پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

مقام مصری:

یک مقام مصری گفت که قاهره تماس‌های امنیتی فشرده‌ای با ایران و انصارالله یمن برای کنترل تنش در دریای سرخ دارد و مخالف گزینه نظامی آمریکا است.

منتشر شده در 29 دی 1402
در سرویس

به گزارش جهت پرس؛ یک منبع مسئول مصری امروز (۲۹ دی) در مصاحبه‌ای گفت که قاهره با گزینه نظامی آمریکا در دریای سرخ مخالف است و تنها راه کاهش تنش را پایان جنگ در غزه می‌داند.

او به وبگاه خبری العربی الجدید گفت که قاهره مدام با گروه انصارالله در ارتباط است و بارها به یمنی‌ها تأکید کرده است که در حملات آمریکا و انگلیس به مواضع آن‌ها هیچ مشارکتی نداشته و نخواهد داشت.

به گفته او موضوع اصلی در این تماس‌ها تلاش برای جلوگیری از گسترش تنش در منطقه و تحت تأثیر قرار گرفتن عبور و مرور از کانال سوئز، به عنوان یک از منابع اصلی درآمدی مصر است.

طی روزهای گذشته آمریکا و انگلیس در واکنش به ممانعت نیروهای مسلح یمن از عبور کشتی‌ها به سمت بنادر فلسطین اشغالی، چندین نوبت خاک یمن را مورد حمله قرار داده‌اند، شرایطی که عبور کشتی‌ها از کانال سوئز را به میزان ۴۰ درصد کاهش داده است. یمنی‌ها می‌گویند که تنها با پایان جنگ غزه، عملیات‌های خود در دریای سرخ را متوقف خواهند کرد.

این مقام مصری همچنین به العربی الجدید گفت که قاهره به دولت آمریکا اعلام کرده که راه‌حل نظامی در دریای سرخ راهگشا نیست و باید این موضوع به شکل ریشه‌ای یعنی با پایان جنگ در غزه حل شود.

او با بیان اینکه گفت‌وگوهای مصر و انصارالله مثبت پیش می‌رود، افزود: «مقامات مصری به حوثی‌ها این اطمینان را داده‌اند که مذاکراتشان با اسرائیل برای افزایش کمک‌ها به غزه پیشرفت زیادی داشته است، همان چیزی که حوثی‌ها می‌خواهند و به خاطر آن دست به عملیات در دریای سرخ می‌زنند».

سخنگوی نیروهای مسلح یمن نیز بامداد امروز اعلام کرد نیروهای ارتش یمن یک کشتی آمریکایی دیگر را در نزدیکی خلیج عدن هدف قرار داده‌اند. به گفته یحیی سریع، کشتی آمریکایی «کیم رنجر» با موشک مناسب هدف قرار گرفته و موشک‌ها به هدف اصابت کرده است.

در این میان «محمد البخیتی» عضو ارشد جنبش انصارالله گفت که «کشتیهای اسرائیلی یا کشتیهایی که به هر طریقی با آنها مرتبط هستند کوچکترین فرصتی برای عبور از دریای سرخ نخواهند داشت».

از سوی دیگر یک دیپلمات مصری نیز بدون ذکر نام خود به العربی‌الجدید گفت که مقدمات سفر حسین امیر عبداللهیان وزیر خارجه ایران به قاهره طی روزهای آینده در حال انجام است و تماس‌های قاهره و تهران طی دوره اخیر از زمان آغاز جنگ در غزه توسعه یافته است.

او همچنین گفت که علی‌رغم افزایش تنش میان آمریکا و اسرائیل با ایران، اما روابط مصر و ایران شاهد توسعه قابل توجه خواهد بود. او گفت که مصر حداقل یک بار برای انتقال پیام آمریکا به ایران واسطه شده است.

در این رابطه «رخا احمد حسن» عضو شورای امور خارجه مصر در ۹ دی ماه در گفت‌وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه از احتمال بازگشت روابط ایران و مصر به عالی‌ترین سطح خود یعنی تبادل سفیر خبر داد و با اشاره به تماس تلفنی ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران با «عبدالفتاح السیسی» و تبریک به او جهت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری مصر، گفت که روابط دو کشور به شکل قابل ملاحظه‌ای توسعه یافته است.

حسین امیرعبداللهیان رئیس دستگاه دیپلماسی ایران نیز در تاریخ یک آبان از توافق با همتای مصری خود برای رساندن کمک‌های ایران به دست مردم غزه خبر داده بود.

منبع : مشرق نیوز
اشتراک گذاری :
jhtp.ir/155893

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی