پایگاه خبری تحلیلی جهت پرس

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تذکر شریعتمداری به باقری کنی:

حسین شریعتمداری خطاب به علی باقری نوشت: این روزها برخی از مسئولان وزارت امور خارجه کشورمان درباره مذاکرات هسته‌ای از واژه‌ها و عباراتی استفاده می‌کنند که در معنا و مفهوم می‌توانند بیش از یک مصداق داشته باشند.

منتشر شده در 26 آبان 1400
در سرویس

 حسین شریعتمداری در کیهان خطاب به علی باقری مسئول مذاکرات برجام نوشت: این روزها برخی از مسئولان وزارت امور خارجه کشورمان درباره مذاکرات هسته ای از واژه ها و عباراتی استفاده می کنند که در معنا و مفهوم می توانند بیش از یک مصداق داشته باشند.

این واژه ها که در ادبیات سیاسی به «واژه های دو پهلو» شهرت دارند، زمینه مناسبی برای تحریف در اختیار حریف می گذارد و از این روی، دقت در انتخاب واژه ها و کلمات، مخصوصاً در جریان مذاکرات از ضرورت و اهمیت ویژه ای برخوردار است و از آنجا که آمریکا در محافل و مجامع حقوقی، به بهره گیری گسترده از واژه های دو پهلو (جنگ کلمات) شهرت دارد، توجه به این نکته و دقت در استخدام واژه ها اهمیت ویژه ای دارد. آمریکایی ها در مذاکرات منتهی به برجام، بارها از این ترفند استفاده کرده و از همین رهگذر کلاه گشادی برای برنامه هسته ای کشورمان تدارک دیده و در متن برجام گنجانده اند! به عنوان نمونه، دیروز جناب آقای دکتر باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه کشورمان در تشریح اهداف ایران در مذاکرات پیش روی (۸ آذر) تاکید داشتند که «لغو مؤثر تحریم های غیرقانونی آمریکا یک ضرورت و اولویت اصلی مذاکرات پیش رو است»! استفاده جناب ایشان از عبارت «تحریم های غیرقانونی آمریکا»!

می تواند این تلقی و برداشت غلط و مورد سوءاستفاده حریف را در پی داشته باشد که انگار تحریم های آمریکا علیه ایران شامل دو بخش «قانونی»! و «غیرقانونی» است! چرا که وقتی از قید «غیر قانونی» استفاده می شود، معنای دیگر آن می تواند، این باشد که بخشی از تحریم های آمریکا علیه ایران، قانونی! است و لغو آن ها در دستور کار تیم هسته ای کشورمان نیست!

بی تردید جناب دکتر باقری چنین منظوری نداشته اند و با توجه به تصریح چندباره رهبر معظم انقلاب بر لغو همه تحریم ها، نمی توانند منظور دیگری داشته باشند. با این حال، انتظار آن است که جناب دکتر باقری نیز از عبارت لغو همه تحریم ها استفاده کنند تا راه بر سوءاستفاده حریف بسته باشد.

اشتراک گذاری :
jhtp.ir/84332

اخبار پیشنهادی

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار ویژه

تبلیغات

اخبار جدید

شبکه های اجتماعی