پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

بیمه سامان تفاوت نگاه اسلام و غرب به جایگاه زن از زبان امام جمعه قم

خطیب جمعه قم گفت: نگاه اسلام به زن، نگاهی متفاوت از نگاه غرب و متحجران است. نگاه اسلام ناب در قرائت انقلاب اسلامی نگاهی پیشرفته، متعالی و سازگار با همه زوایای شخصیتی زن و مصالح جامعه، زن و خانواده است.
منتشر شده در 25 فروردین 1402
در سرویس

حجت الاسلام علیرضا اعرافی در خطبه نماز جمعه قم که ۲۵ فروردین در مصلی قدس قم برگزار شد، ضمن تشکر از مردم برای حضور در راهپیمایی روز قدس عنوان کرد: شما مردم حماسه‌ای نو آفریدید. شما با حضور خود بار دیگر نشان دادید که با همه سختی‌ها، ملت ما و امت اسلام، بیدار و هوشیار است.

وی در رابطه با زیست ایمانی اظهار کرد: نگاه اسلام به زن، نگاهی متفاوت از نگاه غرب و متحجران است. نگاه اسلام ناب در قرائت انقلاب اسلامی نگاهی پیشرفته، متعالی و سازگار با همه زوایای شخصیتی زن و مصالح جامعه، زن و خانواده است.

وی ادامه داد: نگاه اسلام به زن و خانه، نگاهی است که هم مصلحت زن، خانه، جامعه و هم مصالح دنیوی و مادی و هم تعالی شکوفایی معنوی در آن دیده شده است.

وی افزود: به تعبیر رهبر معظم انقلاب ما از غرب مطالبه داریم؛ زیرا زن در نگاه ناروای غربی ابزار شهوت‌رانی می‌شود، ما به یک نگاه متعالی معتقد هستیم. در منطق اسلام زن جایگاه بزرگی دارد، هم در خانه و هم در جامعه نقش دارد که در پرتو انقلاب اسلامی این الگو جلوه‌گر شد.

خطیب جمعه قم گفت: در انقلاب اسلامی سواد زنان پوشش ۹۰ درصدی پیدا کرد و درهای دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه به روی آنان گشوده شد. امروز ۶۰ درصد جامعه دانشگاهی زن هستند و بیش از ۱۰ هزار عضو هیئت علمی دارند. نقش اجتماعی آن‌ها در پرتو انقلاب اسلامی زنده شد؛ زنان و دختران ما پدید آورنده انقلاب اسلامی و مبشران راه نو برای بشریت بودند.

امام جمعه قم با بیان اینکه حجاب نمادی از زیست ایمانی و هویت ایرانی و انقلابی است، تصریح کرد: حجاب پرچم شرافت و افتخار زن ایرانی است حجاب یک ارزش آسمانی الهی است، حجاب محدودیتی کوچک برای آزادی های بزرگ است و زنان این را در انقلاب اسلامی فهمیدند.

دشمن به دنبال دوقطبی در جامعه است
مدیر حوزه‌های علمیه اضافه کرد: دشمن در جنگ ترکیبی، زن را مورد هدف قرار داده است. دشمن می‌خواهد که یا حجاب را کنار بزند یا دچار دو قطبی و درگیری شویم. زنان قهرمان ما پیشگام حل این مشکل هستند.

وی با بیان اینکه در ترویج و تحکیم حجاب همه ما وظیفه داریم، تاکید کرد: نباید وظیفه را به یکدیگر ارجاع دهیم؛ هم باید دستگاه‌های فرهنگی اقدامات ایجابی کنند، هم امر به معروف به روش صحیح در جامعه انجام شود، هم دولت و مسئولان زیر ساخت‌های یک زندگی اسلامی را تامین کنند؛ همچنین دستگاه‌های مسئول نیز در اجرای قانون مطابق ضوابط عمل کنند.

مدیر حوزه‌های علمیه اضافه کرد: موضوع فلسطین برای همه کشورهای منطقه ملی است؛ زیرا اگر افسار رژیم غاصب گرفته نشود مانند گرگ هار به همه ملت‌های منطقه هجوم خواهد برد.

وی اظهار کرد: یا انتخابات بین مردم اصیل فلسطین برای تعیین حکومت توسط آنان برگزار شود یا اینکه راه ما راه مقاومت و جهاد برای آزادی فلسطین است.

امام جمعه قم خطاب به دولت‌های منطقه و اسلامی گفت: روابط خود را با اسرائیل در همه سطوح قطع کنید، پرونده عادی سازی را کنار بگذارید و از ملت فلسطین در مجامع جهانی دفاع کنید.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/9832

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی