پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

نظرسنجی گالوپ؛

نظرسنجی گالوپ 20 سال بعد از حمله آمریکا به عراق نشان داده عراقی‌ها و ملت‌های ۱۲ کشور اغلب مسلمان دیگر درباره اهداف ادعایی واشنگتن از جمله استقرار دموکراسی و قائل شدن به حق مردم برای تعیین سرنوشت تردید دارند.

منتشر شده در 18 فروردین 1402
در سرویس

نتایج نظرسنجی گالوپ که بیست سال پس از حمله آمریکا به عراق انجام شده، نشان داده عراقی‌ها و ملت‌های ۱۲ کشور دیگر با جمعیت اکثراً مسلمان، ایالات متحده را در تشویق استقرار دموکراسی در منطقه خود جدی نمی‌دانند و معتقدند واشنگتن به مردم اجازه تعیین سرنوشتشان را نمی‌دهد. 

از هر چهار عراقی که در سال ۲۰۲۲ مورد پرسش قرار گرفت، کمی بیش از یک نفر با این نظر موافق بود که آمریکا درباره تشویق استقرار نظام‌های دموکراتیک در منطقه آن‌ها جدی است. در افغانستان که دو سال قبل از عراق مورد حمله و اشغال آمریکا قرار گرفت، تنها ۱۴ درصد معتقد به جدیت آمریکا در این خصوص بودند. 

به گزارش موسسه نظرسنجی گلوپ، کمترین درصد بزرگسالانی که این عقیده را داشتند، در سرزمین‌های فلسطین و کشورهای تونس و ایران بودند، جایی که کمتر از یک نفر در هر ده نفر به جدیت آمریکا درباره تشویق استقرار دموکراسی باور داشتند. 

از بزرگسالان در ۱۳ کشور همچنین پرسیده شد که آیا معتقدند ایالات متحده به مردم در منطقه اجازه خواهد داد آینده سیاسی خود را بسازند که اکثریت تردید داشتند. 

همچنین احتمال این که مردم مورد پرسش قرار گرفته در سراسر این کشورها جدیت آمریکا در خصوص بهبود وضعیت اقتصادی مردم را تایید کنند، کمتر بود. اکثریت شرکت‌کنندگان در نظرسنجی گالوپ در ۱۱ کشور، آن را تایید نکردند. 

بدتر شدن وضع زندگی در عراق بعد از حمله آمریکا

به گزارش راشا تودی، شصت درصد مردم عراق در پاسخ به پرسشی درباره وضعیت کنونی این کشور در مقایسه با وضعیت قبل از حمله آمریکا در سال ۲۰۰۳، گفتند وضعیت بدتر شده در حالی که ۴۰ درصد گفتند بهبود یافته است. تنها یک نفر از هر سه نفر گفت وضعیت به همان بدی است. 

گالوپ در جمع‌بندی خود ذکر کرده بیست سال بعد از حمله آمریکا به عراق به رغم انگیزه‌های اعلام‌شده واشنگتن، تعداد نسبتاً کمی از مردم عراق و ۱۲ کشور مسلمان دیگر آمریکا را متعهد به حمایت از دموکراسی در منطقه خود یا توانمند کردن آن‌ها برای ترسیم آینده خود می‌دانند. 

رسانه

نظر مردم کشورهای مسلمان درباره جدیت آمریکا به تشویق استقرار نظام‌های دموکراتیک در منطقه (رنگ سبز نشانگر میزان تایید و رنگ قرمز رد آن)

رسانه

نظر مردم کشورهای مسلمان درباره متعهد بودن آمریکا به حق مردم برای تعیین آینده سیاسی خود 

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/10503

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی