پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

گوترش:

بزرگترین تلفات سازمان ملل در جنگ غزه بوجود آمد

دبیر کل سازمان ملل گفت که در جریان جنگ غزه، 111 نفر از اعضای سازمان ملل کشته شدند که بزرگترین تلفات تاریخ سازمان ملل به شمار می‌آید.
منتشر شده در 8 آذر 1402
در سرویس

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل شامگاه چهارشنبه گفت که از ابتدای عملیات نظامی اسرائیل در غزه، بیش از 14 هزار نفر کشته شدند.

وی در ادامه گفت: «طی چند هفته بیش از هر جنگ دیگری در زمان دبیر کلی من، کودک در غزه کشته شدند».

دبیر کل سازمان ملل اضافه کرد: «استفاده از تسلیحات ویرانگر در مناطق مسکونی، تاثیر زیادی بر غیرنظامیان گذاشته است».

گوترش افزود: «کاملا آشکار است که شاهد نقض قوانین بودیم چون 80 درصد از ساکنان غزه به سوی جنوب کوچانده شدند».

دبیر کل سازمان ملل اضافه کرد: «از زمان آغاز جنگ، 111 نفر از خانواده سازمان ملل در غزه کشته شدند که این بزرگترین تلفات سازمان ملل در کل تاریخ تاسیس آن است».

وی از سازوکاری که رژیم صهیونیستی و حماس با کمک قطر، مصر و آمریکا دست یافتند استقبال کرد اما هشدار داد که شرایط بهداشتی در پناهگاه‌های غزه، وحشتناک است.

گوترش گفت: «بیمارستان‌ها در غزه به نیازهای پزشکی خود به صورت مطلوب دست نمی‌یابند و ساختار غذایی در این باریکه به هم ریخته و گرسنگی در غزه به خصوص شمال همچنان ادامه دارد».

پیشتر نیز مدیرکل سازمان جهانی بهداشت تدروس آدهانوم در پیامی در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد فقدان زیرساخت‌های فعال یا دسترسی به دارو به افزایش بیماری‌های عفونی در بین حدود ۱.۳ میلیون آواره در غزه منجر شده است.

به گفته وی، بیش از ۱۱۰ هزار نفر عفونت‌های حاد تنفسی دارند، بیش از ۷۰ هزار نفر مبتلا به درجاتی از اسهال  هستند و هزاران نفر مبتلا به بیماری‌های دیگر از جمله عوارض پوستی، آبله مرغان و یرقان هستند.

حملات رژیم صهیونیستی به نوار غزه که بیش از یک ماه و نیم به طول انجامید، بیمارستان‌ها و مراکز درمانی این منطقه را هدف قرار داد که باعث شده بیشتر این مراکز از مدار فعالیت خارج شود.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت در ادامه سخنانش خواستار تداوم آتش‌بس شد و هشدار داد شرایط کنونی در غزه خطر شیوع بیماری را افزایش می‌دهد.

او همچنین سخنان سخنگوی سازمان جهانی بهداشت مارگارت هریس را تکرار کرد مبنی بر این که در صورت عدم بهبود سیستم بهداشتی در غزه، افراد بیشتری ممکن است بر اثر بیماری کشته شوند تا بمباران. او تاکید کرد: به آتش‌بس پایدار نیاز داریم. همین حالا. موضوع مرگ و زندگی غیرنظامیان است.

پیش‌تر شهردار غزه نسبت به شیوع انواع بیماری‌ها از جمله وبا در این منطقه هشدار داد و از سازمان‌های بین‌المللی خواست تا آب و غذا و بخصوص سوخت به غزه برسانند. او از اینکه نهادهای بین المللی در غزه حضور ندارند انتقاد کرد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/149498

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی