دوربین و ایده و طرح ها و برنامه های خود را ارائه کنند. بگویند که ریشه تورم را در چه می دانند و برنامه شان برای مهار تورم چیست؟ برای تولید و اشتغال چه طرحی دارند؟ برای مبارزه با فساد چه طرحی دارند؟

کاملاً روشن است برخی هیچ پاسخ قانع کننده ای به سوالات جدی فوق ندارند؛ هیچ راه حل، ایده و برنامه ای ندارند و با فرافکنی و دوقطبی سازی و ترساندن مردم دنبال کسب آرا هستند! مثل سال 92!

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/172042

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی