پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

طبق تحقیقات علمی، روزه گرفتن برای سلامتی فواید متعددی از جمله کاهش وزن، کنترل قند خون و طول عمر را به همراه دارد.

منتشر شده در 5 فروردین 1403
در سرویس
مطالعات نشان داده اند که روزه گرفتن می تواند فواید زیادی برای سلامتی داشته باشد، از کاهش وزن گرفته تا بهبود عملکرد شناختی. در ادامه 8 مزیت ثابت شده آن را توضیح خواهیم داد.

1. با کاهش مقاومت به انسولین باعث کنترل قند خون می‌شود

چندین مطالعه نشان داده‌اند که روزه گرفتن ممکن است کنترل قند خون را بهبود بخشد و برای کسانی که در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند مفید باشد.مطالعه ای در سال 2023 روی 209 نفر نشان داد که روزه داری متناوب 3 روز در هفته، می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را با افزایش حساسیت به انسولین کاهش دهد.کاهش مقاومت به انسولین می‌تواند حساسیت بدن شما به انسولین را افزایش دهد و به آن اجازه می‌دهد گلوکز را از جریان خون شما به سلول‌هایتان انتقال دهد.این امر علاوه بر کاهش قند خون می تواند به ثابت نگه داشتن قند خون کمک کند و از افزایش ناگهانی و کاهش سطح قند خون جلوگیری کند.مطالعه دانشمندان در سال 2022 نشان داد که روزه داری متناوب و تغذیه با محدودیت زمانی ممکن است عوامل خطر مرتبط با سندرم متابولیک را کاهش دهد. این عوامل احتمال دیابت نوع 2، بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد.

2. مبارزه با التهاب

التهاب مزمن می تواند به طور جدی بر سلامت تأثیر بگذارد. تحقیقات نشان می دهد که التهاب ممکن است در ایجاد شرایط مزمن مانند بیماری قلبی، سرطان و آرتریت روماتوئید نقش داشته باشد.برخی مطالعات نشان داده‌اند که روزه‌داری می‌تواند به کاهش سطح التهاب و بهبود سلامتی کمک کند.یک بررسی در سال 2022 از 18 مطالعه نشان داد که روزه داری متناوب می تواند به طور قابل توجهی سطح پروتئین واکنشی C را که نشانگر التهاب است، کاهش دهد.مطالعه دیگر نشان داد که تمرین روزه متناوب به مدت 1 سال در کاهش سطوح التهاب و برخی عوامل خطر بیماری قلبی در مقایسه با گروه کنترل موثرتر بود.

3. ممکن است با بهبود فشار خون، تری گلیسیرید و سطح کلسترول، سلامت قلب را افزایش دهد

بیماری قلبی به عنوان عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان در نظر گرفته می شود. تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی یکی از موثرترین راه ها برای کاهش خطر بیماری قلبی است.برخی از تحقیقات نشان داده اند که گنجاندن روزه در برنامه روزانه برای سلامت قلب مفید است.یک بررسی نشان داد که روزه‌داری متناوب می‌تواند سطوح کلسترول و چندین عامل خطر برای بیماری قلبی را در افراد دارای اضافه وزن کاهش دهد.مطالعه دیگری نشان داد که روزه‌داری متناوب می‌تواند فشار خون، سطح تری گلیسیرید و کلسترول را کاهش دهد.

4. ممکن است عملکرد مغز را تقویت کرده و از اختلالات عصبی جلوگیری کند

اگرچه تحقیقات، بیشتر روی حیوان محدود می‌شود، اما چندین مطالعه نشان داده‌اند که روزه‌داری می‌تواند تأثیر قدرتمندی بر سلامت مغز داشته باشد.مطالعات روی حیوان در 2018 و 2021 گزارش داده اند که روزه می تواند از سلامت مغز محافظت کند و تولید سلول های عصبی را برای کمک به تقویت عملکرد شناختی افزایش دهد.از آنجایی که روزه ممکن است به تسکین التهاب نیز کمک کند، می تواند به پیشگیری از اختلالات عصبی نیز کمک کند.به طور خاص، مطالعات روی حیوان نشان می‌دهد که روزه‌داری ممکن است از انسان در برابر بیماری‌هایی مانند بیماری آلزایمر و پارکینسون محافظت کند.

5. با محدود کردن کالری دریافتی و افزایش متابولیسم به کاهش وزن کمک می کند

از نظر تئوری، پرهیز از همه یا برخی غذاها و نوشیدنی‌ها باید کالری دریافتی شما را کاهش دهد، که می‌تواند منجر به کاهش وزن در طول زمان شود.یک مطالعه در سال 2015 نشان داد که روزه‌داری تمام روز می‌تواند وزن را تا 9 درصد و چربی بدن را به میزان قابل توجهی طی 12 تا 24 هفته کاهش دهد.بررسی دیگری نشان داد که روزه داری متناوب در مقایسه با محدودیت کالری مداوم در کاهش وزن موثرتر است.علاوه بر این، سایر تحقیقات دریافته است که روزه گرفتن ممکن است منجر به کاهش بیشتر چربی بدن و شکم در مقایسه با محدودیت مداوم کالری شود.

6. ترشح هورمون رشد را افزایش می دهد که برای رشد، متابولیسم، کاهش وزن و قدرت عضلانی حیاتی است

هورمون رشد انسانی یک هورمون پروتئینی است که در متابولیسم، کاهش وزن و رشد عضلانی نقش دارد.چندین مطالعه نشان داده اند که روزه می تواند به طور طبیعی سطح این هورمون را افزایش دهد.مطالعه ای نشان داد که روزه گرفتن به مدت 37.5 ساعت می تواند غلظت پایه هورمون رشد را تا 10 برابر افزایش دهد.

7. می تواند طول عمر را افزایش دهد

چندین مطالعه روی حیوان نتایج امیدوارکننده‌ای را در مورد اثرات روزه‌داری روی افزایش طول عمر پیدا کرده‌اند.یکی از مطالعه‌های سال 2021، تأثیرات روزه‌داری دوره‌ای را بر روده انسان تجزیه و تحلیل کرد و دریافت که روزه‌داری تنوع باکتری‌های مفید را در میکروبیوم روده، افزایش می‌دهد، از جمله گونه‌های کریستنسنلا، که با طول عمر مرتبط هستند.محققان همچنین به افزایش سیرتوئین ها اشاره کردند، پروتئین‌هایی که در تنظیم متابولیک نقش دارند و با طول عمر نیز مرتبط هستند.مطالعه سال 2021 از تحقیقات قدیمی‌تر انسان و حیوان، یافته‌های مشابهی را نشان داده که گزارش می‌دهد روزه‌داری می‌تواند در افزایش طول عمر و به تاخیر انداختن بیماری موثر باشد.

8. ممکن است در پیشگیری از سرطان و افزایش اثربخشی شیمی درمانی کمک کند

مجله انجمن سرطان آمریکا اشاره می کند که روزه داری متناوب ممکن است در برخی شرایط برای درمان و پیشگیری از سرطان مفید باشد. ممکن است رشد تومور و سمیت ناشی از شیمی درمانی را در برخی افراد کاهش دهد. مطالعه سال 2021 نشان می دهد که روزه می تواند پیشرفت تومور را کاهش دهد و اثربخشی شیمی درمانی را افزایش دهد.
منبع : فارس
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/164832

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی